Книгите на Jеј еј Бенитез

Jеј еј Бенитез

Jеј еј Бенитез

Jеј еј Бенитез е еден од најпознатите и најпреведуваните шпански новинари и писатели на сите времиња. Иако стана познат низ поголемиот дел од планетата од посебна сага, Троја коњ, исто така, разви успешна новинарска кариера. Доказ за тоа е признавањето на неговата широка кариера со Наградата на новинарите во Навара во 2021 година.

Од друга страна, Бенитез посвети најголем дел од својот живот на решавање мистерии (главно поврзано со уфологија). Всушност, на крајот на 70-тите тој одлучи да го напушти професионалното новинарство на штета на неговата страст кон НЛО. До денес, писателот од Наваре има продадено повеќе од 15 милиони примероци помеѓу есеи, белетристички романи, истражувачки текстови и поезија.

Сагата Троја коњ

Оваа серија претставува патување низ времето чија цел е да се знае „реалниот живот“ на најпознатиот човек во историјата на човештвото: Исус од Назарет. Со ваков аргумент полемиката беше повеќе од загарантирана. Следствено, Бенитез освои добар број критичари, особено во рамките на Католичката црква и поконзервативните христијански гласови.

Сепак, неспорно е дека Троја коњ Таа е ценета како класика на литературата во Шпанија. Секако, од објавувањето на првиот том во 1984 година, неговиот заговор стана присутен во шпанската колективна имагинација. Во моментов, оваа сага има легии на следбеници низ целиот свет; Доказ за тоа се бројните групи и форуми на социјалните мрежи.

Ерусалим (1984)

Започнете го патувањето во минатото; читателот е однесен во 30 АД, поточно помеѓу 30 март и 9 април. Настаните се раскажуваат во единаесет поглавја, по еден на ден. Книгата покренува повеќе од сто прашања и размислувања (некои од нив и по малку трнливи) за ликот чијашто жртва го роди христијанството.

Останатите книги од серијата Тројански коњ

 • Масада (1986)
 • Сајдан (1987)
 • Назарет (1989)
 • Царски рез (1996)
 • Хермон (1999)
 • Наум (2005)
 • Jordán (2006)
 • Цане (2011).

Јас, lesил Верн (1988)

Во врска со неговите литературни влијанија, авторот Памплона постојано изјавуваше воодушевување од работата на lesил Верн. Понатаму, Бенитез направи детална анализа на францускиот писател и драматург, што во тоа време му донесе квалификација за „визионер“.

Според зборовите на Бенитез, Јас, lesил Верн е книга што има за цел да го покаже „скриеното лице“ на човек сметан од многумина „Пророк на науката“. Тоа е, без сомнение, многу уникатен текст во споредба со кој било друг фокусиран на животот, инспирацијата и делото на францускиот автор.

Моите омилени НЛО (2001)

Вториот том од колекцијата Скоро тајни тетратки, eТој е неопходен текст за уфолозите, според специјалисти во оваа одредена област на истражување. Неговата импресивна содржина -се чини напишано за млада публика- опфаќа повеќе од три децении истражување спроведено од Бенитез.

Од друга страна, книгата на читателот му нуди повеќе од 450 слики, од кои 110 одговараат на цртежите на авторот. Покрај тоа, прикажани се и необјавени илустрации (на пример, слика на некои астронаути од пред 29.000 XNUMX години, на пример). Еднакво, Бенитез ја обвинува НАСА дека е лажна институција и претставува интересни гатанки; еден од нив е "зошто не се врати на Месечината?"

Yellowолтата катастрофа (2020)

Yellowолтата катастрофа е најновата публикација на Бенитез, кој го подготвил на брод за крстарење кога избувна пандемијата Ковид-19 во Европа. За книгата, авторот забележал: „тоа е интересен психолошки портрет од луѓето, некои луѓе од одредени националности веруваат дека се супериорни во однос на другите, тие ве гледаат со вистински презир, но се плашеа исто како нас “...

Исто така, зборот „жолто“ во насловот се однесува на потеклото (најверојатно според СЗО) Кинески вирус што радикално го смени концептот на „нормалност“ во XNUMX век. Затоа, оваа книга е одличен одраз за тоа како стравот од смрт не го дискриминира социјалниот статус или местото на потекло.

