Книги за случајот Дрејфус

Книги за случајот Дрејфус.

Книги за случајот Дрејфус.

Аферата Драјфус беше очигледно бес, одраз на антисемитизмот кој владееше во Европа кон крајот на XNUMX и почетокот на XNUMX век. Капетанот Алфред Драјфус, беше направен совршен жртвен јарец за да се покријат недостатоците на државата во распаѓање. Младиот воен човек од еврејско потекло бил уапсен во раните утрински часови на 14 октомври 1894 година, обвинет за пренесување на информации до Германија.

Jordорди Короминас од Доверливо (2020), потврдува дека условите за основање на Третата Француска Република потекнуваат од контекстот на неправдата. Имаше многу незадоволство во Франција по поразот во војната против Прусија во 1870 година и прогласувањето на Германската империја во Версај. Понатаму, револуционерната епидемија на Комуната, водена од марксистичките работнички барања, ја спушти земјата во трајна конвулзија.

Позадина

Сенката на монархиската реставрација плус отстранувањето на религиозните наредби за да се направи место за секуларно образование, ја зголеми преовладувачката напнатост. Французите ги носеа сите овие фрустрации тивко, но многу присутни во нивната психа, заедно со копнежи за одмазда и растечки национализам. Исто така, воспоставувањето на современ антисемитизам од страна на Едуард Драмонт ја влоши ситуацијата.

Последните две децении на XNUMX век забележаа постојана ерозија на моралот на француската гордост. Прво, заканата од државен удар од популистичкиот генерал Булангер беше многу латентна. Подоцна, скандалот со Панамскиот канал откри огромен заговор за корупција што ги погоди бизнисмените, парламентарците и новинарите. Белешка пронајдена во корпа за отпадоци во германската амбасада ја означувала големата бомба.

Алфред Драјфус

Алфред Драјфус беше најсоодветен осомничен да ја смири жедта на француското општество за одмазда. Роден во Алзас на 9 октомври 1859 година, Драјфус се преселил со своето богато еврејско семејство во Франција кога Германија ја освоила неговата татковина. Тој одлучи да стане француски државјанин и посака реинтеграција на Алзас во Франција. Поради оваа причина, тој започна воена кариера и влезе во École Polytechnique во 1882.

Во 1889 година стигна до чин капетан и една година подоцна се приклучи на Воената состојба. Уште во 1893 година бил дел од Главниот штаб на Француското воено министерство. Во 1894 година тој беше обвинет под обвинение за шпионажа и започна полемиката што означи пресвртница во историјата на антисемитизмот. За време на дванаесет години од случајот (1894 - 1906), француското општество беше длабоко поделено меѓу поддржувачите и омаловажувачите на Драјфус.

Потрошувачка на историска неправда

Случајот Дрејфус до денес произведе голем број публикации. Повеќето од овие дела не се историски документи, туку се фокусираат на полемика и на несоодветни дијатри. Сепак, тие се доста корисни списи за да се разбере психосоцијалната рамка на проблемот. Особено вознемирувачки е жестокиот став на голем дел од галскиот печат против Драјфус за неговото хебрејско наследство.

На Алфред Дрејфус многу бргу му се судеше воен суд под обвинение за велепредавство и беше осуден на доживотна казна затвор на Devаволскиот остров (Француска Гвајана). Наводите на обвинетиот никогаш не биле слушнати и во ниту еден момент не му било дозволено да види какви докази се против него. Наместо тоа, тој беше јавно понижен и сите негови воени чинови беа деградирани.

'Акуз

'Акуз (Обвинувам) од Амили Зола е веројатно најрелевантниот текст напишан во екот на случајот Драјфус. Се појави на насловната страница на весникот Л'Ароре на 13 јануари 1898 година во форма на отворено писмо до францускиот претседател Феликс Фор. Зола се обиде - успешно - да биде уапсен и да го врати „заборавениот“ случај Драјфус во центарот на вниманието на јавното мислење на Франција.

Две години по осудувањето на Драјфус, новопромовираниот шеф на разузнавањето, orорж Пикуар, го откри вистинскиот предавник во рамките на француската армија. Вистински виновник беше командантот (ученик на Драмонт) Фердинанд Валсин Естерхази. Но, Пикварт беше обвинет за презентирање лажни докази и испратен на прекуокеанските територии за да не се повтори тужбата. Со 'АкузЗола ја разбуди целата безобразлук што се случуваше дотогаш.

