Книги Лусинда Рајли

Лусинда Рили

Лусинда Рили

Лусинда Рајли беше важна британска писателка која се истакна во литературното поле по своите успешни романи. Од објавувањето на Тајната на орхидејата, авторот освои безброј читатели низ целиот свет. За време на речиси 30 години историја, делата на Рајли биле објавени во десетици земји и биле продадени повеќе од 30 милиони примероци.

Еден од неговите најголеми успеси се случи во 2014 година, со лансирањето на серијата милијардер: Седумте сестри. Секој од романите во оваа серија ужива одличен прием кај неговите следбеници. Оваа 2021 година, авторот имаше премиера: Изгубената сестра, седма рата од колекцијата. Оваа последна публикација со недели ги окупираше првите места на продажба ширум светот.

Најдобри книги од авторот

Тајната на орхидејата (2010)

Iaулија Форестер - Познат пијанист - поминете низ трагичен настан што му ја одзеде суштината на животот. Скршено срце, таа продолжува понатаму бара утеха покрај нејзината сестра Мајор, Алиса. Поминуваат неколку месеци, и и двајцата одат на пат до замокот Вартон Парк (каде поминаа дел од своето детство и адолесценција), откако дознаа дека се продава.

Ми паѓаат на ум спомените од неговото детство, кога тој среќно споделуваше во стаклена градина со неговиот покоен дедо Бил - градинарот на таа аристократска палата. По пристигнувањето, тој се сретнува со еден пријател од неговата младост, Кит Крафорд, последниот наследник на тоа семејство. Тој одлучи да го продаде трошниот имот што со години не добивал одржување.

За да ја постигне својата цел, младиот човек одржува аукција во замокот; Julулија присуствува на настанот. Таму, таа наоѓа платно со чудна орхидеја родена во Тајланд, исто како и егзотичните цвеќиња што ги порасна нејзиниот дедо. Комплетисто така му подава дневник, за кој смета дека можеби му припаѓал на покојниот Бил. Интригирана, iaулија се упати кон домот на нејзината баба Елси, несвесна дека оваа посета ќе открие длабоки тајни од минатото.

Корените на ангелот (2014)

Грета не го посетила својот стар дом, салата Марчмонт, во селата Монмутшир повеќе од три децении. Нејзиниот верен пријател Дејвид, кого affубезно го нарекува Тафи, ја покани да се врати таму за да го поминат Божиќ заедно, понуда што ја прифаќа без двоумење. Грета не се сеќава на ништо, ниту од тоа место, ниту од времето во кое живеел таму, поради сериозна несреќа во која го изгубил сеќавањето.

Откако е опкружена со таа околина - која, иако е студена, е пријатна -, таа прави обиколка и открие - Меѓу еден куп гранки - гроб. Надгробната плоча покажува дека таму е погребано дете. Од тој момент, во умот на Грета почнуваат да пристигнуваат спомени кои беа изгубени по инцидентот што го претрпе; Тафи му помага да ги разбере.

И вака се одвива аргументот, помеѓу две епохи: XNUMX-тите години на минатиот век (минатото) и осумдесеттите (сегашниот наратив). Од меморија до меморија Грета се возобновува перцепцијата што ја имаше Неговиот свет, вклучително и на неговата ќерка Ческа, мрачен и одлучувачки лик во заплетот, и чии постапки се соодветни на расипаниот ум ...

Седумте сестри: Приказната на Маја (2016)

Маја Даплизе се враќа со своите помлади сестри на местото каде што се воспитани. Причината: la за жалење смрт на Па Солт, кој одамна ги посвои и се посвети на нивната грижа. Предвидувајќи ја неговата смрт, енигматскиот лик остави на секоја од неговите ќерки документ со индиции што ќе им овозможи да знаат од каде потекнуваат.

Maia - По анализата на информациите што ги добивте во вашето писмо - тој оди во Рио де Janeанеиро. По достигнувањето на посоченото место, главниот јунак наоѓа стара куќа целосно уништена. Неговите истражувања го водат да откријат приказна која се враќа во 20-тите, кога се градеше Христос Искупителот.

Во тоа време започнува нова наративна нишка што ја вклучува Изабела Бонифацио, страсна млада жена. Таа го замолува нејзиниот татко да ја пушти во Париз пред да се омажи. Еднаш во градот на светлината, жената налета на Лоран Бруи... и ова излезе дека е клучна средба тоа ќе одговори на многу непознати работи на Маја.

Соба за пеперутки (2019)

Во куќата Адмирал, голема палата во англиската село Сафолк, цел живот Пози Монтеги. Веќе се приближува кон нејзиниот седумдесетти роденден, жената запомнете ги пријатните моменти од вашето детство во кои неа и нејзиниот татко тие заробиле пеперутки само за да се восхитуваат на нивната убавина и потоа да ги ослободат. Сега постарата жена се сеќава и на мрачните моменти што ја одбележуваа низ нејзиното постоење.

