Нордиски богови и книги за митови

Нил Гајман, автор на нордиските митови.

Ако одиме во земји како Шведска или Норвешка, ќе разбереме дека голем дел од нивната култура се заснова на нордиска митологија која датира од предхристијанското време и е составена од викиншки ликови и легенди кои продолжуваат да ја даваат таа епска и уникатна атмосфера. Легенди и митови за големи воини, џуџиња и beверови, Валкири и моќни богови кои се дел од следниве Нордиски богови и книги за митови целосно препорачливо.

Нордиски богови и книги за митови

Нордиски митови, од Нил Гајман

Нордиски митови од Нил Гајман

Еден од одлични раскажувачи на фантастична литература од нашето време го изненади целиот свет со објавувањето на наградуваниот графички роман „Сендман“, одвојувајќи време да ја истражиме магијата на другите земји како што се северните земји. На Нордиски митови, Гајман ги обновува приказните што ги читал како дете за да ги измисли повторно со хумор и страст, скоро препорачувајќи им ги на родителите да им ги читаат на своите деца. Низ нејзините страници сме сведоци на амбициите на боговите или нивната импулсивност кон секс и војна преку ликови како што се Тор и неговиот познат чекан, Один или Локи, клучни ликови на списите Едас кои го сочинуваат столбот на оваа митологија. Суштинска класика.

Митолошки текстови на Едас, од Снори Стурлусон

Митолошки текстови од „Едас“ од Снори Стурлусон

Објавено во 1932 година, Митолошки текстови на Едас анализира најважните нордиски митови за Исланд благодарение на делото на Снори, историчар и правник, кој во XNUMX век им даде живот на главните списи на таканаречената малолетничка Еда: Гилфагинирање, повеќе наративни на Скелдскапармал, од карактер и поетска, и Хататал, список на стихови. Собрани се и извадоци од приказни за норвешките кралеви кои го сочинуваат мостот помеѓу класичното време и средновековната Скандинавија, особено во областа на Исланд.

Селтичка и Нордиска митологија, од Алесандра Бартолоти

Селтичка и Нордиска митологија од Алесандра Бартолоти

Иако многумина имаат тенденција ја мешаат митологијата на Келтите со онаа на Нордијците и двајцата потекнуваат од исто потекло, индоевропските народи, двајцата диверзифицираат во различни обичаи. Келтите се водени од волшебство и романса во нивните приказни, додека Нордијците го промовирале освојувањето, спротивставувајќи му се на христијанството, кое на крај завршило со субверзија на обете култури. Овие две култури ги анализира Бартолоти во оваа книга во која авторката со голем успех истражува во нејзините најпопуларни приказни.

Дали сакате да прочитате Келтска и нордиска митологија?

Судбината на боговите: Интерпретација на нордиската митологија, од Паткси Лансерос

Судбината на боговите на Пенси Лансери

Професор по политичка филозофија и културна теорија на Факултетот за социјални и хумани науки на Универзитетот во Деусто, во Билбао, Паткси Ланчерос беше одговорен за првиот дефинитивен превод на нордиските митови на нашиот јазик. Делото во кое авторот ни ги открива особините и космологијата на културата што, како и многу други што ја зафатија Земјата во античко време, го толкуваа светот на конкретен, уникатен начин, проширувајќи ги своите приказни на германските митологии и англосаксонските поврзана со онаа на студените северни земји.

Откријте Судбината на боговите.

Нордиски митови, од страна на РИ

Нордиски митови за РИ страница

Рејмонд Ијан Пејџ, кој почина во 2012 година, беше британски историчар опседнат со нордиската митологија што се расплетуваше во книги како неговата Нордиски митови, објавен во 1992 година. Компендиум на приказни, вклучително и Один и Тор, Сигурд Волсунг, Фреја и Локи, Гудрун и Бринхилд, протагонисти на главните епски приказни за оваа митологија на моминки во про transparentирни фустани, богови кои држат секири и воини кои се тресат во плови на летачки коњи. Одлична приказна од една од големи експерти за митовите на северот XNUMX-ти век.

Данска историја (Книги за лоши времиња), од Саксо Граматико

Данска историја на граматиката на Саксо

Саксо Граматико бил дански историчар од XNUMX век, чии главни информации се познати преку оваа книга. Преглед на историјата на кралевите на Данска од античко време за кои авторот истражувал различни приказни и наративи за нордиската митологија, особено онаа од Исланд. Нејзиниот е исто така Геста Данорум, текст на данската историја напишан на латиница од кои се зачувани различни извадоци што денес се појавуваат во Националната библиотека на Данска и чиј трет том вклучува рана верзија на познатиот Шакспиров Хамлет.

Lee Данска историја.

Нордиски херои: Официјален водич за универзумот „Магнус брка“ од Рик Риордан

Нордиски херои од Рик Риордан

Риордан е американски автор чии дела се занимаваат со поврзете ги нордиските митови со денешниот ден преку ликот на Магнус Чејс, неразбраното дете од Бостон. Тома чиј фантастичен универзум е собран во овој том што ќе ги воодушеви loversубителите на илустрирани книги благодарение на колекцијата на суштества и ликови од нордиските митови кои го исполнуваат овој суштински водич кој исто така вклучува интервјуа, анегдоти и објаснувања на боговите на Асгард или обука за него Ragnarok, битката за судниот ден што ја инспирираше најновата рата во сагата Дизни / Марвел Тор.

Дали сакате да прочитате Нордиските херои?

Локи од Мајк Васич

Локи од Мајк Васием

Локи беше внимателен богот на измамата, истиот оној кој беше прогонет од боговите и вети одмазда против нив. Во придружба на волкот Фенрир, легендарната змија Мидгард и армија гиганти со кои има намера да стави крај на деветте света, Локи водат битка против неговите непријатели, Тор и Один, собрани во оваа забавна и забавна книга што ги анализира различните нордиски приказни фокусирани на еден од нејзините предводни ликови, најпознат по карактерот на сагата Тор, толкуван од Том Хидлстон.

Марк на Один: Будењето, од Ксавиер Марс

Ознаката на Один од Ксавиер Марсе

Богот на мудроста и војната е најважен во нордиската митологија и главниот јунак на оваа прва рата од а транс садија сага што целосно го менува начинот на замислување литература. Преку код што ви овозможува да пристапите до платформата, универзумот на Марс нуди приказни засновани на овие митови, а оваа, особено, се случува преку предчувствителните соништа на Луис, воздушен инженер над кого целата судбина на човештвото.

Започнете ја оваа брза сага со Ознака на Один.

Кои се вашите омилени нордиски богови и книги за митови?

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Утопија - Ана Калатајуд Л. dijo

  Здраво! Само што случајно го открив твојот блог на Блоговин и мислам дека ќе останам тука ^^ Во врска со овој пост, Гајман е мојот омилен автор, „Нордиските митови“ е книга што нема да ја изгубам веднаш штом ја имам повод да го прочитам. Од останатите книги што ги препорачувате на нордиска тематика, јас ја знаев само онаа од Риордан и „Маркот на Один“ и, иако не сум прочитал ниту една, не исклучувам да го правам тоа во иднина
  Прегратка и дојди кога сакаш: 3

 2.   mateo dijo

  нордиски херои