Катедралата на морето Книга

Катедралата на морето Книга

Книгата на Катедралата на морето Тоа беше првиот со кој авторот, Илдефонсо Фалконес, стана познат во литературниот свет, постигнувајќи успех и на национално и на меѓународно ниво. Фактот што мешаше лојалност и одмазда, loveубов и предавство, како и други елементи кои меѓусебно се откажуваат, го натера да се истакне.

Но, за што станува збор? Дали е добро како што велат тие? Вреди? Ако се прашувате и сè уште не сте ја виделе адаптацијата или не сте ја прочитале книгата, она што ви го кажуваме може да ви помогне да се ослободите од сомнежите.

Кој е автор на книгата La Catedral del Mar

Кој е автор на книгата La Catedral del Mar

Како што споменавме претходно, Авторот на книгата La Catedral del Mar не е никој друг, туку Илдефонсо Фалконес. Всушност, неговото целосно име е Илдефонсо Марија Фалконес де Сиера. Тој е адвокат, но и шпански писател.

Неговиот прв роман беше Катедралата на морето, во 2006 година, но вистината е дека кога и да извади книга, тоа станува литературен успех.

Фалконес е син на адвокат и домаќинка. На 17-годишна возраст го загуби татко си, а тоа имплицираше дека мора да се откаже од својата спортска кариера, бидејќи беше возач (исто така, јуниорски шампион на Шпанија во скокови во шоу). Неговиот следен чекор беше да започне да студира на Универзитетот, и тој го стори тоа на голем начин: студирајќи два степени: од една страна, Право; од друга, Економски. Сепак, наскоро сфати дека неговата вокација е со Законот и се фокусираше на оваа кариера додека работеше во сала за бинго.

Дипломиран како адвокат, тоа што е писател не го спречи да ја продолжи својата работа како адвокат во неговата адвокатска канцеларија во Барселона. Всушност, обидете се да го составите сето тоа заедно. И факт е дека првиот роман што го извади траеше околу пет години за да му ја даде последната поента. Сепак, во 2019 година стана познато, со лансирањето на неговиот последен роман „Духовниот сликар“, дека авторот има рак на дебелото црево, со три метастази.

Тоа, заедно со загубата на престижот што му беше дадена од страна на Министерството за финансии за неговите книги, предизвика неговиот успех да падне.

За што станува збор за книгата Катедрала на морето

За што станува збор за книгата Катедрала на морето

Книгата Катедрала на морето е сместена во Барселона во XNUMX век и нејзината централна точка е изградбата на црквата Санта Марија дел Мар. Сепак, како и со друга позната книга, како што се Столбовите на Земјата, таа е точно дека оваа врска е само контекст да се зборува за односите на ликовите кои учествуваат, директно или индиректно, во неа.

Книгата се фокусира на жителите на риболов област во Рибера де Барселона кои се обидуваат да живеат со парите и трудот на својата работа. Таму тие донесуваат одлука за изградба на маријански храм, најголемиот досега познат, што го нарекуваат Санта Марија дел Мар.

Додека тие го изведуваат овој подвиг, главниот јунак на романот, Арнау Естаниол, се развива, расте и гледа како се менува Барселона. Заедно со неговиот татко, Бернат, тој е човек кој е уништен од феудалец кој му одзеде сè.

Во романот може да се види како тие преминуваат од бегалци во благородници, но исто така и како започнат да растат непријателите кои сакаат да го видат убиен од страна на инквизицијата.

Главни карактери

Стрип катедрала на морето

Катедралата на морето има многу ликови кои, во одредени моменти од романот, стануваат протагонисти. Сепак, споменувањето на сите би било практично невозможно, затоа ви ги оставаме оние што ги сметаме најважен од романот.

 • Арнау Естаниол: Тој е неоспорен протагонист на книгата. Расте како независен граѓанин на Барселона, но тоа не значи дека не мора да се бори против неправдите на кои е сведок.
 • Бернат Естаниол: Тој е татко на Арнау.
 • Anоан Естаниол: Тој е брат на Арнај, посвоен син на Бернат.
 • Отец Алберт: Свештеникот на катедралата. Тоа е онаа што му дава на Арнау поскромна визија за неправдите што се случуваат околу него и делува, на некој начин, како глас на неговата совест.
 • Франческа Естеве: Мајката на Арнау. Таа завршува силувана и тоа ја тера да стане проститутка.
 • Аледис: Тоа е голема loveубов на главниот јунак. Меѓутоа, кога ќе се разделат некое време, кога Арнау ќе се врати, открива дека станал проститутка по наредба на неговата мајка.
 • Марија: Таа е прва сопруга на Арнау.
 • Сахат: Овој лик е многу важен за Арнау затоа што тој е тој што ги отвора очите кон просперитет. Се разбира, тој е роб.
 • Елионор: Втората сопруга на Арнау и оддел на кралот.

Серијалот што ја адаптира книгата

Серијалот што ја адаптира книгата

Треба да знаете дека, во 2018 година, поточно на 23 мај, Антена 3 започна да емитува во ударно време (од 22 часот до полноќ) адаптација на книгата Катедрала на морето.

Оваа се состои само од 8 епизоди со должина од околу 50 минути И вистината е дека тоа беше успех, бидејќи само во првото поглавје имаше околу четири милиони гледачи.

Сега, како што е скоро секогаш случај, има и такви многу разлики помеѓу серијата Антена 3 и книгата. На пример, дека Пуигс во романот имал 4 деца, додека во серијата имале само три. Понатаму, сцената во која Маргарида е сведок на камшикувањето на робот Хабиба не се појавува ниту во книгата.

Постојат и други сцени кои не се случуваат, но тие порано даваа поголема драма или уште повеќе ги зацврстуваа односите меѓу ликовите. Всушност, има некои кои се уште се живи кога умираат во романот и други кои имаат многу поинаква завршница од она што го раскажува Илдефонсо Фалконес.

Значи, сега кога знаете многу детали од книгата Катедрала на морето, време е да донесете одлука дали да ја прочитате или не. Секако, треба да знаете дека постои и втор дел, наследници на Земјата, кој беше објавен во 2016 година. Не знаеме дали третиот дел ќе пристигне наскоро, но тоа се книги што можете да ги прочитате без проблем затоа што имаат свои почеток и нивниот крај. Дали си го прочитал? Што мислите за тоа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.