Ден на книгата. Избор на познати фрази и фрагменти од литературата

 

Останати Ден на книгата, но многу нетипично и тажно исто така затоа што не можеме да излеземе да славиме. Не можеме да одиме да купиме еден, оној што толку многу го посакувавме и излезе овој месец, оној што ќе го дадеме, што и да е. Има и такви дома, но не е исто. Денес беше ден на Читање на Дон Кихот, да одиме низ Рамблас со едната во рака, а во другата роза. Тоа беше ден на саеми на книги тука и таму, од писатели потписи и читателите секогаш гладни за повеќе добри приказни. Но оваа година не допира.
Денес носам еден мал и личен избор на фрази и фрагменти на дела (театар, роман и поезија) на Шпанска литература на сите времиња. Вреди како мала утеха и надеж дека следната година ќе го прославиме Денот на книгата во најдобри услови.

Избор на литературни фрагменти

Романса на затвореник. Анонимен

Тоа до мај беше, до мај,
кога е жешко,
кога ќе светнат пчениците
и полињата цветаат,
кога пее календарот
и славејот одговара,
кога theубовниците
тие ќе и служат на loveубовта,
но мене, тажна, грижа,
дека живеам во овој затвор,
Јас дури и не знам кога е денот
ниту кога се ноќите,
но за мала птица
што ми запеа во мугрите.
Стрелач ја убива;
Бог нека му даде лоша награда.
***

Коплас за смртта на неговиот татко. Хорхе Манрике

Запомни ја заспаната душа,
оживее мозок и разбуди се
гледање
како се поминува животот,
како доаѓа смртта
многу тивко;
колку брзо оди задоволството;
како откако ќе се договорат
дава болка;
како според наше мислење
секое минато време
Беше подобро.

***

Дон Кихот. Мигел де Сервантес

- Слободата, Санчо, е еден од најскапоцените дарови што небесата им ги дадоа на луѓето; Со него, богатствата што ги содржи земјата и морето не можат да се изедначат; за слобода, како и за чест, може и мора да се вложи живот, и, напротив, заробеништвото е најголемото зло што може да им дојде на луѓето.

***

Ивотот е сон. Калдерон де ла Барса

Сонувам дека сум тука
од овие натоварени затвори,
и сонував дека во друга држава
повеќе ласкави се видов себеси.
Што е животот? Бес.
Што е животот? Илузија,
сенка, фикција,
а најголемото добро е мало:
дека целиот живот е сон,
а соништата се соништа.

***

Пиратска песна. Хозе де Еспронцеда

Тоа е мојот брод, моето богатство,
таа слобода е мојот бог,
мојот закон, силата и ветерот,
мојата единствена татковина, морето.

***

Дон Хуан Тенорио. Хозе Зорила

Како тие проклети врисоци!
Но, лошо молња ме погоди
да во заклучувањето на писмото
не плаќаат скапо за своите врисоци!

***

Регентот. Леополдо за жал „Кларин“

Херојскиот град дремеше. Јужниот ветер, жежок и мрзлив, ги туркаше белузлавите облаци што искинуваа додека трчаа кон север. На улиците немаше повеќе бучава од горливиот шум на вртлозите од прашина, партали, сламки и хартии, кои одеа од поток до поток, од тротоар до тротоар, од агол до агол, се превртуваа и бркаа едни со други, како пеперутки што бараат едни со други и тие бегаат и дека воздухот се обвиткува во неговите невидливи набори.

***

Одам сонувајќи патишта. Антонио Мачадо

Во моето срце имав
трн на страст;
Успеав да го откорнам еден ден:
Јас веќе не го чувствувам моето срце.

***

Куќата на Бернарда Алба. Федерико Гарсија Лорка

Она што го порачувам е направено овде. Повеќе не можеш да одиш со приказната кај татко ти. Нишка и игла за жени. Камшик и мазга за човекот. Со тоа се раѓаат луѓето.

***

Маслинови дрвја. Мигел Хернандез

Андалузијците од Хаен,
горделиви маслинови дрвја,
кажи ми во душата: кој,
кој ги одгледуваше маслиновите дрвја?

Ништо не ги крена,
ниту парите, ниту господарот,
но тивката земја,
работа и пот.

***

Капетанот Алатристе. Артуро Перез-Реверте

Тој не беше најискрен човек или најбожен, но беше храбар човек.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.