Јакус од Амили Зола.

Јакус од Амили Зола.

Последиците за Амиле Зола

Зола стана херој на сите добри луѓе кои се поклонија на каузата dreyfusarde. Меѓу интелектуалците во корист на Драјфус, Бернард Лазаре објавил текстови во текот на 1896 година против недоследностите на обвинението. Но, Лазаре не претрпел толку многу експлоативци во споредба со примената Зола. Па, целиот антисемитски и конзервативен печат го идентификуваше вториот како човек спротивен на интересите на земјата.

Емили Зола мораше да замине во егзил во Англија. Оттаму продолжи со одбраната на Драјфус и неговиот напад врз учесниците во катастрофалното судење: полковник Пети де Клам, генерали Мерсие и Билот ... Конечно, Зола почина на 29 септември 1902 година (наводно) асфиксиран откако го запуши оџакот на негова куќа. Иако, во книгите објавени постериор за 'Акуз, покренаа теории за убиец кој ја покрил шпоретот на камин.

Приказната за случајот Драјфусод Josephозеф Рајнах

Интелектуалецот dreyfusarde го издаде своето дело во седум тома помеѓу 1901 и 1911 година. Содржи прилично солидни научни докази и некои лични претпоставки за коренот на работата. Работата на Рајнах претставува основа на публикациите што се појавија во аферата Драјфус од 1960 година наваму. Меѓу нив, Случај без Драјфус (1961) од Марсел Томас и Енигма естерхази од Анри Гилемин (двајцата од 1961 година).

Приказната за аферата Драјфус, од Josephозеф Рајнах.

Приказната за аферата Драјфус, од Josephозеф Рајнах.

Најнови објави

Една од најновите книги ја напиша Денис Бон. Овој автор е страствен кон најреномираните и најконтроверзните испитувања во модерната историја. Во своето размислување остава прашања со цел да го вознемири читателот. Дали станувало збор за шпионажа или било прашање на држава? Дали е тоа индикација за антихебрејскиот расизам на француското општество во тоа време? Аферата Драјфус (2016) од Бон, не остава лабави краеви.

Исто така, во Книга за криминал Од аа В.В. (2018), нуди идеална перспектива за студенти по право и криминологија. Случајот Драјфус (меѓу другите) е опишан преку психосоцијална анализа на неговите сторители во соучество со пристрасен судски систем. Покрај тоа, тој претставува обемно документарно истражување и бројни илустрации кои ја збогатуваат приказната.

Решавање на случајот

Валсин Естерхази ги призна своите злосторства неколку години по разрешувањето на случајот што стана полатен со ратификацијата во 1899 година. Втор воен суд - во отсуство на обвинетиот - го прогласи за виновен под „извични околности“. Новиот француски претседател Емили Лубет му понуди помилување на Драјфус (да го исчисти неговиот имиџ на неговата политичка партија). Но, зделката беше понижувачка: Драјфус не можеше да тврди дека е невин.

Алфред Драјфус ја прифати понудата затоа што само сакаше да се врати кај семејството. Тој се врати во Франција опкружен со апсолутна тајност. Тој мораше да почека до јули 1906 година за да биде целосно ослободен и рехабилитиран од граѓанскиот суд. Иако тој никогаш не беше ослободен од ниту еден воен суд, неговиот воен чин беше вратен на истото место каде што му беше одземен мечот и униформата.

Последните години на Алфред Драјфус и наследството на неговиот случај

Аферата Драјфус од Денис Бон.

Аферата Драјфус од Денис Бон.

Алфред Драјфус беше активен за време на Првата светска војна како потполковник во единицата за снабдување. На крајот на војната, тој трајно се пензионира сè до неговата смрт во Париз, на 12 јули 1935 година; имал 75 години. Во тоа време веќе беше сведок на антисемитскиот жар поттикнат од фашистичките движења во нацистичка Германија и Италија на Мусолини.

Самиот Алфред Драјфус бил жртва на обид за атентат во францускиот пантеон во 1908 година. Тоа се случи за време на церемонијата за пренесување на посмртните останки на Амиле Зола, кога Луис Грегори го рани со истрел во раката. Агресорот беше ослободен од обвинението откако изјави дека не се обидел против човекот, туку против каузата. Настанот беше претчувство за злосторствата врз Евреите ослободени до средината на XNUMX век.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.