Нивес Хереро: книги

Нивес Ереро

Нивес Ереро

Кога се распрашуваа на Интернет за „Нивес Хереро Либрос“, резултатите укажуваат на најновиот роман на Мадрилен: Тие сини денови (2019). Овој историски наратив беше големо изненадување за книжевниот свет и уживаше разновидни мислења од критичарите. Во делото, авторката повторно ни прикажува заговор со вистински протагонисти и зачинет со лесни допири на фикција, во која таа ги возвишува иконските жени од неодамнешното минато.

Романот Таа скршена месечина (2001) беше првиот чекор на Хереро во литературата. По ова деби, Шпанците призна во едно интервју Ла Воз де Галиција биди писател на медиумиНа Во тоа време тој рече: „Немам избор, бидејќи сум новинар. Не знам како да измислувам, можам да кажам само она што сум го доживеал, слушнал или ми е кажано “.

Најдобри книги од Нивес Хереро

Таа скршена месечина (2001)

Тоа е прва книга од Нивес Хереро. Тоа е роман базиран на развод на брачна двојка од Мадрид, кои се заедно четиринаесет години. Иако станува збор за измислена приказна, во неа има многу искуства на авторот; Во врска со ова, тој призна: „... тоа беше речиси терапија, бидејќи морав да го преведам она што го имав во себе и ги пополнив страниците со чувства“.

Синопсис

Беатриз и Артуро се во брак и имаат двегодишна ќерка, Моника. Дури и без сомневање, жената открива дека нејзиниот сопруг е неверен кон неа, ситуација која целосно ја уништува. Затоа, таа одлучува веднаш да поднесе барање за развод и да побара старателство над нејзината мала ќерка. Така детално е прикажан процесот на разделување и разочарувањето на Беатриз, која е задолжена за сопствената одбрана.

Индиско срце (2010)

Тоа е авантуристички и романтичен роман кој има како протагониста a Лукас Милан. Оваа доживува тешка несреќа и мора да подлежи на трансплантација што е можно поскороНа Бидејќи се ближи крајниот рок за операција, лекарите наоѓаат срце за младиот човек. Интервенцијата се изведува дури и без сомневање дека потеклото на органот ќе влијае на животот на Лукас.

Постапката беше успешна. Но, сепак, додека младиот човек се опоравува почнува да има чудни спомени и неразбирливи чувстваНа Наскоро, тој открива дека с everything е поврзано со срцето што го добил - му припаѓа на Индијанец - и за ова мора да исполни важна мисија. Во исто време, тој е растргнат помеѓу две lovesубови, онаа на жената во неговиот живот и онаа што го сака неговото срце, која е многу далеку од него.

Што криеја неговите очи (2013)

Тоа е нарација за тајната романса помеѓу Маркионесата Сонсолс де Иказа и министерот Рамон Серано Сешер Деверот на Франко. И двете беа важни фигури од повоениот период во Шпанија, и во социјалната и во политичката сфера. Романот беше адаптиран во минисерија во 2016 година, емитуван од Телесинко, а главните улоги ги толкуваат Бланка Суарез, Рубен Кортада и Шарлот Вега.

Синопсис

Приказната започнува кога Кармен - ќерка на протагонистите- се среќава со новинарката Ана Ромеро, која ги пишува своите мемоари. Во неговата приказна раскажува како открил дека Маркизот Франциско Диез де Ривера не е неговиот татко и дека таа е производ на аферата помеѓу нејзината мајка и Рамон Серано Сучер. Дополнително, таа опишува како - подоцна - се соочила со тоа што била за loveубена во својот брат.

Потоа, наративот се сели во 1940 година, кога на собир на високо општество Sonsoles знае на важниот француски министер Рамон Серано СучерНа И двајцата се хипнотизирани и започнуваат парна романса тајно. По две страсни години, гласините за нивната врска ги преплавија шпанските улици, ситуација за која Франко погодно го дели својот шура од функцијата.

како ако утре не постои (2015)

Е роман базиран на loveубовна приказна дека постоела помеѓу актерката Ава Гарднер и шпанскиот тореадор Луис Мигел ДомингенНа Заплетот вклучува жестока врска на водечката двојка, како и други детали од нивниот личен живот. Слично, се покажува реалноста на Шпанија под диктатурата на Франко, по повеќе од една деценија по завршувањето на Граѓанската војна.

Синопсис

Познатиот Ава Гарднер пристигнува во Шпанија да се одмори по нејзиниот последен филмНа Во моментов, таа има многу подеми и падови со нејзиниот сопруг - Френк Синатра - така што неколку дена во Мадрид би биле добри за неа. Тоа е време од годината кога с everything цвета, поволна средина што се појавува одблесокот на loveубовта и страст помеѓу актерката и Луис Мигел откако за првпат ги сретнаа нивните погледи.

Тие сини денови (2019)

Тоа е најновиот роман на авторот. Во текстот е ја раскажува приказната за поетот и драмски писател Пилар де ВалдерамаНа Заплетот открива трансцендентална тајна: дамата, самата, е Гвиомар, музата на Антонио МачадоНа Насловот на делото доаѓа од фрагмент од песната пронајдена во костимот што го носеше Шпанецот на денот на неговата смрт, и гласи: „Овие сини денови, ова детско сонце“.

Ерера била контактирана од Алисија Виладомат - внука на Пилар - која сакала да ги сними спомените на нејзината баба за потомството. Во оваа долга приказна, Опишано е како младиот поет - откако дознал за неверството на нејзиниот сопруг - одлучува да патува за да види часови со МачадоНа Кога се запознале, двајцата почувствувале длабока врска и таа платонска loveубов инспирирала многу од песните на авторот.

За авторот

Шпанскиот новинар и писател Нивес Ереро Серезо е роден на 23 март 1957 година во Мадрид. Во 1980 година, дипломирала новинарство на Универзитетот Комплутенсе во МадридНа Две децении подоцна, дипломирала како правник на Европскиот универзитет во Мадрид. Ереро има долга историја во новинарскиот свет, со речиси 35 години работа.

Цитат од Нивес Хереро

Цитат од Нивес Хереро

Во текот на неговата кариера, тој патуваше низ различни медиуми, некои од нив: Антена 3 радио, ТВЕ, РНЕ, Телесинко и Онда Мадрид. Покрај тоа, ја истакнува неговата интервенција во различни програми на радио и телевизија, за што е доделена во разни прилики. Во моментов, тој режира и презентира Мадрид Директен од Мадридски бран и соработува во Часот на 1 Во каналот 1

Од 2001 година, тој ја комбинира својата новинарска кариера со литература, поле во кое исто така има направено успешна кариера. Со вкупно осум книги, шпанската писателка освои стотици читатели, кои уживаат во нејзините интересни и уникатни нарации. Повеќето од неговите дела се базирани на историски парцели украсена со фикција, меѓу нив се издвојува: Што криеја неговите очи (2013).

Во текот на неговата кариера, Нивес Хереро е познат по возвишување на жените. Така, повеќето од неговите нарации се извршени од жени. Исто така, Тој има напишано за дневникот El Светот повеќе од 100 интервјуа наречени: „Сам со нив ...“, кои беа наменети за некои од најзначајните дами на шпанското општество.

Книги на авторот

 • скршена Месечина (2001)
 • С Everything беше ништо, Леонор. Се раѓа кралица (2006)
 • Индиско срце (2010)
 • Што криеја неговите очи (2013)
 • Абдицирам (2013)
 • како ако утре не постои (2015)
 • Кармен (2017)
 • Тие сини денови (2019).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)