Книги на Елисабет Бенавент

„Елизабет Бенавент Либрос“ е периодично пребарување на шпанската мрежа и ги враќа податоците поврзани со сагата Valeria. Оваа збирка ги вклучува првите четири книги на писателката, со кои таа воодушевила повеќе од 3.000.000 читатели ширум светот. Поради постигнатиот успех, платформата на Нетфликс премиерно ја прикажа првата сезона на серијата во 2020 година Валерија.

Елисабет Бенавент е позната во светот на социјалните мрежи како „Бетакокета“, име што го усвои благодарение на нејзиниот блог. Младата литературна жена својот жанр го нарекува „романтично-современ“. Под таа етикета создаде вкупно 20 дела, во кои - покрај сагата Valeria- се истакнува: трилогија, четири билогии и 5 индивидуални теми

Краток преглед на животот на Елисабет Бенавент

Елисабет Бенавент е роден во 1984 година во Гандија, општина Валенсија во Шпанија. Своите стручни студии ги заврши на Универзитетот ЦЕУ Карденал Херера, во Валенсија; таму дипломирал како дипломиран аудиовизуелна комуникација. Години подоцна, Гандиенсе заврши магистер по комуникација и уметност на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид, град во кој престојува оттогаш.

Во 2013, под влијание на нејзините пријатели, независно ја објави својата прва книга: Во чевлите на Валерија, преку платформата Амазон. Поради огромниот успех на мрежата, писателот беше контактиран од Редакцијата Сума за официјалното објавување на оваа прва рата и другите книги што ја сочинуваат сагата Valeria.

Најдобри книги од Елизабет Бенавент

Во чевлите на Валерија (2013)

Ова е прва книга на Елисабет Бенавент - и од сагата Валерија -. Тоа е романтичен роман што се одвива во градот Мадрид. Ова дело беше продадено во повеќе од милион примероци и брзо го направи романсиерот „бестселер“. Во 2020 година, платформата Нетфликс ја прикажа премиерно серијата прилагодена на сагата, каде Бенавент работи како супервизор за производство.

Синопсис

Приказната е центрирана на животот на 4 неразделни пријатели: Валерија, Нереја, Кармен и Лола. Главната заговор се врти околу Валерија, писателка омажена за нејзината тинејџерска loveубов, чиј сојуз е под влијание на монотонијата. Незадоволна и во потрага по инспирација за нејзината следна книга, таа одлучи да ги запознае своите пријатели во еден бар. Таа ноќ се среќава со Виктор, кој ја плени и ја исполнува со сомнежи.

Наративот го раскажува животот на секоја од овие жени, чии личности се различни, но кои одржуваат нераскинлива врска на пријателство. Вака се одвива приказна полна со lovesубов и кршење на срцето, страсти, радости и таги кои се придружени со навестување на добар хумор и многу забави ноќи.

Некој не сум (2014)

Тоа е првата рата од трилогијата Мој избор; Тоа е романтичен роман со допир на еротика што се одвива во соседството на Мадрид. Неговиот главен лик е млад новинар кој се стреми еден ден да добие награда Пулицер, Но, кога ќе биде отпуштена, нејзините планови се распаѓаат. Нова можност во друга област на работа ќе ја натера да запознае двајца мажи кои ќе и го променат животот.

Синопсис

Алба е жена посветена на новинарството, но невработена и принудена да преживее, мора да се задоволи со секретарска позиција. На пат кон првиот работен ден, тој запознава убав господин со заводлив изглед на железничка станица. Тоа ја остава замислена. Очекуван, тој продолжува до својата дестинација; доаѓа во канцеларија и зема многу изненадување по состанокот su Џеф: тоа е Хуго, тој мистериозен човек со кого преминал неколку моменти пред тоа.

Како што продолжувате со вашата рутина на работа, Алба се среќава со друг млад човек - Никола - кој исто така моќно го привлече нејзиното внимание. Уго и Николас не се само соработници, туку и добри пријатели и цимери. И двајцата ја опкружуваат со своите привлечности и го свртуваат нејзиниот свет наопаку со предлог на кој нема да може да одолее.

Магијата да се биде Софија (2017)

Станува збор за современ романтичен роман чиј заплет е сместен во Мадрид, а главен лик е девојка по име Софија. Што повеќе, е прва книга по биологија Магијата на битието; му претходи: сагата Валерија, трилогијата Мој избор и билогиите Силвија y Мартина.

