Книга од серијата Кадин, позната како Womanена или сила на жената

книга на Сеир Кадин, жена, жена сила

Кадин, исто така познат во различни земји како Mujer, Сила на жената се базира на серијата Womanена, мојот живот за моите деца од Јуџи Сакамото. Тоа беше меѓународен успех, емитуван во 65 земји.

Уреднички феномен што го гледаме веќе подолго време е продажбата на книги од серии и филмови со голема заработка. Понекогаш тие се романи на кои се темелеле, а на други се книги што се издаваат по телевизиски или филмски успех. Илјадници луѓе сакаат да прочитаат книга за серијата што им се допаднала.

Ова го видовме неодамна со скромно Кастамар или со успешните Игра на тронови.

Така, случајот на Womanената (Кадин) е особено curубопитен, бидејќи серијата завршува со објавување на успешна книга од Бахар за неговиот живот. Книгата навистина раскажува што сме виделе во серијата.

книга кадин

И, за жал, за сите вас што се прашувате, таа книга што можеби ја продаваат всушност не постои. Нема објавена книга за серијата, иако има сè за да успее.

Серија заговор (содржи спојлери)

Бахар Сисмели е вдовица мајка со две деца, која оди во едно од најсиромашните населби во Турција, и која страда од сериозно заболување. Мајка ја напуштила кога била мала и

Оттука ќе го видиме нејзиниот секојдневен живот и жртвите што ги прави за своите деца што ќе ја доведат до екстремни и сосема неверојатно ситуации, кои ќе комбинираат чиста драма со хумор.

Враќањето на нејзиниот сопруг, за кого веруваше дека е мртов, и кој сега е оженет со две деца. Како, несакајќи, тој влегува во центарот на вниманието на различни гангстерски групи, се повеќе и помоќни. Помирувањето со неговата мајка и фигурата на неговата сестра Сирин, која е крајно зло и таа што ги предизвикува сите проблеми во неговиот живот.

Бахар, ќе се в inуби во неколку мажи, ќе претрпи загуби, повторно ќе формира семејство опкружено со неколку пријатели кои ја придружуваат во сите авантури и во нејзините екстремни ситуации и ќе заврши како успешна личност со објавувањето на книга за нејзиниот живот.

Книга што за жал не можеме да ја најдеме, иако можеме да ја видиме во нејзината физичка верзија во серијата

Позадината

Различни идеи се во основата на целата акција. Најважно, зајакнување на жените, особено во земја како Турција каде мачизмот е многу поприсутен отколку во другите западни земји. Приказната на Бахар е приказна за жена која самостојно напредува, и покрај сите стапици и трикови што и ги ставаат, независно. Исто така, во многу поглавја гледаме референци против злоупотреба, и во прилог на еднаквост и слобода.

Не сакам моите деца да растат гледајќи како маж удира жени од која било причина, не сакам мажите да удираат жени од било која причина

Серијата

Тоа е најгледаната турска серија во светот, се емитуваше во 65 земји. Формиран од 3 сезони и 81 поглавје, тој беше добитник на Драмски награди во Токио во 2018 година. Како што рековме, се базира на друга серија, Womanена од Јуџи Сакамото

Главни актери

 • Озге Оспиринчи како Бахар Чесмели (главниот протагонист)
 • Серај Каја како Ширин Сарикади (сестра на мајката на Бахар и лошо, демон)
 • Кубра Сузгун како Нисан Чесмели (најстарата ќерка на Бахар)
 • Али Семи Сефил како Дорук Чесмели (најмладиот син на Бахар)
 • Фејаз Думан како Ариф Кара (сопственик и в inубен во Бахар, кој на крајот ќе му биде партнер)
 • Сериф Ерол како Енвер Сарикади (очув на Бахар и татко на Сирин)
 • Гакче Ејубоглу како Цејда (близок пријател на Бахар кој ќе ја придружува во текот на целата серија)
 • Бену Јилдиримлар како Хатиџе Сарикади (мајката на Бахар)
 • Канер Циндорук како Сарп Чесмели (сопруг на Бахар)

Саундтрак

Тоа е многу важен дел од серијата. Со моќна и добро препознатлива музика тие успеваат да ни дадат контекст. Веднаш знаете кога ќе се случи некоја несреќа или комична ситуација, тоа се само 2 белешки што ги ставате во напнатост. Архитектите на ова се Cemем Тунцер и Ерчимент Оркут, двајца од најдобрите композитори во Турција.

Секој лик е поврзан со различна мелодија за сцените во кои глуми. Ако се за inубивте, можете да го најдете неговиот саундтрак овде.

 

ние ние ќе бидеме внимателни да ве известиме доколку тие го објават. И, ако ве интересира да разговараме за романите врз кои се базира вашата омилена серија, оставете ни коментар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)