Книгите на Борис Изагир

При спроведување на веб-пребарување на „Борис Изагиер книги“, главните препораки се насочени кон романот Вила Дијаманте (2007). Со оваа книга, екстровертниот венецуелски автор беше финалист за наградата „Планет“ истата година. Во текот на целата своја кариера како писател, Изагир создаде дванаесет литературни наслови, меѓу кои се издвојува Градина на север, заради тоа што сте еден од најпродаваните во 2014 година.

Борис беше брилијантен и извонреден млад човек, и покрај тоа што имал тешко детство обележана со неговата дислексија и постојаната злоупотреба на која бил подложен. Неговите родители беа голема поддршка во неговиот живот, особено неговата мајка, која секогаш го штитеше. Ова и другите искуства на Борис Изагир се рефлектираат во неговата автобиографија објавена во 2018 година и под наслов Време на бури.

Биографија на Борис Изагиер

На 29 септември 1965 година, во градот Каракас - главниот град на Венецуела, е роден Борис Родолфо, син на познатиот есеист и филмски критичар Родолфо Изагиер и професионалната танчерка Белен Лобо. Поттикнат од неговата мајка, уште од најмала возраст му се посвети на пишувањето. На 16 години ја доби својата прва шанса да биде објавен во весникот Ел Насионал - Еден од најважните весници во земјата - и дебитираше со социјалната хроника: Несериозност животно.

Од тој момент, неговата професионална кариера беше во пораст, прво во неговата земја на потекло, а подоцна и во неговиот втор дом: Шпанија. Во Венецуела, тој се истакна за учеството во развојот на скрипти за теленовели Бунтовен рубин y Дамата во розова боја заедно со драматургот Хозе Игнасио Кабрухас.

Благодарение на успехот постигнат од овие двајца драматични во ТВЕ, Изагир одлучи да се пресели во 1992 година на европскиот континент, поточно во Сантијаго де Компостела.

Професионални успеси

Врз основа на искуството, Борис Изагир изгради кариера во која ја смета телевизијата за негово главно место на наставата. Откако престојуваше во Шпанија, стана stвезда во 1999 година со неговото додавање во шоуто Марсовски летописи, каде што работел 6 последователни години. Тој исто така бил водител на важни шпански телевизиски канали, како на пр Телесинко y ТВЕ, и меѓународни како Telemundo y Веневизија.

На 26-годишна возраст, тој ја напиша својата прва книга: Летот на ноевите (1991) По пауза, тој ја продолжил својата работа како писател објавувајќи го својот роман Бензин сина en 1998. Оттогаш Борис напиша уште 10 наслови, меѓу кои се издвојуваат: Село Дијамант, Две чудовишта заедно y Време на невреме - Неговата најнова автобиографска книга. Ова последно дело беше претставено во 2018 година од издавачката куќа Планета.

Избрани книги од Борис Изагир

Вила Дијаманте (2007)

Тоа е осма книга на Изагиер, што го приближи до добивањето на наградата Планет во 2007 година. Тоа е роман сместен во Каракас во 40-тите години на минатиот век, време на ограничувања предизвикани од пустошот на претходните диктатури, но сепак со бонанзи како резултат на експлоатација на нафта. Заплетот претставува семејство од високото општество во Каракас, кое минува низ трагични моменти.

Синопсис

Првично, нарацијата се однесува на животот на две сестри: Ајрин и Ана Елиса, кои - по смртта на нивниот татко - се заштитени од соседите, семејството Узатеги. Оваа значајна промена со себе носи бесконечни ситуации полни со омраза, болка и страдање кои на крајот предизвикуваат разделување на сестрите.

Приказната продолжува со независноста на Ана Елиса и нејзината решеност да стори нешто што ја овековечува, и за ова ги насочува своите енергии кон изградба на куќа. Многу ќе бидат драмите и ликовите што се појавуваат во овој заговор полн со мистерии околу историскиот споменик Вила Дијаманте.

И одеднаш беше вчера (2009)

Изагир претставува роман сместен во Куба на крајот на 50-тите години од минатиот век, оној со кој сè уште управуваше Фулгенсио Батиста.