Пози тој мораше да биде рана вдовица, така мораше да ги воспитува своите две деца сама: Ник y Сем. Нејзината моментална состојба ја натера да донесе одлука за ја стави семејната куќа на продажба - Ова и покрај неговата loveубов кон имотот, а особено кон прекрасната градина на која и се посвети повеќе од 25 години. Причината: Адмирал куќата брзо се влошува, и Монтеги, стар скоро седум децении, не можат да си дозволат поправки.

Покрај горенаведените, матријархот ќе мора да се справи други тешкотии што го опкружуваат. Дете со проблеми со алкохол, стара loveубов што повторно се појавува за да открие тајна, и минато што тој не го знае, што е скриено во theидовите на замокот.

Наративот доаѓа и оди меѓу 1943 и 2006 година, во него е прикажана мината историја полна со погрешни одлуки кои имаат огромно влијание врз сегашноста и дека само вистинската loveубов може да прости.

Биографија на Лусинда Рајли

Лусинда Едмондс е родена во петокот на 16 февруари 1968 година во Лисбурн, Ирска. Livedивееше до шест години во селото Драмбег. Потоа се преселил со своето семејство во Англија, каде што своите први студии ги комбинираше со часови по балет. Како дете, авторот имал голема имагинација, во слободното време сакаше да чита и пишува приказни кои потоа ги постави со помош на фустаните на нејзината мајка.

студии

Од мали нозе, преовладуваше Lucубовта на Лусинда кон изведувачките уметности. На 14-годишна возраст патувал во Лондон, каде што се запишал во академија за танц и драма. По три години подготовка, тој ја доби главната улога на серијата Приказната за трагачите по богатство, на телевизиската мрежа БиБиСи. Последователно, тој работеше седум последователни години на професионално ниво во театар, телевизија и кино.

Рани литературни дела

Со 23 години и после напади на замор и треска, Рајли бил дијагностициран со вирусот Епштајн-Бар. Оваа болест ја држеше долго во кревет. Во овој период, ја напиша својата прва книга, Loveубовници и играчи (1992). Иако немаше големо влијание, работата служеше како поттик. Од тој момент, Ирската жена го усогласила својот семеен живот со нејзиниот литературен и продолжила да продуцира уште осум други романи.

Поради неговите проблеми со ЛМТ (повторени повреди на движење) и хиперактивност, решил да купи диктафон за да не поминува толку многу време седејќи пред компјутерот. Ова во голема мера ги олесни нивните перформанси.

Успешни романи

Во следните 18 години, писателот се фокусираше на создавање на еден вид роман што не беше комерцијаленНо, нешто што таа би сакала сама да ја прочита. На неговиот наратив, тој додаде и историски детали што им овозможија на парцелите да навлезат повеќе во читателите.

Гореспоменатото е тотално складно знаејќи го тоа изјавил истиот автор: „Засекогаш Инстинктивно ме привлекуваше минатото и секогаш читав историски романи.  Омилен период ми се 1920-тите / 30-тите и прекрасните автори како Ф. Скот Фицџералд и Евелин Вог ”.

Беше вака Во 2010 година таа објави што ќе биде делото што ќе ја катапултира до меѓународна слава: Тајната на орхидејата. Овој наратив долго време ги држеше врвните продажни места. Формулата беше толку популарна што станаа и следните четири дела на Рајли бестселери.

En Декември на 2012, одлучи да започне со семејна сага што се вртеше околу некои млади жени и нивниот енигматичен татко, кој тој го наслови: Седумте сестри. Од почетокот, публикацијата резултираше со целосен успех. Оттука, во 2014 година започна да објавува книга во оваа серија од година во година, од кои досега имало седум рати.

Се очекуваше дека en el 2022 ќе бидат објавени Атлас: Приказната за Па сол, како надополнување на сагата. Како и да е, смрт неочекувано на авторот зеде пресврт трагичен на плановите. Сепак, неговиот син, Хари Витакер, Тој изјави дека ќе се придржува со желбите на неговата мајка и ќе биде задолжен за преземање на осмата рата en пролетта на 2023.

Во овој поглед, Витакер рече: „Мама ми ги кажа тајните на серијата и ќе го исполнам ветувањето дека ќе ги споделам со нејзините посветени читатели.” Младиот човек ќе биде коавтор на делото.

Смрт

Лусинда Рили почина на 11 јуни 2021 година, на 53 години. Неговите роднини преку соопштение ја објавија неговата смрт, откако четири години се бореше против ужасен карцином.

Книги Лусинда Рајли

 • Тајната на орхидејата (2010)
 • Девојчето на карпа (2011)
 • Светлината зад прозорецот (2012)
 • Се крена полноќ (2013)
 • Корените на ангелот (2014)
 • Тајната на Хелена (2016)
 • Заборавеното писмо (2018)
 • Просторија за пеперутки (2019)
 • Сага Седумте сестри
 • Седумте сестри: Приказната на Маја (2014)
 • Сестра Бура: Приказна за Али (2015)
 • Сестрата сенка: Приказна на Starвездата (2016)
 • Сестра Бисер: Приказна за CeCe (2017)
 • Сестра Месечина: Приказната на Тиги (2018)
 • Сестра Сонце: Приказна за Електра (2019)
 • Изгубената сестра: Приказната на Меропе (2021)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)