Хулио Ламазарес: ​​книги што ги напишал

Книги на Хулио Ламазарес

Извор на фотографии Хулио Ламазарес: ​​Книги: Ацекритори

Julулио Ламазарес Тој е еден од најпознатите писатели во Шпанија, но не само по улогата на автор, туку и како филмски сценарист и поет од Шпанија. Книгите на Хулио Ламазарес се многубројни откако ја започна својата кариера во писма, особено во жанровите поезија, нарација и тетратка за патувања.

Авторот на „ellowолтиот дожд“ или „Месечината на волците“ има многу книги на негова заслуга. И тоа е она што ќе ви го покажеме следно.

Кој е Хулио Ламазарес

Кој е Хулио Ламазарес

Извор: Huffpost

Како прво, сакаме да знаете кој е Хулио Ламазарес. Целосно име Хулио Алонсо Ламазарес, е роден во Вегамиан, а веќе можам да исчезнам од Леон. Таму, неговиот татко, Немесио Алонсо, работел како учител пред резервоарот Порма да го уништи градот.

Во реалноста, Хулио Ламазарес не требаше да се роди во Вегамиан, бидејќи неговото семејство припаѓаше на Ла Мата де Бербула. Сепак, судбината подготвила друга локација за да се роди.

Откако Вегамиан исчезна, целото семејство се пресели во Олерос де Саберо и таму живееше целото детство, заобиколувајќи го овој град и Саберо.

Иако Студиите на Хулио Ламазарес се фокусираа на Правото, и дипломираше на оваа кариера, вистината е дека на крајот ја напушти работата што ја работеше и одлучи да се посвети на пишаното, телевизиското и радио новинарството во Мадрид. Град во кој моментално живеете.

Неговото прво појавување како автор беше во 1985 година, кога беше објавена „Луна де лобос“. Ова дело започна да се пишува во 1983 година и две години подоцна виде светлина со многу добри критичари (неопходно е да се има предвид дека тоа е едно од значајните дела на писателот). Три години подоцна, во 1988 година, тој ја објави втората книга, „ellowолтиот дожд“, со ист успех.

Овие две дела беа финалисти за Националната награда за литература во наративниот жанр. Сепак, тие не беа единствените финалисти или кои освоија награди.

На пример, во 1978 година ја освои наградата Антонио Гонзалес де Лама; во 1982 година наградата Хорхе Гилен и една година подоцна наградата Икар. Во 2016 година беше финалист за наградата за критичари Кастилја и Леон за „Различни начини на гледање на водата“.

За својата новинарска кариера ја доби наградата за новинарство Ел Корео Еспањол-Ел Пуебло Васко (1982) или наградата за меѓународна недела на критичарите на Меѓународниот фестивал во Кан.

Книги од Хулио Ламазарес

Книги од Хулио Ламазарес

Извор: otrolunes.com

Првата вистинска книга што ја објави Хулио Ламазарес беше во 1985 година. Роман. Сепак, пред тој датум, тој ги направи своите први чекори со приказна, Ел ентиеро де íенаран, во 1981 година.

Оние што го прочитале писателот го велат тоа неговиот начин на пишување е многу интимен, користи конкретни и прецизни зборови, и која се карактеризира токму со вакви детални и внимателни описи. Тоа е, тие не стануваат тешки, туку ги користат точните зборови што ви се потребни за да кажете што има околу ликовите.

Сепак, самиот Хулио Ламазарес за себе вели дека има поетска визија, и, ако ги погледнеме песните што ги напишал, во споредба со другите жанрови тие не доаѓаат до ништо.

Вистина е дека тој знаел да придонесе таа поезија за неговиот начин на пишување, особено многу близу до земјата, имитирајќи го човекот со природата. Можеби затоа се чувствувате поудобно да пишувате патувачка литература (ова е една од последните книги што сте ги објавиле).

И тоа е тоа Хулио Ламазарес објави книги од различни жанрови, како што ќе видиме подолу.

Раскажувачко

Ова беше првиот жанр со кој стана познат Хулио Ламазарес и тој не го стори тоа лошо ако земеме предвид дека многу од неговите книги беа неверојатно успешни во нивното претставување.

 • Погребот на Genенарин (1981), расказ
 • Месечината на волци (1985), роман.
 • Theолтиот дожд (1988), роман.
 • Тивки филмски сцени (1994), расказ.
 • Во средината на никаде (1995), приказна.
 • Три вистински приказни (1998), приказна.
 • Патниците во Мадрид (1998), приказна.
 • Небото на Мадрид (2005), роман.
 • Толку страст за ништо (2011), приказна.
 • Солзите на Сан Лоренцо (2013), роман.
 • Различни начини на гледање на водата (2015), роман.

Поезија

Во овој случај, авторот нема толку колку во наративниот, бидејќи има само две книги што ја сочинуваат стихозбирката што ја објавил.

 • Бавноста на воловите (1979).
 • Спомен на снегот (1982).

Прес соработки

Новинарските соработки се мислења статии или извештаи. Иако се чини дека напишал малку, во реалноста секој од насловите опфаќа периоди од години. На пример, Бабија ги вклучува сите написи што ги објавил во годините 1986 до 1991. Во случајот „Никој не слуша“, тоа е компилација од годините 1991 и 1995 година. Конечно, помеѓу куче и волк би имале компилација од 1991 до 2007 година.

Треба да се има предвид дека од 1995 година наваму, романите, расказите и другите видови на работа значеа дека имав помалку време за соработка.

 • Во Бабија (1991).
 • Никој не слуша (1995).
 • Помеѓу куче и волк (2008).

Меморија на снегот

Патуваат

Патувачката литература е една од најомилените кај авторот, особено затоа што го спои постоењето на човекот со природата и му обезбеди алатка за да дознае повеќе за земјата по која одиме.

Така, можеме да го видиме тоа многу книги се напишани од негово искуство, како хроники на патувања или патувања што ги извршувал.

Овој жанр е местото каде што имаме најнова објава од сите книги на Хулио Ламазарес.

 • Реката на заборавот (1990).
 • Трас-ос-Монтес (1998).
 • Бележник Дуеро (1999).
 • Камените рози (2008).
 • Атлас на имагинарната Шпанија (2015).
 • Патувањето на Дон Кихот (2016).
 • Розите на југот (2018).
 • Екстремадура пролет (2020).

Филмски сценарија

Ако ги погледнете сценаријата што ги напишал, можеме да ја истакнеме Луна де лобос, што всушност е негов роман. Адаптацијата беше негова одговорност во сценариото. Покрај тоа, со текот на годините тој имаше можност да ја покаже својата способност како сценарист во повеќе филмови.

Ги оставаме подолу.

 • Портрет на мијалник (1984).
 • Филадон (1985).
 • Месечината на волци (1987).
 • Изворот на возраста (1991).
 • Покривот на светот (1995).
 • Цвеќиња од друг свет (1999).
 • Во пофалба на далечина (2009).

Дали сте прочитале книги од Хулио Ламазарес? Што мислиш? Кажете ни ги вашите мислења.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.