Биографија и најдобри книги на Мигел Делибес

Биографија и најдобри книги на Мигел Делибес

Се смета за еден од големите шпански писатели на XNUMX век, Мигел Делибес (Ваladадолид, 1920) посвети голем дел од својот живот на дело основано во повоена Шпанија за да го освести светот за последиците од потрошувачката и задушувањето на одредени универзални етички вредности. Осум години по неговата смрт, романите на Делибес продолжуваат да бидат свежи и неопходни во литературната сцена полна со негови текстови, рефлексии и театарски адаптации. Ајде да се движиме низ биографија и најдобри книги на Мигел Делибес.

Биографија на Мигел Делибес

Биографија и најдобри книги на Мигел Делибес

Потомок на француски и шпански јазик, Мигел Делибес е роден во Ваladадолид каде посетувал средно училиште до 1936 година. Детство обележано со нивните лета во општина Моледо, во Кантабриа, каде што беше воспитан нејзиниот татко и чиј тивок живот ќе инспирираше страста на авторот за лов и природата, две периоди на повторување во неговата работа. Неговиот влез во светот на возрасните се совпадна со а Граѓанска војна во Шпанија тоа го принуди да биде дел од крстосувачот на Мајорка каде што работеше како волонтер пред да се врати во Ва returningадолид.

За време на оваа нова фаза, тој успеа да дипломира на Трговскиот факултет и да студира право, во исто време кога запишувањето на Факултетот за уметности и занаети од Ва Valадолид му дозволи да биде ангажиран како карикатурист во 1941 година за весникот Ел Норте де Кастилја. Во 1946 година се договорил брак со Анжелес де Кастро, на што во многу наврати се обрати како „негова најголема инспирација“.

Откако се стабилизира како професор по право, среќен сопруг и татко на момче по име Мигел, Делибес започна да го пишува своето прво дело, Кипарис сенката е издолжена, дело за кое ја доби Надалската награда во 1947 година, консолидирање на кариера, следена од други дела, како што е „Сè уште е на Ден“, кој беше цензуриран кога беше објавен во 1949 година, или „Ел камино“, во 1952 година. Плодно време што се совпадна со раѓањето на неговите други три деца: Анџелес, Герман и Елиса, покрај назначувањето за заменик директор на Ел Норте де Кастилја.

50-тите години на минатиот век беа едно од најплодните времиња на авторот, со објавување на други дела како што се мојот идолизиран син Сиси, Играта, дневник на ловџија (добитник на Националната награда за наратив) или дневник на емигрант, егзистенцијалистички приказни за стари лица кои почнуваат одново или луѓе обележани со војна. Раѓањето на нивното петто дете, Хуан, во 1956 година и неговото назначување како директор на Ел Норте де Кастилја тие би го означиле завршницата на единствената деценија и почетокот на уште поперспективната.

60-тите беа претставени најславни на Делибес како автор, што се совпаѓа со раѓањето на неговите деца Адолфо и Камино. Меѓу неговите најистакнати дела го наоѓаме Лас ратас, добитник на наградата на критичарите или, особено, Пет часа со Марио, сметана за негова најдобра книга и најпрво по почетокот по напуштањето на Ел Норте де Кастилја поради различните спорови со Мануел Фрага и живееше некое време во САД, каде што работеше како визитинг-професор на Универзитетот во Мериленд.

Во 70-тите години, Делибес беше именуван член на Кралската шпанска академија и Хиспанското друштво на Американците, препознавања заматени со смртта на неговата сопруга Анѓелес во 1974 година, настан што ќе означи пред и после во животот на авторот. Следните години беа обележани со различните филмски и театарски адаптации на неговите дела, при што театарската верзија на Пет часа со Марио во главната улога на Лола Ерера беше успешна на крајот на 70-тите.

80-тите би значеле консолидација на неговата кариера со објавување на дела како што се „Светите невини“ или признанија како што е наградата „Принц на Астуриас“. Делото на Делибс стана важна литературна референца не само во Шпанија, туку и од другата страна на Атлантикот, извезувајќи глас на автор чиј самрак ќе пристигне во 1998 година, година во која тој беше дијагностициран со рак на дебелото црево од кој не пристигнал. целосно да се опорави, тоа е причина за неговата смрт на 12 март 2010 година.

Најдобри книги од Мигел Делибес

Сенката на чемпресот е издолжена

Сенката на чемпресот е издолжена

Добитник на Надаловата награда во 1947 година, Сенката на чемпресот е издолжена ја претставува виталноста заматена со бурни времиња како што се повоените години во Шпанија. Лекција што ја учиме преку нејзиниот протагонист, младиот сираче Педро кој го школува злобниот Дон Матео во градот Авила расте под верување дека, за да се преживее во животот, потребно е да се оддалечиш од другите и да не покажуваш најмалку наклонетост или сентименталност кон другите луѓе.

Стаорците

Стаорците

Објавено во 1962 година и Добитник на наградата за критичари една година подоцна,Стаорците е јасен го осудува латифундиото, или склоноста на богатите господари да експлоатираат големи делови на земја користејќи локални жители кои работат во нивна служба. Ситуација опфатена во книгата од момчето познато како Ел Нини, млад човек кон кого сите се обраќаат за совет со оглед на неговите способности да ја чита природата и светот во град зафатен од мизерија до кој водат големи социјални празнини.

Пет часа со Марио

Пет часа со Марио

Размислува неспорно ремек-дело, Пет часа со Марио, објавено во 1966 година, ги раскажува петте часа што една жена ги поминала гледајќи над трупот на нејзиниот сопруг во просторија со ноќна маса на која се гледа копија од Библијата со неколку подвлечени пасуси. Совршена рамка за размислување на сопругата која се присетува на нејзиниот живот, нејзините грешки и впечатоци што резултираат во уникатно рентгенско снимање на животот, општеството и неправдите од XNUMX век во Шпанија. Претставата во неколку наврати беше прилагодена на театарот и служеше како инспирација за Пако Леон во филмот Кармина и амин.

Светите невини

Светите невини

Објавено во 1981 година, Светите невини се сметаше за еден од „100 најдобри романи на шпански јазик“ од Ел Мундо земајќи го предвид неговиот голем потенцијал како дело што ги осудува социјалните нееднаквости на таа хиерархиска Шпанија од XNUMX век. Сместен во фарма во Екстремадура, романот ги раскажува проблемите со кои мора да се соочи семејството формирано од Регула, Пако и нивните четири деца, сите работници на господари на имот што привлекува угнетување и презир на една ера.

Еретикот

Еретикот

Последното одлично дело на Делибес Објавено е во 1998 година и претставува јасна почит кон неговиот роден Ваladадолид во времето на Карлос V, во XNUMX век. Време кога слободата на мислата беше обележана со Реформација на Лутер Гледано низ очите на трговецот Ципријано Салцедо. Роман кој, и покрај тоа што се оддалечува со време, ја следи истата намера како и другите негови многу дела: осаменоста, loveубовта и одразот на оние кои се осмелуваат да бидат на слобода во наметнатиот свет.

Дали сакате да прочитате Еретикот?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Patty dijo

    Одличен напис