Марија Дуејас: книги

Фраза на Марија Дуејас.

Фраза на Марија Дуејас.

Марија Дуењас е позната шпанска писателка во книжевната област благодарение на нејзината прва книга, историскиот роман: Времето помеѓу рабовите (2009) - од најпродаваните дела во последната деценија -. Со овој наратив, авторот ги доби наградите: Сиудад де Картагена де Новела Хисторика (2010) и Култура (2011), во категоријата Книжевност.

Оваа 2021 година, Дуејас се врати во прв план со својата нова рата: Сира, продолжение на неговото славено деби. Дава континуитет на животот на шивачката Сира Квирога, сега веќе повозрасна и со други перспективи. Со само неколку месеци од неговото лансирање, овој роман ги зазема првите места во списоците со бестселер во Шпанија и во светот; без сомнение, нов нов успех за шпанскиот романсиер.

Биографија

Марија Дуењас Винуеса дојде во светот во 1964 година, во градот Пуертолано во Шпанија. Од осум браќа и сестри, таа беше првородена; неговата мајка: Ана Марија Винуеса - наставник -; и неговиот татко: економистот Пабло Дуејас Сампер. Писателот признава дека имал нормално и среќно детство со семејството, во кое читал многу и во која, покрај тоа, благодарение на тоа што е најстара, таа е родена лидер.

Студии и работно искуство

Своите стручни студии ги заврши на Универзитетот во Мадрид, Комплутензе, каде дипломирал англиска филологија; кариера од која подоцна докторирал. Часови по предавање повеќе од две децении на Факултетот за писма на Универзитетот во Мурсија и во неколку американски образовни центри; дело што го напушти по објавувањето на неговиот прв роман.

Книжевна трка

En 2009, писателот дебитираше во литературното поле со Времето помеѓу рабовите, роман кој заслепел повеќе од 25 милиони читатели ширум светот. Овој наратив ги започна Шпанците до ardвезда; успехот надополнет кратко потоа со адаптација на овој во сериски формат од каналот Антена 3. И книгата и телевизиската програма беа преведени на неколку јазици.

Откако се проби со своето прво дело, Шпанецот објавува нов роман на секои три години, со што успеа да ја консолидира својата кариера. Меѓу овие главни моменти: Умереност (2015), кој беше лидер во продажбата во текот на годината на нејзиното лансирање. Покрај тоа, тој беше адаптиран во телевизиска серија од страна на ТВ-бумеранг и премиерно беше прикажан во 2021 година преку платформата за стриминг Amazon Prime Video.

Книги од Марија Дуејас

Личен живот

Писателот е оженет со Мануел Балестерос - катедрала на латински јазик; плод на вашиот брак Тие имаат две деца: Хаиме и Барбара. Пред неколку години - како резултат на работата на нејзиниот сопруг - тие се преселија во шпанскиот град Картагена, каде што моментално живее семејството.

Содржина на романите на Марија Дуејас

Времето помеѓу рабовите (2009)

Сира е млада шивачка, quienзашеметен од новата убов, бега од Мадрид кон екстравагантниот град на Тангер. НоМагијата не трае долго ништо не беше како што се очекуваше. Поради оваа причина, полн со странски долгови, тој одлучи да отпатува за Тетуан, главниот град на мароканскиот протекторат. Со трикови и засенчени врски, тој отвора ексклузивно ателје; таму ќе присуствува на важни и мистериозни дами.

Сè се случува за време време на многу вооружени конфликти во Европа, така Сира исполнуваат личности референца во историјата. Меѓу нив, министерот на Франко, Хуан Луис Бигбедер, софистицираната Розалинда Фокс и директорот на англиската разузнавачка служба Алан Хилгарт. Сите тие тие ќе ја водат оваа млада шивачка по темна патека и опасно, имајќи ја како фасада својата работилница за шиење.

Мисија заборави (2012)

Професорката Бланка Переа - По напуштањето на нејзиниот сопруг - минувајќи низ еден од најлошите моменти во неговиот живот. Како единствено бегство од неговата слаба ситуација, тој ќе ја прифати можноста да заврши академска работа на американско тло. Така е пристигнува на малиот универзитет во Санта Сесилија, во Калифорнија. Ново место со мирна аура и многу поинтересно отколку што би претпоставувала.

Бланка ќе ја започне својата работа: документацијата за наследството на неговиот колега и сонародник Андрес Фонтана, кој во животот беше Хиспаничар прогонет по Граѓанската војна. Во истрагата ќе соработуваат поранешен ученик на Фонтана, шармантен Даниел Картер. Како што напредува проектот, непознатите приврзани за многу мешани чувства ќе растат.

Овој транзит помеѓу минатото на војни, прогонства и незаборавни ликови, ќе донесе на виделина изненадувачки одговори кои влијаат на сегашноста.

Умереност (2015)

Во втората половина на XNUMX век, рударот Мауро Лареа го изгуби целото богатство, што со толку многу труд го врежал во Мексико. Полн со долгови и бара да стане за да ја обезбеди иднината на своите деца, ризикувајте малку што го има на патување во просперитетна Хавана. Таму, ненадејниот удар на среќа ќе го натера да се врати во својата земја, но овој пат да престојува во градот Херез.

Новиот престој на вдовецот Мауро нема да биде лесен како што мислеше, тој ќе најде некои пречки во, за што веруваше, нов триумфален почеток. Тој ќе се сретне со Соледад Монталво, интригантна и омажена жена, која ќе ви ги искомплицира сите планови. Од таму, ќе се случат низа промени помеѓу лозја, триумфи, загуби, страсти, семејни тешкотии и многу храброст.

Aughtерките на капетанот (2018)

Во 1936 година, Емилио Аренас - Шпански имигрант - е во Newујорк во потрага по подобар живот за неговото семејство, кое сè уште останува во проблематичната Шпанија. Наскоро, започнете мал ресторан „Ел Капитан“, што му овозможува да ги донесе сопругата Ремедиос и ќерките: Мона, Викторија и Луз. Тие и даваат борба на својата мајка, бидејќи не сакаат да ги менуваат континентите; но на крајот се качуваат.

По неочекувана несреќа, животот на новодојденците ќе се промени надвор од верувањето. Грубите ќерки на Емилио Тие мора да се грижат за Ел Капитан, додека чекаат сочна компензација. Овие млади жени ќе мора да созреат и да се борат за семејното наследство, опкружени со бура од конфликти. Јазичните и финансиските проблеми ќе бидат дел од нив, но нивната храброст ќе биде поголема.

Сира (2021)

Ha минато на Втората светска војна, сите Европа почнува да се раѓа повторно Како птицата феникс и, покрај неа, Сира Бонард, кој копнее по нов, помирен живот. Но, ништо нема да биде така лесноОдеднаш нејзината реалност повторно се менува, принудувана жестоко да се бори за подобра иднина. Нејзиниот момент нема да биде засегнат, бидејќи отсекогаш била великодушна, храбра и истрајна жена.

Од работни причини, Сира ќе мора да патува на неколку територии, како: Палестина, Англија и Мароко. Нејзините нови искуства ќе ја натераат да наиде на иконски ликови, кои директно ќе влијаат на неа. На ваш пат запознајте дел од елитата на тоа време, како Ева Перон и Барбара Хатон. Различна етапа за Сира, полна со огромни обврски, кои таа ги презема без да ја изгуби својата суштина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.