Приказната прикажува двајца млади луѓе како главни ликови - Óвало и Ефраин - кои се во болница зад безмилосен премин на ураган преку островот. Како што се опоравуваат, тие се среќаваат и разговараат за нивните идни аспирации. Поради тоа што не биле барани од нивните семејства, тие се префрлени во прифатилиште. На истото место тие ја среќаваат Аурора, млада жена која ќе стане енигма во нивните животи.

Синопсис

По инцидентот во прифатилиштето каде што живееле, младите се разделени и веќе долго време не слушаат од Аурора. Таму започнува патувањето во животот на двајцата протагонисти. На едната рака: Ефраин влегува во радио, простор во кој настанала првата радио сапуница во Куба; а од друга страна: Овал го насочи својот живот низ патиштата на политиката.

Многу се настаните што ликовите ги живеат во вознемирувачка Куба, земја пред страшна транзиција. Панорамата не е воопшто едноставна: „револуцијата“ на Кастроистите доаѓа со сè за да ја преземе власта на владата предводена од Фулгенсио Батиста, кој одржува добри односи со Американците.

Две многу различни патеки се преплетуваат во оваа грч во Хавана, откривајќи низ секоја страница како романса, loveубов и пријателство бараат да опстојуваат во бурна политичка и социјална клима.

Градина на север (2014)

Овој роман е претпоследен претставен од писателот, тоа е приказна заснована врз животот на познатата британска шпионка Розалинда Фокс. Во прва инстанца, заплетот е поставен во округот Кент (Англија) во XNUMX век. Подоцна таа се сели низ неколку европски и азиски земји каде што главната личност ќе ги живее своите главни авантури.

Синопсис

Сè започнува кога родителите на Росалинда се разведуваат и ја носат во интернатот Сент Мери Роуз, каде што таа го поминува детството. Откако во адолесценцијата, таа успеа да се сретне повторно со нејзиниот татко, кој работеше како шпион. Младата жена, зашеметена од оваа професија, се сели со нејзиниот татко во Индија.

Веќе се наоѓа во азиската земја, Розалинда почнува да вежба во светот на шпионажата. По некое време, главниот јунак се вубува во постар човек - господин. Реџиналд Фокс - и се омажи за него. Набргу потоа, таа презентира неколку здравствени проблеми, за кои мора да биде хоспитализирана се додека не се опорави. Како резултат на оваа ситуација, таа се разделува од сопругот.

По заздравувањето, таа е испратена како таен агент во нацистичка Германија да ги проучува движењата на самиот Хитлер. Во целосна шпионска работа, тој се среќава со Хуан Луис Бигбедер (поранешна војска на Франкоисти), во кого лудо се вубува, ситуација што комплицира сè за што се подготвуваше. Станува збор за неверојатна приказна полна со авантури во која Розалинда е засегната помеѓу нејзината должност и убовта.

Време на невреме (2018)

Во 2018 година, Борис Изагир реши да го објави ова дело за да ја раскаже својата приказна. Нарацијата се одвива меѓу Венецуела и Шпанија. Писателот детално раскажува како му било детството, како како дете помина низ многу тешкотии поради неговата дислексија и неговиот воспитан изглед.

Синопсис

Младоста на Изагиер помина додека тој страдаше од малтретирање, како во неговото училиште, така и надвор од него. Оваа злоупотреба потекнуваше претежно од возрасни лица, кои тоа го истакнаа со образложение дека тој бил толку силен поради лошото влијание на неговите родители. Обвинувањата ги отфрли неговата мајка, која го бранеше и се обиде да го заштити во нејзиниот дом, место што на крајот стана прибежиште за Борис.

Авторот зборува и за loveубовта персонифицирана од човек по име Герардо, син на реномиран новинар во земјата. Автобиографијата ги опишува првите 50 години од неговиот живот, кои беа бурни, страствени, гламурозни и од голема еволуција.

Изагир се покажува како што е; детали за нејзиниот училишен живот, нејзината прва loveубов, па дури и настан тежок како силувањето. Тој исто така ги раскажува своите први чекори како писател сè додека не емигрира во земјата што му ги дала најголемите можности во животот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)