Кармен Чапаро: книги

Фраза Карме Чапаро

Фраза Карме Чапаро

Карме Чапаро е добро позната шпанска новинарка во нејзината земја, главно поради нејзиното големо присуство на телевизиските информативни програми. Исто така, во 2017 година комуникаторот од Саламанка имаше многу заслужно книжевно деби благодарение на Јас не сум чудовиште, добитник на криминалистичкиот роман на наградата Примавера.

Оттогаш, иберискиот писател објави уште два романи и една нефикционална книга. Исто така, таа во своите книги ја истакна социјалната неволја олицетворена во семејното насилство и воопшто против ранливите луѓе. Во моментов, Чапаро е една од најпознатите јавни личности за нејзината работа за родова еднаквост и феминистички каузи.

Книгите на Кармен Чапаро

Јас не сум чудовиште (2017)

Приод

Овој роман има големо влијаниеили кај читателот од почеток, за покажува киднапирање на дете од страна на злобна личност. Од киднапираниот нема никаков знак за неговата локација или сигурност за неговиот физички интегритет. Како резултат на тоа, семејството на новороденчето почнува да живее вистински кошмар поради одвратното суштество кое незабележано оди во толпата.

Во прв случај, не се знае дали доенчето било изгубено само среде трговски центар. Но Роднините на киднапираниот набрзо се чувствуваат нападнати од теророт како што минуваат минутите. Следствено, медиумите и полицијата се известени во обид да губат што помалку време во оваа трка со времето. Секоја секунда е важна.

Развој

Екипата на инспекторката Ана Арен ја започнува истрагата на местото на настанот: фреквентен трговски центар каде пред години се случил настан со слични карактеристики. Во тој момент, засегнатите членови на семејството се сеќаваат на ужасен преседан: детективите никогаш не го нашле злосторникот од првото киднапирање, ниту малото момче.

За да се влошат стравовите на инволвираните, физичките карактеристики на киднапираните деца се многу слични. печатот и властите го третираат случајот како да е истиот сторител. Меѓутоа, кога конечно ќе се открие идентитетот на криминалецот, сите се изненадени. Во овој контекст, авторот ја користи можноста да изнесе во преден план некои реални случаи на киднапирани доенчиња.

Хемијата на омраза (2018)

Аргумент

Ана Арен ја продолжува својата работа како главен инспектор на полицијата во Барселона, откако беше отпуштена од шест месеци. Таа пауза ѝ беше потребна за да ја надмине депресијата предизвикана од медиумското внимание и шокантниот исход од претходниот случај. Сепак, функционерот нема да може уште долго да се држи подалеку од центарот на вниманието на јавноста.

Жена добро позната на шпанските гледачи изгледа убиена; Арен е задолжен да ги води истрагите. Како притисокот да не беше значителен до сега, неговиот непријатен шеф не се крие во покажувањето на својот непријателство. Во меѓувреме, Карме Чапаро го користи заплетот за да ги опише работите на светот на аудиовизуелната продукција што авторката толку добро ја познава.

Бидете тивки, вие сте поубави (2019)

Оваа книга е есеј структуриран во единаесет делови кои собираат различни нијанси на серија написи во печатот објавени помеѓу 2012 и 2019 година. Сите овие мислења се вртат околу тема за која многу се дискутира денес: тешкото секојдневие на жените во светот. Затоа, посветеноста на Карме Шапаро за феминистичките и егалитарните каузи е јасна во текстот.

Иако некои теми се чини дека се повторуваат, секако намерата е да се демонстрира истрајноста на многу проблеми со текот на времето. Поради оваа причина, писателот не се двоуми да навлезе во прашања како што се родовото насилство, наметнувањето на стереотипите за убавина, мајчинството и професионалниот стаклен таван.

Не разочарувај го татко ти (2021)

Аргумент

Третиот роман на Чапаро ја враќа инспекторката Ана Арен. Во оваа прилика, Станува збор за брутално убиство на исклучително богата девојка позната во шпанската јавност, ќерка на еден од најмоќните ликови во нацијата. Потоа, медиумскиот притисок се зголемува на гранични нивоа кога друга млада наследничка ќе излезе мртва во слични околности.

Биографија на Кармен Чапаро

Карме шапаро

Карме шапаро

Карме Чапаро Мартинез е родена во Саламанка, Шпанија, на 5 февруари 1973 година. Од осумгодишна возраст се населила во Барселона (татко и е роден таму и работел како медицински посетител). Уште од детството се покажал како многу љубител на пишувањетоУште повеќе, тој победи на неколку колеџ литературни натпревари. Сепак, тој избра да студира информатички науки на Универзитетот во Барселона.

Професионална кариера во телевизија, печат и радио

Кога Чапаро ја доби својата диплома во 1996 година, тој веќе беше соработник во пишувањето на Граѓани, генерација Х y Ги шиеш такви какви што се (ТВ3 програми). Потоа, таа беше репортер за неделното списание на Ла Vanguardia, информативен уредник во Cadena SER – Tarragona и главен уредник на списанието Висока страна.

Новинарот ја водеше и програмата 39 игра на зборови на БТВ и го водеше неделниот радио магазин De nou a nou на Ràdio L'Hospitalet. Во 1997 година, тој продолжи да пишува за Informativos Telecinco; во 1998 година стана водителка и модератор на политички дебати. Подоцна, лицето на Чапаро стана добро познато меѓу шпанската публика поради следните програми:

 • Вести Телецинко 14:30, водител (2001 – 2004);
 • Телецинко Викенд Вести, водител и ко-уредник (2004 – 2017);
 • вести четири, водител (2017 – 2019);
 • четири на ден, презентер (2019);
 • жените на власт [Телецинко реално шоу], водител од 2020 година;
 • отворачите [Канал четири], ко-сидро (2021);
 • Се е лага [Канал четири], водител од 2021 година;
 • Во Центар на внимание [Канал четири], репортер (2022).

Благодарност

 • 2017: Пролетна награда роман од Јас не сум чудовиште;
 • 2018: Награда за опсерваторија против семејно и родово насилство.

Приватен живот

Карме Шапаро има романтична врска од 1999 година со снимателот Бернабе Домингез, кого го запозна во 1997 година. кога го покриваше погребот на Лејди Ди за Telecinco. Набргу по започнувањето на нивната љубовна врска, тој бил заробен — заедно со воениот дописник Јон Систиага — од српските војници на границата меѓу Македонија и Косово. Тие беа ослободени по пет дена.

Денес, Домингез работи за Mediaset во покривање на спортски настани. Иако тој и Чапаро не се венчаа, тие останаа заедно и имаат две ќерки: Лаја (2011) и Ема (2013). Во последно време, Шапаро изјави дека боледува од Мениерова болест, неизлечива состојба која влијае на кожата и предизвикува епизоди на вртоглавица.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.