Пабло Риверо: книги

Цитат на Пабло Риверо

Цитат на Пабло Риверо

Во светската уметничка сфера нема многу примери на актери или телевизиски водители способни успешно да се впуштат во литературата. Генерално, добриот имиџ што го негуваат овие уметници се користи за маркетиншки цели. Сепак, Пабло Риверо претставува еден од исклучоците од овој тренд, бидејќи квалитетот на неговите книги е несомнен.

Затоа, Оваа статија нуди резимеа на пишаните дела на мадридскиот преведувач, кој исто така заслужува да биде наречен писател со сите негови писма. Поточно, насловите се Јас никогаш нема да се плашам (2017), Каење (2020), Девојките кои сонуваа да бидат видени (2021) y потомството (2022). Ова се напнати, мрачни, возбудливи и добро конструирани приказни.

Пабло Риверо: книги

Јас никогаш нема да се плашам

Поставување и главни ликови

Романот има шокантен запис: парицид што се случи на 9 април 1994 година. Од тој момент па натаму, елабориран е трилер чиј заплет ги прикажува последните седум дена на едно навистина дисфункционално мадридско семејство. За почеток, Лаура - мајка на Раул и Марио - има екстремен и донекаде луд однос љубов-омраза со нејзиниот сопруг.

Исто така, нема многу референци за сопругот и таткото на децата (главно споменувања и сеќавања на неговата сопруга и децата). Тоа е затоа што тој го напушта домот по силна расправија со сопругата во првото поглавје. Од друга страна, Раул е тинејџер со чудно однесување и посветен на хорор филмови.; додека помалиот брат е многу страшно дете.

Структура и развој

Книгата е структурирана во седум поглавја, по едно за секој ден со попуст до датумот на фаталниот исход. Настаните се опишани од сезнаен раскажувач кој постепено ги открива мотивите и вистинскиот идентитет на убиецот.. Всушност, нараторот ги изложува мислите и перспективата на протагонистите плус онаа на некој друг спореден лик што е вклучен.

Така, читателот ги открива траумите и опсесиите на членовите на семејството. Дополнително, во околината прелетуваат два поразителни настани. Првиот е исчезнувањето на Џонатан, соседот (пријателот на Раул) што се случи една година порано. Вториот е Мариоовите (претерани?) стравови. Со тоа сценарио, неизбежен е шокантен исход.

Каење

Аргумент

Според некои литературни критичари, Каење претставува вознемирувачки заплет со одредени особини на црн роман и некои автобиографски пасуси. Последново се должи на главниот лик: Џон Маркез, актер кој една деценија ја игра истата улога во телевизиска серија. Името на популарната сага е Убивање на соседите (преведува „убивање соседи“).

На почетокот, намерата на Маркез е да се дистанцира од Фран, неговото алтер его (чија главна посвета е насловот на серијата). Поради оваа причина, Џон одлучува да се затскрива во оддалечен планински венец, далеку од медиумската врева и општо човечкиот контакт. Но, тоа не успева на вашата цел; очигледно веќе е доцна... неговото „друго јас“ е веќе сплотено во неговата психа; тоа е веќе дел од него.

Девојките кои сонуваа да бидат видени

Пристап и контекст

Станува збор за моќен психолошки трилер сместен во 2014 година помеѓу градовите Билбао и Мадрид. Во тоа време, подемот на инфлуенсерите почна да биде вообичаен елемент во сајбер-просторот и високо ценет ресурс во светот на рекламирањето. Во исто време, многу тинејџери страдаа од нивната зависност од добивање надворешно одобрение преку Допаѓања во социјалните мрежи.

Токму, серискиот убиец во овој ноар роман е лик колку интелигентен, толку и перверзен, фокусирана на бркање девојки желни за озлогласеност на интернет. Во овој контекст се појавува Хаиме Гарсија Хернандез, брат на Лаура, девојка која е пронајдена распарчена на паркингот на трговскиот центар во Мадрид.

Развој

Гарсија ја уверува полицијата дека виновникот е човек, повеќе, властите се збунети бидејќи лешот на девојката доказни знаци на некое животно. Во меѓувреме, во Билбао, збунет публицист (Пабло) дознава за ужасната смрт на Лаура и е трогнат од страдањето на Хаиме.

Покрај тоа, убиството носи во сегашноста различни кошмари и духови од минатото на Пабло (Непозната за Лиси, неговата бремена сопруга). Во секој случај, поради понудата за работа од соништата, публицистот не може да избегне да остане во баскискиот град и, според тоа, да се соочи со траумите од своето детство.

потомството

Во согласност со темите опфатени во неговите претходни книги, Риверо ја истражува потемната страна на влијанието на социјалните мрежи во детската личност и тинејџерите. Во оваа смисла, приказната покренува едно екстремистичко прашање: дали е подобро да се воспитуваат деца целосно нурнати во РР.СС. Или, напротив, дали е подобро децата да растат целосно изолирани од мрежата?

Под оваа премиса, авторот ја претставува Кандела, офицер на Цивилната гарда задолжен за истражување на исчезнувањето на Лукас, најпознатото момче во Шпанија. Ова дете е сликата - заедно со впечатлив бел зајак со огромни размери - од популарна реклама за колачиња.

прашања за развој

На почетокот на книгата, поручникот поминува низ момент на длабока лична криза. Веројатно, твојата околност не е најсоодветна во пресрет на толку итна истрага каде секоја секунда е важна. Да бидат работите уште полоши, киднапирањето на малолетникот остава во воздухот неколку алармантни прашања (многу актуелна во социо-културната актуелна состојба на пиринејската нација).

Дали е тоа навистина киднапирање? Дали се работи за заменик злоупотреба? Дали настаните се последица на изложување на малолетници на интернет? Во меѓувреме, најстрашувачкиот аспект на заплетот е тагата што ја претрпеа две мајки кои ги загубија своите деца. На крајот, нема одговор за болката на овие дами, а уште помалку валидна утеха среде несериозноста на интернетот.

Некои биографски и професионални податоци на Пабло Риверо

Пабло риверо

Пабло риверо

Пабло Хозе Риверо Родриго е роден во Мадрид на 11 октомври 1980 година. Неговата фигура се прослави во 2001 година благодарение на улогата на Тони Алкантара во Кажи ми како се случи тоа. Оваа шпанска телевизиска серија го држи рекордот како најдолга во историјата на пиринејската земја, со 22 сезони (и се повеќе). Вкупно, Риверо учествувал во 19 филмови, 4 телевизиски серии и 5 претстави.

Во однос на неговата книжевна кариера, Критичарите ја пофалија способноста на Риверо да составува застрашувачки, привлечни приказни.. Иако, спротивните гласови укажуваат на неколку недоследности во наративниот ритам и во поставките, особено во неговата прва книга. Во секој случај, тој со текот на времето покажа позитивна еволуција во својата проза.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.