Мартина Д'Антиохија: Книги

Фраза Мартина Д'Антиохија

Фраза Мартина Д'Антиохија

Името на Мартина Д'Антиохија е синоним за талент, сестраност, предвременост, упорност и напорна работа. Првиот впечатлив факт за актерката, пејачка, инфлуенсерка и писателка од Малага родена во 2005 година е огромната наставна програма постигната на толку млада возраст. Не е изненадувачки што таа е идолизирана од милиони млади шпанско говорители денес, како што се гледа од нејзиниот огромен досег на RR. Х.Х.

Поточно, D'Antiochia има 4.9 милиони, 4.08 милиони и 948 илјади следбеници на TikTok, YouTube и Instagram, соодветно. Слично влијание во дигиталните медиуми беше екстраполирано и кон промоцијата на нивните текстови; да, без да и ги одземе сопствените заслуги како писателка. До датумот, девојката од Андалузија има објавено 17 книги, од кои многу станале бестселери.

Синопсис на некои книги од Мартина Д'Антиохија

каков роденденски хаос (Забавата на Мартина 1)

Објавена во октомври 2017 година, книжевното деби на Мартина Д'Антиохија е детска книга на 192 страници. Приказната е врамена во имагинарниот свет создадена од младиот ибериски писател, кој се појави со поддршка на неговите родители како проект на YouTube. На оваа платформа, таа надмина неверојатни 710 милиони прегледи во текот на првите четири години.

Авантури во Лондон (Забавата на Мартина 2)

Во јануари 2018 година се појави вториот дел од серијата. Забава на Мартина. Во оваа прилика, авторот раскажува кога нејзиниот татко решил да ја испрати во нејзината соба „да размислува“ по домашниот експеримент што тргнал наопаку. Сепак, девојката решила да побегне да си игра со другарките и завршила во голем хаос... во Лондон!

Волшебната врата (Забавата на Мартина 3)

Објавен во јули 2018 година, наративот повторно се втурнува во универзумот на младиот ибериски писател како сон. Местото каде што започнуваат настаните е собата на девојката среде рутински ден. Таму, чудна и мистериозна дупка во ѕидот предизвикува истрага која завршува со авантура.

Крај на секако во рајот (Забавата на Мартина 4)

Во октомври 2018 година беше објавен четвртиот дел од забавата на Мартина врз основа на плановите на девојката да ужива во незаборавно патување. Раскажан во прво лице, текстот го прикажува процесот на подготовка на трансферот до плажа. На овој начин таа и нејзините пријатели конечно можеа да уживаат во сончев и заслужен одмор на море по завршувањето на долгата учебна година.

Мистерија во интернат (Забавата на Мартина 5)

Оваа книга беше објавена во јануари 2019 година. Како и претходните рати, авантурата повторно се појавува среде здодевна средина која требаше да послужи како казна за неа и нејзините другари. Споменатото место е темен замок опкружен со мрачна шума во планинска област (сцена многу слична на онаа од хорор филмовите).

Магија во шумата (Забавата на Мартина 6)

Објавено во мај 2019 година, Приказната започнува со малку фрустрирачки и навистина тежок за решавање научен проект. Меѓутоа, на некој необјаснив начин, истиот тој експеримент ја води протагонистката заедно со нејзините пријатели во навидум нормална шума. Но ништо од тоа; има самовили на тоа место и сега девојката мора да најде кохерентно објаснување? на целата ситуација.

Промена на училиштето! (Серија Не сум истиот 1)

Објавен во октомври 2020 година, оваа книга содржи два популарни архетипи за девојки со дијаметрално спротивни личности. Од една страна е „Cuqui“, типичната несериозна девојка која сака да оди на шопинг. Од друга, тука е „ла Ване“, прилично непослушен маалски никаквец. Двајца цврсти ривали принудени да живеат заедно во ист институт, каков ќе биде резултатот?

Каприја 1 - разбуди ја својата магија

Објавено на крајот на јули 2022 година, од заглавието на Каприја 1 навестува почеток на нова серија полна со магија и авантура. Иако, За разлика од текстовите на Забава на Мартина, главниот лик не е младиот автор. Главниот лик е Елена, девојка која добива чуден и 'рѓосан подарок од нејзината баба. Уште повеќе, тоа е подарок кој ќе ви даде голема моќ.

Други книги од Мартина Д'Антиохија

 • Незаборавен момент - Забавата на Мартина 7 (ноември 2019 година);
 • Дневник од соништата (февруари 2020 година);
 • Пат наопаку - Забавата на Мартина 8 (мај 2020);
 • Избран за финале - Забава на Мартина 9 (јули 2020 година);
 • Повторно еден со друг! - Серија Јас не сум истиот 2 (октомври 2020 година);
 • Соништата да се исполнат - Забава на Мартина 10 (јануари 2021);
 • Никој како него - Серија никој 1 (февруари 2021 година);
 • Никој како неа - Серија никој 2 (мај 2021);
 • никој како нив - Серија никој 3 (октомври 2021 година).

Некои биографски и професионални информации за Мартина Д'Антиохија

Мартина Д'Антиохија

Мартина Д'Антиохија

Девојчето родено во Малага на 24 февруари 2005 година, својата професионална кариера ја започнала кога имала само десет години. Веќе во 2017 година беше добро препознаен меѓу детска и адолесцентна јавност Шпански поради неговата можност да раскажува приказни на YouTube. Паралелно, Д'Антиохија учествуваше во проекти кои ја започнаа неговата професионална кариера во други аспекти (глума, пеење и аудиовизуелна продукција).

Денес, Мартина Д'Антиохија се смета за најрелевантен младински инфлуенсер во Шпанија. Тоа не е мал факт за земја која има повеќе од 40 милиони регистрирани корисници на платформи како YouTube или Instagram. Затоа, таа сама по себе е многу моќен заштитен знак и прилично репрезентативна фигура на поп-културата на новиот милениум.

Сите млада ѕвезда

Во 2019 година, младата уметница од Малага го издаде својот прв музички албум, Емоции. Само првото промотивно видео-сингл (Допаѓа) собра повеќе од 20 милиони прегледи на YouTube во првите шест месеци. Покрај тоа, истата година тој учествуваше во неговиот прв долгометражен филм, Padre no hay más que uno, во кој глуми, продуцира и режира Сантијаго Сегура.

Во 2020 година, Д'Антиохија беше објавена Јас не сум истиот аудиовизуелна серија - напишана, режирана и глумена од самата таа - која има и две објавени книги. Навистина, во писмена форма, таа, исто така, постигна очигледен издавачки успех од првиот ден. Уште повеќе, неговото книжевно деби „A Birthday Disaster“ достигна најпродавани бројки само три недели по објавувањето.

Филмографија

 • емотикони на филмот [Шпанска синхронизација на ликот Ади Мекалистер] (2017);
 • Татко има само еден [комедија, 95 мин.] (2019);
 • Татко има само еден 2: доаѓањето на свекрвата. [комедија, 96 мин.] (2020);
 • Татко има само еден 3 [комедија, 99 мин.] (2022).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.