Книгите за фантазија предизвикуваат ментални болести според директор

Хари Потер

„Хари Потер“, „Игра на тронови“, „Господарот на прстените“ и „Игрите на гладта“ се некои од познатите книги за фантазија што директор на приватно училиште во Глостершир, Англија класифицирани како книги кои го оштетуваат мозокот за мали деца  и тие можат да предизвикаат ментална болест кај помладите читатели.

Директорот, Грем Вајтинг, неодамна објави блог на веб-страницата на училиштето „Школата за желади“ во која тврди дека родителите треба да им забранат на своите деца да читаат „митски и страшни дела“ бидејќи смета дека овие книги содржат „длабоко нечувствителен и зависен материјал“.

Грем Вајтинг, која според нејзините зборови, ги следи „вредностите на традиционалната литература“ напиша во својата статија, наречена „Имагинацијата на детето“ (на шпански: „Имагинацијата на децата“) дека купувањето на комерцијални книги за деца е како „нахранете го вашето дете со многу додаден шеќер” Директорот ги повика родителите на училиштето да ги „заштитат“ своите деца од „мрачна, демонска литература, внимателно испреплетена со идеи за магија, контрола и сенишни и страшни приказни”И изразено бес од недостаток на „специјална лиценца“ што, според него, би било потребно да се бара да ги купат овие книги.

„Сакам децата да читаат литература соодветна на нивната возраст и да ги зачуваат овие мистични и страшни текстови за тоа кога можат да ја согледаат реалноста и кога научија да ја сакаат убавината. Хари Потер, Господарот на прстените, Игри на тронови, Игрите на гладот ​​и Тери Прачет, за да именувам само неколку од „морањата“ на современиот свет, содржат длабоко нечувствителен и зависен материјал за кој сум сигурен дека охрабрува тешко однесување кај децата. Сепак, тие можат да ги купат овие книги без посебна лиценца и со тоа да го оштетат детскиот потсвесен и чувствителен мозок мали, од кои многу може да се додадат на тековната статистика на деца со ментални болести “.

„Децата се невини и чисти истовремено и не треба да бидат малтретирани со воведување на несоодветни работи во нивната имагинација. «

Грем Вајтинг спомна некои од нејзините омилени автори како Китс, Шели, Вордсворт, Дикенс и Шекспир, но сепак не успеа да признае дека овие писатели честопати се занимаваат со натприродни и насилни теми во нивните романи, драми и поезија.

Во последниот пасус, Вајтинг завршува со следнава порака до родителите за изборот на книги што ги читаат нивните деца:

„Должност на родителите е да го поминат своето време проучувајќи ги овие прашања и да формираат свои заклучоци, а не да мислат дека бидејќи светот е полн со оваа литература, тие мораат да им ја дадат на своите деца затоа што тоа е сè што прави светот. Пазете се од ѓаволот во книгите! Изберете убавина за деца!"

После овие изјави на директор, можеме само да застанеме за да размислиме ако оваа литература навистина ги повреди малите. Дали сметате така? Искрено, не мислам дека „Игра на тронови“ е идеално читање за мало дете, но не знам каква штета може да му направи Хари Потер, сага што претставува пристап кон литературата на многу млади луѓе. Како што Тери Прачет има напишано некои детски книги, а возрасните не се штетни, тоа е само потешко читање за дете. Од друга страна, зборувајќи за «изберете убавина за деца«Дали е потребно да ги чуваме во облак од памук и да не дозволуваме, во зависност од нивната возраст, да влегуваат во други видови книги? Дали сметате дека фантастичната литература е штетна за помладите мозоци?

Ви ги оставам линковите во случај да сакате да отидете на страницата на училиштето или да го прочитате целиот напис напишан од директорот и кој е на англиски јазик.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рут Дутруел dijo

  Кога бев дете, читав Црвенкапа, Снежана итн. … И немам никаква ментална болест. И не може да се каже дека ова се добри книги или дека содржат некоја убавина.

 2.   Хуан Хавиер dijo

  Многу е комплексно да се даде мислење и да се избере за или против читањето на тие големи литературни дела на фантазијата. Иако се чини дека од она што го кажав сум за, јас не се согласувам на неколку точки. Пред сè, она што децата го читаат мора да се филтрира, во согласност со нивната возраст, личност, расположение ... и исто така е точно дека потрошувачката индустрија е бездна и тие не се грижат за нашите физички, психолошки, морални, емоционални ... и дури и материјалниот интегритет. Сè е многу искривено од многу видови интереси и преку литературата се прави и тоа. Можеме да читаме и читаме, но со текот на времето мора да откриеме што е корисно за нас и да ги заштитиме малолетниците. Вистината на сè што нè опкружува е многу посложена од она што го гледаме и ние мора да се информираме за да не бидеме изманипулирани како мариометри од политички, религиозни и други склоности, иако се сметам себе си за голем мистик во потрага по Вистината. Завршувам охрабрувајќи ги корисниците на Интернет да продолжат да читаат, да истражуваат и да не дозволуваат да бидат понесени од верувањето на неколкумина, ако не и дека тие се оние кои го формираат својот Божествен свет со почит кон другите, природата и целиот овој Космос што го обвиваме горе Ние сме Божествена свест со целата. Господ е таму и во тебе, Брат!

 3.   Сандра dijo

  Колку морон, овој Вајтинг!

 4.   Каро Лина dijo

  Јас повеќе верувам дека децата се напуштени од мајки и татковци кои работат, дозволувајќи им многу работи што не се многу добри за кажување, како што се гледање телевизија многу часови, играње насилни видео игри, користење интернет без да надгледуваат што гледаат, да купуваат им „паметен“ мобилен телефон, поточно купете им сè што сакаат без да ги натераат да заработат, затоа што се каат што не се со нив и кога се ... тие се уморни, не ги слушаат, тие само ги согласуваат и растат со искривена реалност дека заслужуваат сè без да се борат за ништо, не ги чини ништо, не знаат да чекаат, не знаат што е фрустрација, децата стануваат тирани и се експерти за манипулирајќи со родителите, ние сме во општество кое ни кажува дека Да размислиме и што да правиме, жал ми е, но феминизмот е реалност дека повеќето жени биле принудени да излезат на работа за да го направат овој систем побогат, каде што ние само правиме богатите побогати.Тие не сфаќаат како платата на едната личност беше доволна за другата да остане смирено грижејќи се за семејството дома, за семејството што е основна единица на општеството, тие нè уништуваат, не сфаќаат како е сè, како насилството расте, бидејќи луѓето сметаат дека нешто не е во ред и на тој начин го вадат, но мора да се фокусираат на тоа кого треба да го заслужувате нашиот гнев, на оние влади, на таа монархија кои се сопственици на овој систем и дека ние Тие уништуваат бидејќи за жал ние сме нивни робови во овој затвор што многумина не можат да ги видат, но тие можат да го почувствуваат тоа.

 5.   Јас умрев dijo

  Не обрнувајте внимание, па дури и не го ценете она што го велат лудо. Ниту една линија не треба да биде посветена на ова момче. Тој е само локален лудак кој наместо да биде пијан со брада што оди од бар во бар, е директор на приватно училиште. Религиозен фанатик чие мислење има иста вредност како парче ѓубре.

бул (точно)