Микел Сантијаго: книги и приказни од авторот што мора да ги прочитате

Книги на Микел Сантијаго

Кои книги на Микел Сантијаго сте ги прочитале? Ако сте љубители на неговото перо, најверојатно сите што ги објавил, и во романи и во приказни, ви паднале низ раце. Но, можно е и штотуку да сте го запознале, или да не сте го познавале и тој ви го привлекува вниманието.

Во секој случај, Денеска ќе застанеме за да дознаеме за Микел Сантијаго, неговите книги и неговото пенкало. Дали сакате да го откриете овој автор? Потоа продолжете да не читате.

Кој е Микел Сантијаго?

Лажго од Микел Сантијаго

Микел Сантијаго Гараикоетксеа е писател. Неговите литературни жанрови вклучуваат трилер, црн роман и фантазија. Роден е во 1975 година во Португате и студирал во приватен образовен центар, за подоцна да пристапи на Универзитетот во Деусто каде што дипломирал социологија.

Сепак, тој не секогаш живеел во Шпанија. Околу 10 години патувал и живеел во Ирска и Холандија. Денес тој постојано престојува во Билбао.

Покрај тоа што е писател, тој учествува и во рок бенд. И покрај тоа, ги прави и првите чекори во софтверскиот сектор.

Првиот пат кога „виде лица“ со објавувањето, тоа го направи преку Интернет. Во тоа време Почна да објавува раскази и приказни, дури сам објави четири свои книги полн со приказни: Приказна за совршено злосторство, Островот на сто очи, Црното куче и Ноќ на душите и други хорор приказни. Од нив, 3 биле во 10-те најпродавани во САД.

Ова ги натера издавачите да го забележат, до тој степен што Во 2014 година, Едиционес Б го објави својот прв роман, Последната ноќ во Тремор Бич. Досега се продадени повеќе од 40.000 примероци, а преведен е на повеќе од 20 јазици. Дури и Amenábar ги презеде правата да го прилагоди на филм или серија.

Една година подоцна, тој го објави својот втор роман, El mal camino, а тоа беше случај и во следните години, каде што имаше публикации од издавач речиси секоја година.

Микел Сантијаго: книги и приказни што треба да ги знаете

Книги на Микел Сантијаго

Сега кога знаете малку повеќе за овој автор, сакаме да се фокусираме на различните романи и приказни што можете да ги најдете на пазарот.

Последната вечер на плажата Треморе

Објавено во 2014 година, како што споменавме претходно, беше неговиот прв роман објавен во едиторијал.

Ви го оставаме синопсисот: „Фасцинантната приказна за композиторот кој се обидува да ја врати својата инспирација во куќа на брегот на Ирска.

Се изгледа совршено... додека не дојде ноќта на големото невреме.

Композитор кој ја изгубил инспирацијата. Затскриена куќа на ирска плажа. Бурна ноќ која може да промени се.

Питер Харпер е престижен композитор на саундтрак кој, по трауматичен развод, се засолни во оддалечениот агол на ирскиот брег за да ја врати инспирацијата. Куќата Тремор Бич, затскриена на огромна, затскриена плажа, изгледа како вистинското место за тоа“.

Лошиот начин

Една година подоцна се појави Ел мал камино. Е самостојна приказна, што значи дека може да се чита самостојно.

за што се работи? Овде ви го оставаме синопсисот: „На рурален пат на југот на Франција, еден човек излегува од темнината и ослободува низа чудни настани, превртувајќи ги животите на писателот Берт Амандал и неговиот пријател Чакс Базил, рок-ѕвезда во Франција. , во кошмар, ниски часови.

Сантијаго користи идиличен и вознемирувачки амбиент, во срцето на Прованса, за да нè зароби во приказна што се чита компулсивно и во која судбината на ликовите обележани со нивните грешки чука во позадина.»

Чудното лето на Том Харви (2017), Едиционес Б

На овој роман му требаше малку подолго да се појави, бидејќи излезе во 2017 година (а не во 2016 година). Сепак, тоа беше и полн погодок.

„Идилично место капено во заслепувачката светлина на Медитеранот. Галерија од чудни, харизматични и сомнителни ликови. „Кој го направил“ во ритам на трилер во кој секој може да биде виновен додека не се открие вистината.