Синопсис

Софија е обична и независна млада жена која живее во Мадрид и ужива да работи во Ел кафе де Алехандрија. И покрај тоа што претрпе aубовно разочарување, таа успеа да го надмине и да биде повторно среќна. Еден ден како и секој друг, убав и несимпатичен човек влегува во кафетеријата: Хектор; тој е груб кон неа и поради ова и двете тие имаат кавга.

Изминати денови Хектор се враќа да и се извини на Софија и тогаш започнува она што го опишува како „магија: две судбини се вкрстуваат“. И покрај добрата хемија меѓу двајцата, постои неуспех: Хектор има официјална девојка, жена која заслепува со својата убавина. Ова ја комплицира приказната меѓу Софија и Хектор, која ќе биде опкружена со loveубов, драма и страдања.

Бевме песни (2018)

Тоа е првата копија на биологијата Песни и спомени; тоа е романтична приказна сместена во Мадрид. Бенавент претставува тројца најдобри пријатели: Макарена, Химена и Адријана, сите со своја заговор; сепак, првото ја има главната улога.

Макарена Таа е млада жена со одлична работа, но Тој мора да се справи со нешто тежок шеф и aубов од минатото кој се враќа да му го искомплицира животот.

Во 2020 година, Нетфликс објави почеток на снимање на филмската адаптација de Песни и спомени, составена од книгите: Бевме песни y Willе бидеме спомени. Филмот ќе го режира Хуана Макиас, а Мариа Валверде и Áекс Гонзалез ќе ги играат главните улоги; неговата премиера се очекува во 2021 година.

Синопсис

Макарена е млада жена работи за инфлуенсер многу бара мода, кој, со својот став деспот, не дозволува да се чувствува пријатно со својата работа. Еден ден Маца таа го запознава Лео, нејзиното поранешно момче - Кој поминува низ Мадрид. Ова носи закопани емоции до денес дека мислеше дека оставила зад себе со горчлив крај. Различните ситуации отстапуваат место во битка помеѓу разумот и срцето.

Од друга страна, тука се најдобрите пријатели на Макарена: Химена и Адријана; обајцата во тотално различни loveубовни ситуации. Химена се бори да го надмине тешкиот момент од минатото за да и ги отвори вратите на новата убов. Наместо тоа, Адријана е среќно оженета и живее добро, иако сака нешто повеќе.

Совршена приказна (2020)

Тоа е последниот роман на Елизабет Бенавент, во кој таа го зачувува својот современ романтичен стил. Приказната се случува во Грција и ја раскажуваат во два глава нејзините главни ликови, Маргот и Дејвид.. Секој дава визија од својата околина, покажувајќи ги искуствата на две многу различни социјални класи.

Синопсис

Маргот е родена во златна лулка - Во семејство на високо општество, сопственици на голем ланец хотели. Таа е главниот наследник, таа има совршено момче и има работа од соништата.

Исто така, Дејвид живее тотално поинаква реалност: тешка економска состојба, повеќе работни места и конфликтна врска. Нивните судбини се здружуваат еден ден додека џогирам; таму животот на двајцата се менува засекогаш.

Маргот, и покрај тоа a биди жена со совршен живот “, се чувствува несреќно. По средбата со Давид, доживејте друга реалност дека стави го својот живот во мисла. Тој, од своја страна, штотуку ја заврши својата loveубовна врска и неговиот свет го сврте наопаку.

По неочекуваниот состанок и споделување искуства, Дејвид се изненади кога виде како Маргот, со толку многу раскош, може да се чувствува лошо како него. И двајцата жнеат прекрасно пријателство што ќе им отвори патишта и многу можности да бидат среќни.

Книги на Елисабет Бенавент

 • Сага Valeria
  • Во чевлите на Валерија (2013).
  • Валерија во огледало (2013).
  • Валерија во црно-бело (2013).
  • Валерија гола (2013).
 • Биологија Силвија
  • Бркајќи ја Силвија (2014)
  • Наоѓање на Силвија (2014)
 • Трилогија Мој избор
  • Некој не сум (2014).
  • Некој како тебе (2015).
  • Некој како мене (2015).
 • Дневник на Лола (2015)
 • Биологија Martina (2016)
  • Мартина со поглед на море (2016).
  • Мартина на суво (2016).
 • Мојот остров (2016)
 • Биологија Магијата на битието… (2017)
  • Магијата да се биде Софија (2017).
  • Магијата да се биде нас (2017).
 • Оваа тетратка е за мене (2017)
 • Биологија Песни и спомени (2018)
  • Бевме песни (2018).
  • Willе бидеме спомени (2019).
 • Сета вистина за моите лаги (2019)
 • Совршена приказна (2020)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)