Карлос Руиз Зафон: книги

Карлос Руиз Зафон.

Карлос Руиз Зафон.

Карлос Руиз Зафон беше еден од најистакнатите современи писатели на XNUMX век. Не залудно се смета за еден од најчитаните романсиери во светот, само по Сервантес; ова благодарение на неговата најистакната работа: Сенката на ветерот (2001). Овој роман ја катапултираше кариерата на авторот и критичарите го опишаа како: „... едно од најголемите литературни откритија во последно време“.

Романсиерот имаше свој стил, во кој обединуваше различни литературни жанрови. Тој во своите креации зафатил прекрасна суштина што ја создал секој заговор en нешто уникатно и неспоредливо. Во текот на неговата кариера, неговите дела беа преведени на десетици јазици, заедно со тоа успеа да освои повеќе од 25 милиони читатели, кој постојано се радуваше на неговите извонредни приказни.

Биографски податоци

Во петокот на 25 септември 1964 година, во градот Барселона се роди Карлос Руиз Зафон. Неговата семејна група беше составена од неговиот татко, Justасто Руиз Виго, агент за осигурување; неговата мајка, Фина Зафон и неговиот постар брат, Хавиер. Уште како дете покажал вокал како писател и голема имагинација. Доказ за тоа беа приказните на три страници што ги напишал за време на неговото детство, со теми за терор и Марсовци.

Први студии и литературни чекори

Своите почетни студии ги заврши на колеџот Језуити: Сан Игнасио де Сарија, структура што го охрабруваше неговиот афинитет кон готскиот стил. На 15-годишна возраст, тој заврши роман на 600 страници заснована врз викторијанска мистерија: Лавиринтот Арлекин. Текстот беше испратен до разни издавачи, но не беше објавен. Од тоа искуство, тој остана со драгоцениот совет на уредникот на Едхаса: Франциско Поржа.

Универзитетски студии и професионално искуство

Влегол во автономниот универзитет во Барселона за да студира информатички науки. Додека минуваше низ својата прва година на студии, тој се пријави да работи во различни рекламни агенции. Тој успеа да биде ангажиран од Дејакс, каде што порасна од соработник во текстописец. Подоцна, работеше со други важни агенции, како што се: Ogilvy, Тандем / ДДБ y Светска група Мек Кан.

Книжевна трка

Во 1992, Руиз Зафон реши да се повлече од рекламното поле и целосно да и се посвети на литературата. А) Да започна да пишува роман за мистерија и фантазија, кој кулминираше една година подоцна: Принцот од магла. По препорака на неговата девојка, тој ја претстави на натпреварот на литературата малолетничка од издавачот Едебе, кој победи. Заедно со наградата, тој доби голема сума пари за тоа време.

Писателот одлучи да го вложи капиталот на наградата во потрага по други негови страсти, кино, така се пресели во градот Лос Анџелес. Откако се насели таму, започна да пишува скрипти, без да се откаже од создавањето на неговите романи. Набргу потоа ги објави продолженијата на своето прво дело: Палатата на полноќ (1994) y Светлата од септември (деветнаесет и деведесет и пет); со цел да се заврши Трилогија за магла.

Во 1999 година, тој презентираше Марина, роман опишан од писателот како: „… најличен од сите негови дела” Една година подоцна, тој одлучи да се обложи на возрасната јавност и ја започна тетралогијата Гробиштата на заборавени книги, со објавување на Сенката на ветерот (2001). Брзо, делото продаде повеќе од 15 милиони примероци, што ја консолидираше кариерата на Шпанците.

Рана смрт

Карлос Руиз Зафон почина на 19 јуни 2020 година во Лос Анџелес (САД), на 55-годишна возраст и откако две години се бореше со рак на дебелото црево.

