Биографија и најдобри книги на Алмудена Грандес

Биографија и најдобри книги на Алмудена Грандес

Смета за една од големи писатели на нашата земја, Алмудена Грандес ја цени кариерата составена од приказни кои содржат некои од најуникатните критики и нијанси на шпанската реалност во последните децении. Ние ги разгледуваме биографија и најдобри книги на Алмудена Грандес со цел да ги открие (или повторно да ги открие) неговиот живот и дело.

Кратка биографија на Алмудена Грандес

Алмудена Грандес

Фотографија: Библиотека Кастилја ла Манча

Од рана возраст, Алмудена Грандес (Мадрид, 7 мај 1960 година) знаеше дека сака да биде писателка, особено во дом каде што нејзината мајка и баба ја охрабруваа поезијата и шарените бои што секогаш беа на детската маса се користеа за пишување наместо да црта, уметност за која Грандес тврди дека никогаш не ја совладал. Сепак, социјалните конвенции, а особено инсистирањето на нејзината мајка да студира „диплома за девојче“, ја наведоа на тоа влезат во Факултетот за географија и историја на Универзитетот „Комплутенс“ во Мадрид, иако повеќе се потпре на латинскиот јазик.

По дипломирањето, тој започна да работи и за пишување наслови и текстови за енциклопедии покрај повремената филмска улога. Конечно, во 1989 година тој ќе го објави „Времето на Лулу“, иницијативен роман објавен од Уредничките маски и победник на Наградата за вертикална насмевка за еротски наратив. Успех преведен на 21 јазик и кој е постигнат да продаде повеќе од милион примероци, особено по филмската адаптација на Бигас Лунас објавена во 1990 година.

Во 1991 година, Грандес го објави својот втор роман, Ќе ти се јавам во петок, со мал успех, додека во 1994 година едно од неговите најуспешни дела ја виде светлината, Малена е танго име, роман што ја раскажува адолесценцијата и возрасната фаза на една млада жена од горната буржоазија во средината на транзицијата и исто така ќе биде снимен во филм во 1996 година. Со овој роман, таа ќе започне да станува озлогласена важноста на шпанската реалност во последните 25 години од XNUMX век и важноста на жените како протагонисти на неговото дело. Ресурс исто така присутен и во другите негови приказни како на пр Атлас на хумана географија, се фокусираше на несреќите на групата од четири жени кои ги претставуваат стравовите и сомнежите за промена на генерацијата.

Работата на Грандес еволуираше со скокови и граници во текот на следните години Замрзнатото срце, објавен во 2007 година, неговиот најскап роман. Фокусиран на повоената ера, книгата го потврди интересот на авторот да биде раскажувач на поновата историја на Шпанија, од Граѓанската војна до економската криза. Вториот беше темата на која се осврна Бакнежи на леб, во 2015 година, роман објавен под намера на авторот да го оправда ставот на нашите старешини, оној на луѓето кои живеат достоинствено и покрај околностите.

Неговото најново дело, Пациентите на д-р Гарсија, Биг ја продолжува серијата Епизоди од бесконечна војна што започна во 2010 година и ја освои наградата Елена Понијатовска во Мексико.

Покрај тоа што е романсиер, Грандес учествува во Cadena SER програмите и е редовен соработник на Ел Паис, покрај тоа што стана еден од највлијателните интелектуални гласови во однос на политичкиот пејзаж, особено за време на една од најтешките децении за нашата земја.

На овој начин, и гледајќи наназад, Алмудена Грандес не само што стана консолидиран како еден од одлични раскажувачи на нашето време, но како неопходен глас кога станува збор за навлегување во многу перспективи на нашата понова историја.

Најдобри книги од Алмудена Грандес

Возраста на Лулу

Возраста на Лулу

Објавено во 1989 година, Возраста на Лулу тоа беше првиот објавен роман на Грандес и искрата на неговата метеорска кариера. Приказна за учење што оди по стапките на Лулу, петнаесетгодишно девојче кое храни жестоки желби нахранети од lубовник и кои ја претвораат во жена која веќе во полнолетство се потопува во сите видови опасни сексуални желби. Работата беше добитник на наградата La Sonrisa Vertical за еротска нарација и адаптирана во кино во 1990 година од Бигас Луна со Франческа Нери и Хавиер Бардем во насловните улоги.

Малена е танго име

Малена е танго име

Романот што ја консолидираше кариерата на Грандес беше објавен во 1994 година и се прилагоди на кино две години подоцна со Аријадна Гил во главната улога. Х-зраци на мадридската буржоазија низ очите на Малена, дванаесетгодишно девојче кое се обидува да го најде своето место во светот споредувајќи се со нејзината сестра близначка Реина. Лавиринт на семејни тајни што двајцата ќе се обидат да ги откријат низ три децении кои достигнуваат шпанска транзиција што ќе промени сè засекогаш. Еден од најдобри книги од Алмудена Грандес, дефинитивно.

Дали сакате да прочитате Малена е танго име?

Атлас на хумана географија

Атлас на хумана географија

Присуството на жени во библиографијата на Грандес ја достигнува својата кулминација во ова дело објавено во 1998 година, кое започнува во Одделот за дела на една издавачка куќа. Beе биде тука, за време на разработката на атлас од фасцикли, кога четири жени, Ана, Роза, Марија и Фран ќе го реализираат своето ропство на правилата на друго време и нивната неможност да изградат свет, или поседувајте атлас, во зависност од вашите моментални желби. Совршена обиколка на стравовите и желбите на доцната генерација, делото беше адаптирана во кино во 2007 година со Цука Ескрибано, Монте Герман, Марија Бузас и Роза Вила како четирите жени протагонисти.

Сè уште не сте прочитале Атлас на хумана географија?

Замрзнатото срце

Замрзнатото срце

На 919 страници од ова дело објавени во 2007 година беше потврден предизвикот што Грандес си го постави на себе за да го изгради својот најамбициозен роман. Преглед на стравови и тајни од Граѓанската војна дека знаеме преку ликовите на Елваро, чиј татко учествувал во борбата и на Ракел, внука на еден емигрант кој се враќа во Мадрид под чудни околности. Делото со неочекуван крај што ја фали прозата на Грандес исто толку живописна и елегантна.

Дали сакате да прочитате Замрзнатото срце?

Агнес и радост

Агнес и радост

Прва рата од сага Епизоди на бесконечна војна, која се состои од четири наслови досега, Агнес и радост Објавено е во 2010 година, постигнувајќи голем критички успех и успех во јавноста. Делото што ја отелотворува најдлабоката желба на Грандес да изнесе на виделина некои од најпривлечните и најтемните приказни за најголемата шпанска војна на 1989 век. Претставата се одвива во летото XNUMX година во која група шпански комунисти одлучуваат да спроведат амбициозен план да доминираат во Шпанија обележана со војна и желбата за храброст на младата Инес да се претвори во апсолутен протагонист.

Што мислите за биографија и најдобри дела на Алмудена Грандес?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.