„Бев во Рим кога ме повика Боб Ардлан. Поточно: Бев со една жена во Рим кога ми се јави Ардлан. Затоа, кога го видов неговото име на екранот на телефонот, си помислив, по ѓаволите, Боб. Не ми се јавуваш во цела вечност и доаѓаш да ми го уништиш најубавиот момент од летото. И дозволив да ѕвони.

Два дена подоцна, дознав дека Боб паднал од балконот на неговата палата во Тремонте за неколку минути откако го свртел мојот број. Или можеби го турнаа? Немав друг избор освен да стапнам на педалот за гас на автомобилот и да застанам таму да поставам неколку прашања.»»

Островот на последните гласови

Објавено во 2018 година, За овој роман се вели дека е еден од најслабите на авторот, бидејќи не го ставаат на нивото на претходните. Иако е добро напишано, може да стане тежок и помалку да создава зависност.

„Остров изгубен во Северното Море.

Невремето се приближува кон Сент Килда и речиси сите избегаа со последниот траект. На островот не останаа повеќе од педесет луѓе, меѓу кои и Кармен, Шпанка која работи во малиот локален хотел, и неколку рибари. Тие ќе бидат оние кои ќе најдат мистериозен метален контејнер покрај карпите.

Чудна кутија донесена од брановите.

Низ ликови полни со нијанси и тајни, заробени во срцето на бурата, Микел Сантијаго ни го поставува прашањето што лебди над секоја страница од романот...

Колку далеку би биле подготвени да одите за да преживеете?

Лажго

illumbe трилогија

Повторно со пауза во 2019 година, The Liar излезе во 2020 година и, во овој случај, мора да ве предупредиме дека е првата книга од трилогијата Илумбе, затоа е од суштинско значење да го прочитате пред сите други книги за кои ќе разговараме подолу.

„Во еден мал град во Баскија, никој нема тајни од никого.

Или можеби да?

Има романи што е невозможно да се остават откако ќе ги прочитате првите страници. Приказни кои повторно ја измислуваат неизвесноста и го тераат читателот да се прашува секогаш кога ќе заврши некое поглавје. Во овој апсолутно оригинален и зависен трилер, Микел Сантијаго ги пробива границите на психолошката интрига со приказна која ги истражува кревките граници помеѓу меморијата и амнезијата, вистината и лагата.

Во првата сцена, протагонистот се буди во напуштена фабрика до трупот на непознат човек и камен со траги од крв. Кога бега, тој одлучува самиот да се обиде да ги собере фактите. Сепак, тој има проблем: едвај се сеќава на нешто што се случило во последните четириесет и осум часа. И она малку што тој го знае е подобро да не го каже никому.

Вака започнува овој трилер кој нè носи во крајбрежен град во Баскија, меѓу кривулести патишта на работ на карпи и куќи со ѕидови испукани од бурните ноќи: мала заедница каде, само навидум, никој нема тајни од никого“ .

Среде ноќ

Во 2021 година, вториот дел од трилогијата Илумбе ја виде светлината на денот, во овој случај со „Во средината на ноќта“.

„Рок бенд. Концерт. Исчезната девојка.

Поминаа повеќе од дваесет години, но има ноќи кои никогаш не завршуваат.

Може ли една ноќ да ја одбележи судбината на сите што ја живееле? Поминаа повеќе од дваесет години од опаѓачката рок -starвезда Диего Летамендија последен пат настапи во неговиот роден град Илумбе. Тоа беше ноќта на крајот на неговиот бенд и неговата група пријатели, а исто така и исчезнувањето на Лореа, неговата девојка. Полицијата никогаш не успеа да разјасни што се случи со девојката, која беше видена како брза од концертната сала, како да бега од нешто или од некого. После тоа, Диего започна успешна соло кариера и никогаш не се врати во градот.

Кога еден од членовите на бандата умира во чуден пожар, Диего решава да се врати во Илумбе. Поминаа многу години и обединувањето со старите пријатели е тешко: ниту еден од нив с still уште не е она што беше. Во меѓувреме, се зголемува сомнежот дека пожарот не бил случаен. Дали е можно с everything да е поврзано и дека, толку долго подоцна, Диего може да најде нови индиции за она што се случи со Лореа?

