Книгата на добрата љубов

Општина Хита

Општина Хита

Книгата на добрата љубов (1330 и 1343) е разновидност направена од Хуан Руиз, кој служел како протоереј на Хита во текот на XNUMX век. Ова дело - познато и како Протоерејска книга o Книга со песни - Се смета за класика на средновековната шпанска литература. Неговиот состав е обемен, со повеќе од 1.700 строфи во кои е раскажана измислената автобиографија на авторот.

Има три ракописи од книгата — S, G и T — кои се недовршени. Од нив, „С“ или „Саламанка“ е најкомплетна, додека другите содржат само фрагменти од делото. Исто така, неговото создавање претставува два датума: 1330 и 1343 година; Оваа двојност се должи на пронајдените оригинални документи. Верзијата „S“ (1343) е ревизија на „Г“, на која беа додадени нови композиции.

Анализа на Книгата на добрата љубов

Предговор на делото

Овој дел од текстот е напишан во проза - за разлика од остатокот од делото. Тука авторот ги навел намерите на книгата и нејзиното можно толкување. Наведе и дека е подготвено од затвор. На ова, многу аналитичари сметаат дека тоа било алегорија, бидејќи не зборува за вистински затвор, туку се однесува на земниот живот.

Дон Амор против Арципрес

Авторот го започнува текстот со жалење до Дон Амор, кој во прв случај го обвини дека е виновен за големи гревови. Што повеќе, Тој тврдеше дека љубовта е деструктивна, бидејќи ги излудува мажите, па препорача да се тргне од нејзиниот домен.. За да го објасни своето гледиште, протоерејот употребил неколку приказни, меѓу кои ја раскажал „Магарето и коњот“, како пример за гордост кај луѓето.

Од своја страна, Дон Амор одговори со тоа што му даде некои учења. За оваа користени Овидиј и адаптација на работи од средниот век: Арс Аманди. Во својот одговор, тој опиша како треба да биде физички совршената жена и доблестите што таа мора да ги има и дење и ноќе. Покрај ова, го убедил да побара „стројник“ – специјалист за правење љубовни напивки – да го советува.

Додворувањето на Дон Мелон со Дона Ендрина

Тоа е централната приказна на книгата. Во него, Руиз ја адаптирал средновековната комедија на своето дело: Памфилј (XII век). Нарацијата е во прво лице и ги има како протагонисти споменатите ликови: Дон Мелон и Доња Ендрина. Во заплетот, мажот побарал стар советник - Тротаконвентос - за да ја освои дотичната дама.

Важно е да се напомене дека, иако телесната љубов игра пресудна улога, во неколку наврати се алудира на тоа колку е важно да се биде близок до љубовта Божја.

Тротаконвентос тргна во акција, ја побара Дона Ендрина и ја убеди да се сретне со Дон Мелон во неговата стара куќа. Откако се запознале, се претпоставува - поради недостиг на ракописни страници - дека имале интимни односи.

Беше вака - По цена на измами и стапици - конечно бракот бил договорен Помеѓу двете. Стратегијата на советникот беше едноставна, но ефективна: единствениот начин да се исчисти честа на жената беше бракот.

Авантури во Сиера де Сеговија

Ова е уште една од извонредните приказни на протоерејот. Овде тој го раскажува своето минување низ Сиера де Сеговија, каде што сретнал неколку мали граѓани. Првата од нив беше „Ла чата“, вулгарна жена без никаков срам. Отворено бараше подароци во замена за услуги од сексуална природа. Мажот вешто успеал да побегне од оваа и од другите млади жени од Сомосиера.

На пат да избега, нашол друга планина во подножјето на планината. Оваа жена била по „варварска“ од другите. Протоерејот побара азили, за возврат, од него побарала некаква исплата - Сексуално или материјално. Овој пат, ел хомбре, засрамена од импозантната женка, попушти и се согласувам петицијата.

Натпревар помеѓу Дон Карнал и Доња Куарезма

По неколку песни за Богородица - поради близината на Страсната седмица - е претставена алегориската приказна за битката помеѓу Дон Карнал и Дона Куарезма. Овде, авторот го отсликува заедничкиот судир меѓу световните желби и духовноста. Текстот е раскажан како пародија и е инспириран од средновековните песни на дело.

Дон Карнал собра силен и непобедлива армија. Сепак, вкусот на неговата група за храната и направеното вино отиде во лоша состојба на бојното поле. Тоа овозможи конфронтацијата да биде поизбалансирана, и Госпоѓа пост максимално ја искористи предноста и постигна победа. Откако бил поразен, Дон Карнал бил заробен и му била наметната жестока покајание.

Последните љубовни приказни на протоерејот

Протоерејот не мируваше во потрагата по љубовта, Тој се обидуваше и се обидуваше да го постигне тоа во други толку многу авантури. Во сите нив повторно побара помош од Тротаконвентос. Една од препораките на стариот сватовник била да се заљуби во вдовица, но почесната жена не била целосно убедена и мажот не успеал. После тоа, главниот лик се обиде со сопственик, но не беше успешен ниту.

Тогаш Тротаконвентос му предложил да се обиде со калуѓерка по име Гароза. Протоерејот се обидел да ја натера да се заљуби, но жената се држела за своите божествени завети и набргу потоа умрела. Човекот продолжил со своите авантури и по толку сопнување успеал да има мала афера со капина.

Набргу по тој краток триумф, стројникот почина. Таа загуба, се разбира, многу влијаеше на главниот лик. По другите песни за девицата и гозбите кон Бога, протоерејот ја завршил книгата со давање повторно инструкции како да се протолкува.

За авторот: Хуан Руиз, протоереј од Хита

Хуан Руиз бил црковен и протоереј во Хита, шпанска општина во провинцијата Гвадалахара. Податоците за неговото потекло и живот се оскудни, она што малку е познато е изведено од ова единствено дело: Книгата на добрата љубов. Се претпоставува дека е роден во 1283 година во Алкала де Хенарес и студирал во Толедо, Хита - неговото родно место - или блиската област.

исто така, Се шпекулира дека имал значајно музичко знаење, што се одразува во неговата прецизна лексика на оваа тема. Некои претпоставуваат - од страна на Ракопис од Саламанка- дека е уапсен по наредба на надбискупот Гил де Алборноз, иако многу критичари се разликуваат од таа теорија. Според различни документи, се претпоставува дека неговата смрт е забележана во 1351 година; Дотогаш тој повеќе не служел како протоереј на Хита.

Расправија за неговиот роден град

Средновековците Емилио Саез и Хозе Тренчс потврдија на Конгресот од 1972 година дека родниот град на Хуан Руиз бил Алкала ла Реал — Бензајде (1510c) -. Тие исто така тврдеа дека на тоа место поминал приближно 10 години од своето детство. Сите овие информации беа собрани по долга истрага од специјалисти; сепак, оваа студија не можеше да се заклучи поради неочекуваната смрт на двајцата.

Од своја страна, изјави шпанскиот историчар Рамон Гонзалвез Руиз следново на пленарна седница во 2002 година: „Во текот на својата книга Хуан Руиз сее податоци од неговата лична биографија. Сигурно е роден во Алкала, како што навестува познатиот стих со кој Тротаконвентос ја поздравува капината Во име на протојерејот: „Поправете, многу ве поздравува оној што е од Алкала“ (строфа 1510а)“.

Од денеска ниту една од двете теории не е потврдена со јасен извор, а двата града се уште се борат за признавање.. Сепак, повеќето се наклонети кон хипотезата на Гонзалвез Руиз, бидејќи Алкала де Хенарес (Мадрид) е регион блиску до Хита (Гвадалахара).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.