Борја Виласека: книги

Фраза Борха Виласека

Фраза Борха Виласека

Линкедин профилот на новинарот, писателот и социјалниот претприемач Борја Виласека ја покажува фразата „агитатор на совеста“ (да се дефинира себеси). Секако, родениот од Барселона се посветил - меѓу другите активности - на пишување книги за самооткривање, личен раст и организациско однесување.

Покрај тоа, Виласека е основач на Магистер по личен развој и лидерство, стол што го водел на Универзитетот во Барселона помеѓу 2009 и 2016 година. Денес, тој го предава овој курс во сопствената институција и го проширил проектот во Мадрид и Валенсија. Дополнително, каталонскиот професор ја создаде Ла Академија, иницијатива за емоционална и финансиска едукација на младите.

Синопсис на книгите на Борја Виласека

Мило ми е што се запознав (2008)

Книгата го објаснува концептот и примената на Енеаграм, алатка со докажана ефикасност за самоспознавање на луѓето. Содржи низа индикации кои се однесуваат на човечката состојба кои се многу корисни за истражување кои се состојбите и последиците од личноста. Ваквите упатства секогаш укажуваат на емоционалната интелигенција на читателот.

Шпанскиот автор е нагласен во посочувањето на релевантноста на внатрешното препознавање како примарен чекор во подобрувањето на меѓучовечките односи. Во оваа смисла, Виласека предлага примена на деветте ментални модели на Енеаграмот. Зошто? Па, овие обрасци му обезбедуваат на читателот алатки кои му овозможуваат да го поседува својот ум и да ги контролира своите мисли.

Малиот принц ја става вратоврската (2010)

Јадрото на текстот се заснова на легендарната приказна за Сент-Егзипери во комбинација со студија спроведена од каталонскиот автор во 2002 година. Истражувањето за кое станува збор се фокусираше на сетот реформи - главно врз основа на посветеноста на личен развој - спроведена од консултант. Резултатот за оваа консултантска компанија беше огромен успех.

Поради оваа причина, Виласека се обиде да ја пренесе оваа триумфална приказна преку измислен наратив кој зборува главно за вредностите на внатрешен раст. На ист начин, наративот нуди многу паралели со метафорите и соничните елементи присутни во Малиот принц, што може да се примени на индивидуалното и колективното (деловно) поле на XNUMX век.

обичната глупост (2011)

Оваа книга е наменета да послужи како средство за бесплатно ширење на најновите откритија во психологијата, филозофијата, економијата и екологијата. Сето тоа со цел објаснете ги со едноставен и пријатен јазик кривините на етологијата и когнитивните процеси на човечкото битие. Во овој момент, се поставува клучното прашање: што може секој човек да направи за да ја постигне најдобрата верзија од себе?

Што би направиле ако не се плашите (2013)

Деловниот пазар на новиот милениум бара постојана отвореност кон новото знаење на општеството и придобивките од технологијата. Сепак, не е невообичаено да се најдат директори на компании кои не можат да ги преземат потребните промени поради „диктатурата на резултатот“.

Во овој контекст, најверојатните последици се организациска хипертрофија заедно со инкубација на токсични шефови и неангажирани вработени. Соочени со таква ситуација, Виласека предлага обука на лидери со вистинска вокација за услуга притоа промовирајќи регрутирање посветени човечки ресурси.

Случајностите не постојат: духовност за скептиците (2021)

Од самиот почеток, слоганот на книгата е крајно амбициозен: „ќе ги натера верниците да ја преиспитаат религијата, а атеистите да се отворат кон духовноста“. Во овој случај, Виласека ја објаснува зголемената недоверба на луѓето кон верските институции. Во исто време, источната филозофија се појави како многу валидна алтернатива за средбата на душата.

Исто така, од внатрешна криза страдаат и агностиците (од причина слична на онаа на верниците): секојдневниот живот е преплавен со несакани настани. Затоа, единствената опција - според мислењето на авторот - е да се излезе од „менталната рибница“ за да се постигне значително духовно учење и да се врати радоста да се биде жив.

Биографија на Борја Виласеца

Борја Виласека

Борја Виласека

Роден е во Барселона, Каталонија, Шпанија, на 4 февруари 1981 година. Како што е објавено на сопствената веб-страница, малиот Борја страдал од тежок отитис кога имал две години. За да се влоши изгледот за децата, Тој израснал во турбулентна семејна средина каде насилството било вообичаено. Следствено, тој почна да не ги сака своите родители и општеството воопшто.

тежок пубертет

За време на адолесценцијата, Виласека почна да открива пропусти во образовниот систем; Изгледаше како вистинско губење време. Поради оваа причина, тој реши да ги помине курсевите со минимална основна квалификација и постојано да се става во опасност кога го напушташе часот. Всушност, тој за малку ќе загинеше во сообраќајна несреќа со мотоцикл токму кога се нурна во светот на забавите, алкохол и дрога.

Промената на младоста

И покрај очигледните пречки на младоста, во 2003 година Борја Виласека успеа да дипломира новинарство. Во тој момент, тој веќе ја открил својата вистинска вокација: пишувањето. Поради оваа причина, тој помина добар дел од своето време напорно читајќи автори како Ками, Ниче или Сартр, меѓу другите.

En 2004, Каталонецот се преселил во Мадрид за да го заврши магистерството по новинарство во Земјата. Од 2008 година, тој соработуваше во споменатиот печатен медиум со написи за неделниот додаток на ЕПС. Паралелно, Борја го продолжи своето „само-тренинг“ истражувајќи книги од Франкл, Фром, Хесе, Хаксли, Јунг, Орвел… Истата година ја објави својата прва книга Мило ми е што се запознав.

Патека за кариера

И покрај првичната неподготвеност на институцијата, од 2009 година Борја Виласеца се посвети на развивање на магистер по личен развој и лидерство на Универзитетот во Барселона. Во следните години, писателот од Барселона се посвети на проширување на оваа и други програми за лично зајакнување во други шпански градови.

Најнови дела

Виласека стана вистински специјалист во областа на самоспознавање. Ефективно, Тој е професор по оваа тема на ESADE Business & Law School, Центарот за Barcelona Activa Entrepreneurs Initiative и Fundació Àmbit. Се разбира, невозможно е да се игнорира неговата работа на универзитетите Рамон Лул и Помпеу Фабра.

Затоа, не е изненадувачки што Виласека е многу баран говорник низ Шпанија. Тоа е повеќе, неговото значење е меѓународно (особено во неколку латиноамерикански нации). Во моментов, Институтот Борха Виласека има активни филијали во Аргентина и Колумбија. На лично ниво, тој се нарекува себеси како среќно оженет човек со две деца, девојче и момче.

Земји каде што е објавено делото на Виласека

 • Аргентина
 • Бразил
 • Кина
 • Колумбија
 • Јужна Кореја
 • САД
 • Франција
 • Италија
 • Мексико
 • Перу
 • Португалија

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.