Книгите на Лопе де Вега

Портрет на Феликс Лопе де Вега.

Писателот Феликс Лопе де Вега.

Феликс Лопе де Вега Карпио бил шпански писател, роден на 25 ноември 1562 година во Мадрид. Тој започна да произведува литературен материјал уште од мали нозе, посветен на неговите неуспешни lovesубови и други искуства. Книгите на Лопе де Вега претставуваат извонредно наследство за шпанската литература. Пишувањето беше целиот негов живот и тој престана да произведува писма само во моментите пред неговата смрт, на 25 август 1635 година.

Лопе де Вега беше важен дел од Златното доба, што се смета за најплодна фаза на шпанските букви и уметности. За време на своето постоење, писателот создал стотици дела, вклучувајќи поезија, комедии, епови, сонети, па дури и мали романи.

Млад писател

Лопе се издвојуваше од почетокот на неговиот процес на учење; на петгодишна возраст, покрај тоа, тој можеше да чита и на шпански и на латински јазик малиот ги напишал своите први песни за време на неговата невиност. Во раните тинејџерски години, Вега продуцираше комедии со четири чина; беше насловено едно од неговите први дела од овој тип Вистинскиот lубовник.

Лопе значително се издвојуваше од останатите, до тој степен заради неговата голема уметничка способност, училиштето Висенте Еспинел му даде чест да студира во нејзините објекти. Витезот на Илескас Тоа беше друга негова комедија и тој реши да му ја посвети на Еспинел, бидејќи тој беше некој на кого му се восхитуваше.

Своето средно училиште го студирал на педагошкиот факултет на Друштвото на Исус - кое подоцна стана Царски колеџ - таму се запознал со Језуитите. Во 1577 година ја продолжил својата обука на Универзитетот во Алкала, Колегио де лос Манрикес. Како и да е, Лопе не го заврши циклусот на високо образование, па затоа не доби никаков степен диплома.

Enубезната Лопе

Елена Осорио беше неговата прва сопруга, и тоа многу му значеше. Оваа врска заврши, бидејќи таа започна врска за финансиски интереси со благородник. Лопе де Вега беше уништена и посвети неколку стихови против Елена и нејзините роднини. Содржината на неговите строфи била силна и понижувачка и во тие денови тоа било злосторство кон честа, па затоа тој бил испратен во затвор и протеран на одредено време.

Доротеа тоа беше роман посветен на Елена, и curубопитно, делото го виде јавното светло во 1632 година, неколку години пред смртта на писателот. Сепак, до моментот кога го напиша ова дело, Лопе имаше нова жена по име Изабел де Алдерете со кого се оженил на 10 мај 1588 година.

Изабел почина во 1594 година, неколку недели по породувањето, и Лопе се посвети Аркадија, роман во кој воведе неколку поетски стихови. Неговата трета сопруга се викаше Антонија Трило и беа обвинети за наложби, што во тоа време исто така беше кривично дело. во 1598 година се в inубил во Хуана де Гвардо, ќерка на човек со многу пари; но тој имаше многу loversубовници, меѓу нив и Микаела де Лујан.

За сите вонбрачни деца и врски што ги имаше Лопе де Вега, тој мораше многу да работи. Илјадници списи со шпанско авторство се изведени од оваа фаза, многу од песните, комедиите и романите не се завршени, тие имаат грешки и очигледна е брзината со која Лопе мораше да ги произведе.

Фраза Лопе де Вега.

Цитат од Лопе де Вега - Ofrases.com.

Напредок на вашата книжевна работа

На почетокот на XVII век Де Вега успеа да ги уреди повеќето од неговите раскази и тој бараше начин заштитен со авторски права на неговите дела. Многу од неговите комедии беа користени без дозвола, што ја загрижи Лопе; сепак тој не ги доби правата, но му беше дозволено да ги уредува сопствените продукции. Поради различноста и плодноста на неговата работа, тој беше наречен «Фениксот на паметните ».

Во 1609 година, на Академијата во Мадрид, авторот го даде својот есеј како говор Нова уметност за правење комедии во ова време, дело напишано во стихови. Преку ова дело, кое содржи повеќе од триста стихови, авторот ги соопшти своите различни моменти на радост и тага.

Лопе де Вега, свештеникот

Во 1611 година имаше обид за атентат врз него, а неговиот пријател и неговата сопруга загинаа во следните години. Оваа низа настани во голема мера го обележаа поетот, кој се засолни во религијата преку свештенството, стремеж што конечно му беше даден во 1614 година.

Писателот одлучи да ги долови сите овие чувства и емоции во делото наречено Светите рими. Во овие стихови Лопе примени дел од своето знаење стекнато во Исусовото друштво преку книгата Духовни вежби, текст што сакаше да ги зајакне католичките верувања преку медитација и други ментални активности.

Во своето време како свештеник, Лопе де Вега се заинтересирал за Марта де Неварес, но бидејќи тој се ракоположил на својата нова вера, тој не можел да ја изрази својата loveубов кон неа и решил да посвети неколку поетски продукции со тие карактеристики.

Фрагменти од некои книги од Лопе де Вега

Еве фрагменти од некои дела на Лопе де Вега:

Фонтана Овејуна

„Господар: - meе ме видиш денес на коњ, како го ставам копјето на готовс.

Лауренсија: - Повеќе од кога и да се вратив овде!

Паскуала: - Па, мислев дека кога ќе ти кажам, тоа ќе ти донесе повеќе жалење.

Лауренсија: - Ако се надевам дека никогаш нема да ја видам во Фуенте Овехуна! "

Пејте Амарилис

„Амарилис пее, а нејзиниот глас се крева

мојата душа од топчето на Месечината

до интелигенциите, дека никој

нејзиниот толку слатко имитира.

Од вашиот број, тогаш трансплантирав

до единицата, што само по себе е… ”.

Теми на книгите на Лопе де Вега

Повеќето од неговите списи и претстави имаа врска со приказни за наклонетост, страст и убов, заплетот на овие приказни е она што го одржувало авторот жив. Некои дела што ја имаат оваа тема се: Loveубов без да знае кој, Чудотворскиот витез, Челикот на Мадрид y Дискретниот lубовник.

Во стотиците текстови што ги напиша авторот, има многу различни теми, филозофијата и комедијата беа клучни за литературното дело на авторот. Во тоа време имаше злоупотреби од луѓе од повисоката класа кон најсиромашните или работничката класа, затоа што Лопе протестираше во дела како што се: Фонтана Овејуна, Најдобриот градоначалник y Витезот на Олмедо.

Разни дела од Лопе де Вега.

Неколку книги од Лопе де Вега.

Де Вега, главниот јунак на неговите дела

Авторот експлицитно не се повикал на себе во своите раскази; Сепак Лопе де Вега создаде лик што го претставуваше и го носеше името на Белардо. Писателот ја раскажа storyубовната приказна на овој човек, неговиот копнеж за додворување и страдањата за тоа што ја нема.

Наследство

Иако тој беше маж за женки во неговите млади години, како што созреваше се етаблира како еден од најталентираните писатели во Шпанија. Ако нешто го карактеризираше, тоа беше тоа Лопе се посвети на пишувањето за народот. Авторот порано потврдуваше дека имал способност да произведе комедија за дваесет и четири часа, се вели дека тој пишувал дури и за време на ручек. Фразата „е од Лопе“ стана популарна и продолжи да се користи за да се однесува на литературниот материјал од неговото авторство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.