Полковник Бањос: неговите најдобри геополитички и заговорни книги

Полковник Педро Банос

Педро Бањос е полковник во армијата (пешадија) и моментално е во статус на резерва. Покрај долгата воена кариера самиот се дефинира себеси како аналитичар, писател и предавач. Заплетите од неговиот интерес, покрај одбраната, се фокусираат и на геополитиката, стратегијата и меѓународните односи, на кои мора да се додаде се што е поврзано со безбедноста (тероризмот) и сајбер-безбедноста.

Неколку години е виден на различни телевизиски мрежи и учествува во политички собири и дебати. Многумина од нас го ставија на мапата поради неговите телевизиски настапи. и прецизно денес ќе зборуваме за полковничките книги кои се фокусираат на геополитички прашања и малку заговор (што воопшто не е негативно).

Всушност, тој исто така обезбеди информации за одбраната и стратегијата од времето на пандемијата до денес со војната меѓу Украина и Русија.

Педро Бањос не е точно изземен од контроверзии. За некои прашања, војската изрази чувствителност блиска до рускиот блок додека се дистанцира од англосаксонскиот западен свет во кој доминираат Соединетите држави. Но, има и такви кои дури го сметаат за антисемит затоа што теоретизирал за прашања поврзани со еврејскиот народ во текот на XNUMX век.

Вистината е дека со само дрскост неговите книги зборуваат за моќите кои доминираат во светот, а тој ги става под своја лупа, онаа на некој кој, поради својата професија, не бил несвесен за чувствителните прашања што сите ние сакаме да ги коментирајте, но малкумина од нас можат. ; и ова може да не ги задоволи сите.

Значи за сето ова ќе читаме, и Ако вашата љубопитност е поттикната и сакате да имате друга визија за тоа кој не контролира, еве неколку индиции за неговите книги.

Вака се владее со светот: Откривање на клучевите на светската моќ (2017)

За книгата

Број на страници: 480. Објавено од редакцијата специјализирана за есеј Ариел (книги за планетата), Таа е една од најпродаваните книги во Амазон. Во оваа книга, полковникот Бањос го користи своето искуство во геостратегијата за да ни покаже расчленување на силите кои го контролираат светот и стратегиите што тие ги користат.

Да се ​​биде речиси претчувство (2017 година), полковникот не потсетува на нашите ранливости преку стратегиите кои беа заборавени по Втората светска војна и како тие влијаат врз нас денес грешките што биле направени или работите што не биле направени. Исто така, ги разоткрива кодовите на манипулација кои отсекогаш постоеле меѓу политичките противници.

што го кажуваат читателите

Оценка на Амазон: 4.6/5. Нејзиното читање го препорачуваат бидејќи е неопходна книга. Тој нуди поинаква гледна точка на реалноста која, или не ја знаеме, или немаме формирано мислење за неа. Добро е да се научите за стратегијата и геополитиката. Одлична книга во рамките на својата тема; сепак, исто така пристап погоден за неофити.

Светска доминација: Елементи на моќ и геополитички клучеви (2018)

За книгата

Број на страници: 368. Редакциски Ариел. Исто така е меѓу најпродаваните во Амазон. Тоа е водич кој ги наведува деловите од опремата на моќта на земјите и оние што управуваат со нив. Кои се тие парчиња? Војската, економијата, разузнавачките служби, дипломатските односи, природните ресурси, демографијата, а сега и технологијата. Поглед од сегашноста кон иднината полн со прашања и алармантна неизвесност.

што го кажуваат читателите

Оценка на Амазон: 4.6/5. Повеќето мислења на корисниците се добри, дека ја брендираат книгата како одлична и дека знае да и даде вредност на претходната (Така се владее со светот). Иако има некои читатели кои ја обвинуваат дека е партиска, сите читатели се согласуваат дека е препорачлива книга која Тоа помага подобро да се разбере тековното сценарио. И тоа е исто така забавно.

Доминација на умот: Геополитика на умот (2020)

За книгата

Број на страници: 544. Редакциски Ариел. Кога зборуваме за контрола на умот, зборуваме за емоции. Ако успеете да доминирате со умот и затоа го покорите, можете да добиете сè од него. Мажите и жените се трогнати од нивните емоции, така што клучот е да се придвижат тие емоции за да се скротат масите.

Ова е следниот чекор за кој зборува Педро Бањос во својата книга Менталниот домен. Како да манипулирате со емоциите на луѓето преку различни алатки и да ги натерате да мислат дека навистина го контролираат својот живот. Тука технологијата повторно ќе стапи во игра, предмет на оваа цел повеќе од кога било.

што го кажуваат читателите

Оценка на Амазон: 4,7/5. Овој пост има многу одлични критики и се вели дека ги надминува првите две. Многумина од читателите го опишуваат како суштински, иако има и такви кои веруваат дека тоа е далеку од реалноста што се обидува да ја покаже или дека е малку монотоно. Можеби има различни мислења за формата, но многу од оние што ја прочитале книгата се согласуваат дека таа помага да станеме свесни за нашето место во општеството.

Моќ: Стратег го чита Макијавели (2022)

За книгата

Број на страници: 368. Четвртата книга на полковникот Бањос се оддалечува од овој жанр поврзан со геостратегијата и навлегува малку повеќе во филозофијата со прописите на Макијавели; всушност, го менува и издавачот (во изд. Розамерон).

Книгата (во форма на дијалог помеѓу Бањос и Макијавели) зборува за тоа како да се постигне моќ и како да се задржи. Во своето дело, писателот го имплементира она што го научил од Макијавели за да сфатиме дека има работи, како што е моќта, кои малку или ништо не менуваат низ вековите и дека секогаш мораме да бидеме подготвени да учиме од нашите грешки. Исто така, Моќта вклучува ажуриран превод на принц на Макијавели (1532).

што го кажуваат читателите

Оценка на Амазон: 4,5/5. Зборуваат за него како поинаква книга од претходнитено исто толку интересно. Дополнително, пријатно е изненадувачки што текстот на Макијавели може да се прочита во истото дело, бидејќи е можно да се оди во текстот од XNUMX век (кој исто така е анотиран) за да се прочитаат и комотно да се споредат и двете.

Биографски клучеви на авторот

Педро Бањос Бајо е роден во Леон (Шпанија) во 1960 година. Тој е војник од кариера а помеѓу 1997 и 1999 година го посетува курсот на Генералштабот. Тој беше началник за контраразузнавање и безбедност на Европскиот армиски корпус во Стразбур помеѓу 2001 и 2004 година, а исто така беше и универзитетски професор. Бил на различни институционални функции во одбраната, а од 2012 година е резервист.

Тој е воен советник и има одржано бројни предавања на универзитети и фондации, како во Шпанија, така и во Европа и на меѓународно ниво. Покрај неговите книги, тој често пишувал написи за геополитички и безбедносни прашања.

Четврти милениум е еден од говорниците на телевизија за Педро Бањос, како и неговата сопствена програма, Полковничка маса (2019), исто така издаден од Четири дисконтинуирано. Во неколку наврати, Педро Бањос мораше да излезе во своја одбрана, тврдејќи дека ако неговите мислења се контроверзни, тие се само затоа што ја критикуваат моќта.

En нивната веб-страница геостратег тој нагласува дека е „во потрага по поправеден, слободен и похуман свет“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.