Романи на Карлос Руиз Зафон

 • Трилогија за магла
 • Тетралогија Гробиштата на заборавени книги
  • Сенката на ветерот (2001)
  • Играта на ангелот (2008)
  • Затвореникот на небото (2011)
 • Лавиринтот на духовите (2016)

Неколку книги од Карлос Руиз Зафон

Принцот од магла (1993)

Во летото 1943 г., часовничар Максимилијан резбар le ја известува неговата сопруга Андреа и неговите синови - Алисија, Ирина и Макс - дека ќе се преселат до некој локалитет на бреговите на Атлантикот, со цел да ги заштити од војна. Макс не е задоволен од оваа одлука, бидејќи не сака да го напушти својот дом. Вечерта пред заминувањето, неговиот татко успеал да го расположи откако за роденденот му дал сребрен часовник.

За време на патувањето, Максимилијан почнува да им ја раскажува на своите деца историјата на куќата, која содржи темно минато. Одамна, синот на поранешните сопственици се удавил и починал во чудни околности. По долгото патување, Карверс пристигнуваат во нивниот нов дом, мистериозно место и прашина поради долго време на неупотреба; веднаш, тие почнуваат да се распакуваат.

Заедно, членовите на семејството помагаат во задачите за чистење, што ги остава истоштени. По мала пауза, Макс, кој е многу прониклив и бестрашен, почнува да набудува чудни и плашливи елементи. Од таму, овој млад човек живеј мрачни моменти кога се среќаваме со злобно суштество: Принцот од магла, кој дава желби, но по многу висока цена.

Марина (1999)

Оскар Драи се враќа во Барселона по долгогодишно живеење мачен од минатото, таму е местото каде што тој решава да започне да ја раскажува својата приказна. Сè се случило кога имал 15 години и побегнал од интернатот за да се впушти во градот. Cубопитноста го натера да влезе во стара куќа во Сарија, каде што најде стар џебен часовник, што го зеде со себе кога требаше да замине набрзина.

Оскар, донекаде нервозен, одлучува да се врати за да го врати предметот, но е изненадена од Марина, кој го носи со својот татко Герман. Тој го прифаќа извинувањето на младиот човек што го зеде часовникот. После разговор, момчињата се среќаваат да шетаат по улиците на Барселона, и со тоа да се запознаат подобро. Следниот ден, Марина го носи Оскар на гробиштата, каде што му покажува посебен гроб.

Гробницата има надгробна плоча со врежана црна пеперутка, без име. Нишата е еднаш месечно посетувана од енигматична дама, кој остава само црвена роза. Заинтригирани, младите ја испитуваат оваа мрачна ситуација, што ги води кон стара вештачка индустрија за протетика. Таму откриваат гаден тајни околу сопственикот на фабриката: Михаил Колвеник.

Застрашувачкото патување ги наведува да се вклучат во злобна приказна, крајно опасно и тоа засекогаш ќе ги обележува нивните судбини.

Сенката на ветерот (2001)

Во тивка Барселона по крајот на вооружените конфликти, младите Даниел Семпер оди рака под рака со неговиот татко кон мистериозно место. Овој го зема до Гробиштата на заборавени книги; таму тој предлага избери книга, што ќе мора да се грижи како да е богатство. Фасциниран, Даниел избира текст наречен Сенката на ветерот, напишано од iулијан Каракс.

Кога ќе стигнам дома, брзо прочитајте ја книгата и веселете се од приказната, па реши да бара повеќе информации за авторот, но ретко кој го познава. Наскоро, тој налета на Лаин Куберт, мистериозен човек кој сака да ги уништи сите дела на Каракс. Ова чудно суштество прави сè што е можно за да се добие копијата што ја поседува Даниел.

Откако продолжил да истражува, Даниел е вклучен во заплетка на енигми што го опкружуваат писателот. Од таму - меѓу минатото и сегашноста - почнуваат да се појавуваат неколку карактери вклучени во мистеријата. Како да беа парчиња од а загатка, секоја приказна одговара совршено до конечно преведување сите интригите околу парцелата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.