Книга со вештерки од Лиза Листер

Вештерка од Лиза Листер

Вештерка од Лиза Листер

Вештерка е книга во стил на учебник напишана од третата генерација циганска мистик и авторка Лиза Листер. На шпански, делото беше објавено од издавачката куќа Сирио во 2018 година. Овој материјал има за цел да ги едуцира жените за магијата, но, пред сè, во однос на самите себе. Некои од нејзините централни теми се историјата на жените во завети и религијата во нејзините различни аспекти.

Книгата на Листер предизвика големи контроверзии во паганските заедници ширум светот. Една од причините за овој факт лежи во непопуларното мислење на Листер: „Трансродовите мажи и жени по природа не се вештерки, па затоа не треба да им се дозволи да се користат во магија“. Од друга страна, делото нуди анегдоти, дефиниции и вообичаени ритуали во рамките на езотеричната практика.

Содржина на Вештерка, женската моќ како прадедовска и модерна тема

Вештерка е компендиум на приказни на жените во рамките на магичните колективи. исто така, зборува зошто ловат и палат на овие жени. На ист начин се занимава и со скриените тајни во заливите. Исто така, тоа е практичен и функционален прирачник кој ги објаснува видовите на магија и вештерки што постојат, како и литургиите што се вршат во рамките на голем број системи на верувања.

En Вештерка, женската моќ како предок и модерна тема, Lisa Листер спомнува дека сите жени се „вештерки“. За време на раскажувањето на авторот, ова име е обновено — често овластувачко, во други прилики погрдно — затоа што, според Листер, се разбудила внатрешната моќ на сите жени во светот, бидејќи сите имаат посебна дарба за мистичните уметности.

Женската моќ како предок и модерна тема

Во однос на концептот, Вештерка претставува практичен водич за паганските ритуали, дефиниции за поими кои се однесуваат на многу видови магија и религии, и лични придонеси за тоа што значат одредени елементи, класификации, материјали и обреди. Во неговото срце, сепак, ова е книга за феминизмот, моќта на жената, создавањето независност и оправдување.

Вештерка открива древни техники за лекување на телата, умот и духот на жените. На ист начин, покренува различни школи на вештерство за да ги научи жените како да се поврзат со своето потекло. и верувајте во она што го диктира вашата интуиција. Лиза Листер открива дека, преку овие учења, лекарите можат да создадат специјализиран лек за лекување на различни видови рани присутни во женското тело.

Структура на Вештерка

Работата Вештерка Таа е организирана во серија поглавја поделени на делови.. Некои делови споменуваат историски факти за жените во вештерство, а други, лични приказни за тоа како самата Лиза Листер и нејзиното семејство го живееле своето учење за магијата. Поглавјата започнуваат со таб што ја објаснува содржината на тој дел.

Исто така, секоја единица завршува со фраза што алудира на женската моќ. Од друга страна, кога е редот да се допираат теми како што се часови по магија и типови на вештерки — покрај ритуалните елементи и церемонијалните материјали —, Вештерка Обезбедува табели кои помагаат да се сумираат техниките и препораките на авторот при спроведување на практиките. Во своето шпанско издание, едиторијалот на Sirio е одговорен за оставање празни страници за читателите да прават белешки.

Теми присутни во делото

Во својата книга Вештерка, Лиза Листер се осврнува на некои специфични теми, како што се универзалната историја на вештерството, концепцијата на магијата како практика, класификација на волшебничките според ритуалите, материјалите и употребените елементи, меѓу другото. Ова се само неколку примери на оските на кои се фокусира делото:

 • Дефиниција за „вештерка“;
 • Религии и традиции;
 • Моќта и рани на вештерки;
 • Архетипови и манифести;
 • Видови вештерки;
 • Инструменти на вештерките.
 • Тркалото на годината;
 • Саботите;
 • Циклусите на месечината;
 • Dowsing;
 • Тарот.

Историја на жените во вештерството

Вештерството е древна и мистична практика генерално поврзана со жените. Делото на Лиза Листер зборува за приказните на жените кои се соочиле со незнаење, злоупотреба, дискриминација, повреда на телата и умот на младите луѓе со карактер и способност невообичаена за времето во кое се родени. За Листер, овие манипулативни и насилни практики продолжуваат и во XNUMX век.

Преку приказни од минатото и сопствените искуства, Лиза Листер дефинира што значи за неа да се биде вештерка. Неговиот концепт се оддалечува од детските приказни или хорор приказни раскажани од доцниот среден век. За Листери, вештерка таа е свештеничка, билкар, исцелител и, во принцип, жена која ја знае сопствената моќ да влијае на природниот свет и духовното царство.

За авторката Лиза Листер

Листер Листер

Листер Листер

Лиза Листер е вештерка од предците. Таа е трета што го усвои вежбањето магија, бидејќи нејзината мајка и баба припаѓаат на циганска заедница која е посветена на лекување, читање картички, шаманизам и благосостојба на жените. Иако овие практики се несоодветни една со друга - тие не припаѓаат на истите системи на верување или религија - Листер го адаптираше стекнатото знаење за да обликува потаен начин на живот.

Со текот на годините, Листер напиша голем број дела поврзани со светот на вештерството. На истиот начин, нејзините книги се занимаваат со моќта на жената во материјалниот и духовниот универзум, како и со силата на менструацијата. Списанието Списание Cooler Тој го нарече Листер „Бранителот на божественото женско“, со што се согласуваат многу негови читатели.

Otros Книги од Лиза Листер

 • Сакајте го пејзажот на вашата дама: верувајте му на стомакот, грижете се за „таму долу“ и вратете се на васСакајте го пејзажот на вашата дама. Верувајте им на вашите црева, грижете се за „Таму долу“ и побарајте го тоа (2016);
 • Црвена шифра: Знајте го вашиот тек, отклучете ги вашите супермоќи и создадете крваво неверојатно - Црвен код - Знајте го вашиот тек, отклучете ги вашите супермоќи и создадете неверојатна крв (2020);
 • Црвениот весник: Следете го вашиот период, синхронизирајте се со вашиот циклус и отклучете го вашиот месецЦрвениот весник следете го вашиот период, синхронизирајте го циклусот и отклучете го вашиот месец (2020);
 • Присуство: спознај се себеси. Побарајте ја вашата моќ. Заземете просторПрисуство: спознај се себеси. Побарајте ја вашата моќ. Зазема простор (2021);
 • Извор од себе: Дојди до себе. Верувајте им на вашите инстинкти. Запомнете ја вашата магијаСопствен извор, прибери се. Верувајте им на вашите инстинкти. запомнете ја вашата магија (2022).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.