Микел Сантијаго се враќа во амбиентот во имагинарниот град Баскија, каде што веќе се одигра неговиот претходен роман „Лажго“, оваа приказна обележана со минато кое може да има страшни последици во сегашноста. Овој маестрален трилер не обвива во носталгијата на XNUMX-тите додека ја разоткриваме мистеријата на таа ноќ што сите се борат да ја заборават.

Меѓу загинатите

Последна од книгите на Микел Сантијаго, до денес, е Меѓу мртвите, објавена во јуни 2022 година и која го означува крајот на трилогијата која започна со Лажго.

„Долгоочекуваното затворање на „Илумбе трилогијата“ пристигнува: маестрален трилер, полн со мистерии и изненадувачки пресврти чиј клуч би можел да биде во прашањето што чука во душата на оваа приказна: дали е можно да се закопа тајната засекогаш?

Има мртви кои никогаш не мируваат, а можеби и не треба додека не се задоволат правдата. Никој не го знае ова подобро од Нереа Аррути, агент на Ерцаинца во Илумбе, осамена жена која исто така ги влече сопствените трупови и духови од минатото.

Забранета љубовна приказна, наводна случајна смрт, замок со поглед на Бискејскиот залив каде секој има нешто да сокрие и мистериозен лик познат како Гавран чие име се појавува како сенка низ романот. Ова се состојките на истрагата која ќе станува се покомплицирана страница по страница и во која Аррути, како што наскоро ќе откријат читателите, ќе биде многу повеќе од агентот задолжен за случајот.

Приказна за совршено злосторство

Објавено во 2010 година, тоа всушност беше приказна. Веднаш може да се најде на Интернет за да се прочита.

за што се работи? „Моето име е Ерик Рот и ги пишувам последните редови од мојот живот за да признаам: Јас сум убиец.

Јас направив. другарот. Линда Фицвилијамс е мртва. Ниту бегање со љубовникот, ниту играњето криенка за да го изнервира нејзиното семејство, како што истакнуваа тогаш списанијата на розовиот свет...»

Островот на сто очи

Исто така објавена во 2010 година од самиот автор, оваа приказна нè носи во Ирска, на крајот на векот. Таму, брод за спасување стигнува до малиот град Дован со страшна тајна што ќе треба да ја откријат еден аристократ и градскиот лекар.

Смрдеа и други мистериозни приказни

Во овој случај станува збор за непозната книга (нам ни скокна кога баравме книги од Микел Сантијаго). Во него имате а компилација од различни приказни и мистериозни приказни на авторот.

црното куче

Две години по претходните приказни, го имаме Црното куче. Во овој случај, Микел Сантијаго нè води во Втората светска војна преку приказната за еден стар војник кој му кажува на Пол, младата медицинска сестра на санаториумот во кој се наоѓа.

Ноќ на душите и други хорор приказни

„Куќата се појави токму кога Даниел и Пиа требаше да се откажат од надежта, за време на нивното патување со ранци низ суровата јужноамериканска пустина. Таму ги одвел стар туристички водич, но кога пристигнале, чудните жители на местото не сакаат да ги пуштат да поминат. „Канот е затворен многу години“, им велат.

Мистериозен круг од камења, затворени прозорци и едно единствено правило: „Не излегувај ноќе“ Ноќите што се преплавени со древни кошмари кои изгледаа заборавени и звуци и сенки надвор. Даниел и Пиа наскоро ќе откријат дека никогаш не требало да ја преминат пустината во текот на ноќта на душите“.

на хорор приказна и да ви се крева косата со секоја свртена страница.

Отпечатокот

Објавено во 2019 година, собира осум негови раскази и раскази кои ги напишал и блогирал за своите читатели.

Колку книги од Микел Сантијаго сте прочитале?

Освен овие книги, Микел Сантијаго учествувал и како сценарист или диригент во серии и програми. Тој дури неодамна ја претстави и „Триција“, приказна за духови која можете да ја слушате на Сторител. Дали сте ги прочитале сите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.