Биографија на Jеј еј Бенитез

На 7 септември 1946 година, Хуан Хозе Бенитез е роден во Памплона, Шпанија. Од адолесценцијата работел занаети поврзани со сликарство и керамика. Како што и самиот рече, тој секогаш бил многу curубопитно момче и бил заинтересиран да открие што се случува околу него. Не залудно, Одлучи да студира информатички науки на Универзитетот во Навара (дипломирал во 1965 година).

Во секој случај, шпанскиот интелектуалец никогаш не негираше какво било прашање, без оглед колку е контроверзно за тоа сметано од јавното мислење. Бенитез исто така не се грижел многу за гласовите што го доведуваат во прашање неговиот наводен недостаток на научна строгост и го обвинуваат за премногу шпекулативен. Во секој случај, милиони читатели ширум светот веќе ги знаат неговите методи на истражување.

Новинарско време

По дипломирањето на Универзитетот во Навара, Бенитез започна да работи во 1966 година за весникот Вистината, во Мурсија. Потоа помина низ Хералд од Арагон и Северен весник од Билбао. Во гореспоменатите медиуми служеше како специјален пратеник на различни места во Европа и патуваше низ целиот свет.

Во текот на 1970-тите, новинар од Наваре ја насочи својата новинарска работа кон уфологијата (Во моментов се смета за светски авторитет по ова прашање). Паралелно, тој заврши истраги за Торинскиот покров и собра документи од шпанското воено воздухопловство за можни прегледи на НЛО.

Писателот

Во 1979 година, Бенитез дефинитивно го напушти формалното новинарство за да се посвети целосно на истражување на неговиот личен интерес. Бидејќи се процеси на информативна намера, интелектуалецот од Памплона започна да ги објавува заклучоците од неговите истражувања. Така, Не е претерување да се каже дека истражувањето го направило плоден писател, со повеќе од 60 книги објавени до денес.

Бенитез неколку пати изјави дека пишувањето бара да знае да раскаже приказна. Во овој момент, очигледно е дека тој научил да ја пренесува својата страст кон паранормалните настани или тешко е да се разбере. Така, се појави неговото прво објавување: НЛО: СОС до човештвото (1975), проследено со книги со добар број на продажби како есејот Астронаутите на Јахве (1980) y Посетителите (1982).

Карактеристики на книгите на Jеј еј Бенитез

Во Jеј еј Бенитез, задачите на истражувачот и писателот се комбинираат во едно. Оваа комбинација резултираше во дело кое вклучува поезија, есеи, филозофија и романи. Но, не станува збор само за разноврсност, туку за описен волумен, аналитичка длабочина и стилско ракување во согласност со барањата на литературниот жанр, адресирани.

Значи, се чини дека шпанскиот писател може да го покрие сето тоа, бидејќи на негова заслуга тој има детективски роман и документарен филм, Постоело друго човештво (1977) Понатаму, има телевизиска серија, Маѓепсана планета, структурирана во тринаесет епизоди емитувани помеѓу 2003 и 2004 година. Со други зборови, Бенитез нема ограничувања кога станува збор за раскажување приказни и изразување загриженост.

Список на романи на еј еј Бенитез

 • Бунтот Луцифер (1985)
 • Црвениот папа (Славата на маслиновото дрво) (1992)
 • Денот на молњата (2013)
 • Големата жолта катастрофа (2020).

Критика

Со оглед на видот на истражната работа спроведена од Jеј еј Бенитез, веројатно е неизбежно да нема простор за критики и полемики по скоро половина век кариера. Меѓу најважните обвинувања е она за претпочитањето на авторот да ја стави својата интуиција далеку пред научната строгост, што тој го препознава како неизбежен.

Во оваа смисла, авторот од Наваре има изјавено дека им дава вредност на емоциите и нагоните како основен човечки дел. Тој исто така беше обвинет за плагијат на Книга Урантија. Во реалноста, обвинението немаше правна основа, затоа, Бенитез даде противтужба (што тој го доби). Треба да се напомене дека предметниот текст е во јавниот домен од 1983 година.

Jеј еј Бенитез денес

Хуан Хозе Бенитез во различни неодамнешни интервјуа јасно стави до знаење дека продолжува да истражува и да пишува проекти од многу разновидна природа. Толку многу, што во телевизиска програма на Седумте (2020 година) рече „Имам 140 проекти, знам дека нема да ги исполнам“. Едно е сигурно, тој ќе продолжи да објавува кога ќе посака, бидејќи една од неговите најиконични фрази е:

„Не пишувам за да задоволам никого.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)