Хуан Талон: книги

Фраза Хуан Талон

Фраза Хуан Талон

Хуан Талон е шпански новинар и писател. Дипломирал филозофија и работи во областите на новинарството и комуникацијата во различни медиуми. Како пример за ова, тој беше дописник на весникот Регионот, а исто така беше и службеник за печат на Генералниот секретаријат за имиграција до 2008 година. Работеше и за SER мрежата и за списанијата џот двон y Ел Прогресо.

Неговата кариера како писател се заснова на колективни соработки со други автори. Благодарение на овие вежби, неговиот прв роман ја доби VI Nicomedes Pastor Diaz наградата. Темите во неговите книги се движат од пораз до мета-книжевност, а тој има освоено неколку награди низ годините.

Најпопуларните книги на Хуан Талон

опасни книги (2014)

Оваа книга е прецизен и ироничен преглед. Металитературата во своите најдобри. Хуан Талон нурка низ неговите омилени текстови: романи, есеи, раскази... и го користи своето клиничко око за да ја исткае истата површина каде сè хармонично коегзистира. „Работата мораше да биде есеј, но сакав тоа да биде роман. Тоа е биографија…“, потврдува писателот.

На страниците на оваа книга, Хуан Талон зборува за својот живот преку неговите читања, додека ги анализираше заплетите и наративните стилови на многу дела кои ги одбележаа годините што ги живеел.

Се додека има решетки (2016)

Преку ова наративно дело, Хуан Талон му дозволува на читателот да ги визуелизира анегдотите на необични ликови. Киното и литературата се фундаментален дел од оваа приказна раскажана од сарказам и луцидна визија на оние кои се расплетуваат во разнобојна реалност.

Навикнати да го преминат прагот на очигледното, самиот автор го става фокусот на заплетот на еден од најважните писатели на неговата генерација.

Тоалет на Онети (2017)

Протагонистот на оваа книга е повеќе од алтер его на Хуан Талон. Заплетот се одвива низ животот на писателот кој решава да се пресели во Мадрид. Овој процес на одење од едно до друго место се покажува како добар и лош во исто време. Целта на потегот е да се најде помирно место за пишување, но кога ќе пристигнат, човекот не пишува.

Хуан Карлос Онети е под влијание на лош сосед кој за разлика од нив има совршена сопруга. Исто така, алкохолот, баровите, ликовите кои ќе ве одведат во возбудливи авантури формираат слика за убавината на некои неуспеси. Реализмот и фикцијата се измешани во заплет напишан во прво лице, на едноставен, но хумористичен начин.

Дивиот Запад (2018)

Нико Блаватски е новинар кој има проблеми во својата романтична врска. И во весникот каде што работи работите не одат баш најдобро: информациите што стигнуваат до читателите ги филтрираат директорите, поради барање на високи личности.

Во исто време Нико започнува да ги истражува наводните економски злосторства. Наскоро, Блаватски е вклучен во низа настани поврзани со политиката и мафијата.

Во овој роман живеат темни ликови со двојни намери, чиј единствен приоритет е паричната благосостојба. Исто така, Тоа е портрет на шпанското општество во време на најнепослушна корупција. Голем дел од настаните рефлектирани во парцелата се поврзани со урбанистичко планирање. Самото дело ја покажува темната страна на материјалното богатство.

Премотајте назад (2020)

Ова дело е за можноста или неможноста за паметење. Сè започнува со експлозија на зграда во Лион. Овој трагичен настан означува референца за целиот заплет. Петок во мај изгледаше како совршен ден, кога одеднаш има влијание. Еден од најтешко погодените станови е дом на неколку студенти од различни земји.

Претходната вечер, Emma - млада Шпанка прогонувана од минатото на нејзиното семејство - Пол -Студент по ликовна уметност-, Luca - талентиран математичар-, и Илка - гитарист од Берлин - Тие правеа забава. Резиденцијата веднаш до таа на студентите - место кое исто така беше погодено од експлозијата - беше населено со муслиманско семејство кое, наводно, било добро интегрирано во францускиот живот.

Романот го разгледува она што се случи тој петок преку гледна точка на неколку ликови. Вашите сеќавања ќе бидат од огромно значење за да се рекапитулираат фактите и да се заврши загатката. Наративот се фокусира и на последиците од овие настани во текот на трите години по трагедијата.

Ремек дело (2022)

Премисата на оваа приказна започнува со прашање: како може работа од триесет и осум тони, од уметникот Ричард Сера, исчезнат од складиштето на музејот Реина Софија, еден од најпрестижните уметнички центри во Шпанија? Па, добро, заплетот може да изгледа неверојатно, сепак, ова е книга на нефантастика, документирана и хронолошка која настојува да ги реконструира фактите.

Во 1986 година, за отворањето на музејот, беше нарачано големо дело на американскиот скулптор Ричард Сера. Авторот на ѕвездата испорача скулптура специјално дизајнирана за областа каде што требаше да биде изложена. Предметната фигура се состои од четири независни челични блокови. Неговите димензии се огромни, а веднаш е именуван како ремек-дело на минималистичкото движење.

Во 1990 година, Reina Sofía одлучи да ја складира скулптурата во складиште на компанија за складирање уметнички дела, поради недостаток на простор. Петнаесет години подоцна, музејот сака да ја врати фигурата, но се испостави дека е украдена. Никој не знае како и кога ќе се случи, а нема индиции за тоа каде би можело да биде.

За авторот, Хуан Талон Салгадо

Џон Талон

Џон Талон

Хуан Талон Салгадо е роден во 1975 година во Вилардевос, Шпанија. Уште од мали нозе ја користел литературата како начин да ги реши споровите со семејството. На крајот, тој ги остави енциклопедиските податоци бидејќи таа тактика не функционираше. Некое време подоцна почнал да чита стрипови. Сепак, средбата со литературата која му го промени животот дојде од раката на Брет Истон Елис, бестселер автор како Помалку од нула y американски психо.

Првите книги на Талон беа напишани во галеро, но во 2013 година тој мораше да уредува Тоалетот на Онети на шпански, бидејќи ниту еден издавач не сакаше да го објави на неговиот оригинален јазик. Во 2020 година стана член на Советот за галициска култура и продолжува да пишува и објавува дела од значење за Шпанија и светот.

Други книги од Хуан Талон

Работи на галициски

  • Мануел Мургуја: писма од борец (1997);
  • Совршеното прашање - Случајот Аира-Болањо (2010);
  • крај на песната (2013).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.