Книгата на Фариша

Фариша.

Фариша.

Книгата на Фариша. Историја и несоодветност на трговијата со дрога во Галиција, е една од најконтроверзните наслови во последните неколку години во Шпанија. Особено откако беше издаден судски налог во март 2018 година со кој се наложи да се запре нејзината комерцијализација. Причината: наводно кршење на правото на чест на едно од лицата споменати во текстот.

Сепак, одредбата беше укината четири месеци подоцна. Всушност, тужбата придонесе за (понатамошно) издигнување на уредничкиот успех на Фарина, надминувајќи ги досега продадените 100.000 примероци. Исто така, оваа книга на шпанскиот новинар Начо Каретеро е основа на заговорот на серијата Фарина, лансиран од Movistar Plus во септември 2019 година.

Собрани е авторот

Начо Каретеро (Коруња, 1981) е новинар и писател со прилично долга кариера. Освен неговите истраги за трговија со дрога во Галиција, Каретеро ги заврши шокантните извештаи за геноцидот во Руанда, еболата во Африка, сириската граѓанска војна и шумските пожари во Галиција во текот на 2017 година.

Правниот статус на книгата на Фариша

Помеѓу март и јуни 2018 година, беше во сила „киднапирање на претпазливоста“ нарачано од судијката Алехандра Фонтана, на барање на Хозе Алфредо Беа Гондар, поранешен градоначалник на О Гроув (Понтеведра). Процесот беше дел од неговата тужба против Начо Каретеро и компанијата „Либрос дел КО“. Дополнително, тужителот побара обештетување од 500.000 XNUMX евра, што се закануваше на опстанокот на издавачот.

Сепак, На 22 јуни 2018 година, Покраинскиот суд во Мадрид го укина стопанскиот прекин. Што и да се случи оваа книга секогаш ќе биде контроверзна и непријатна. Зборот „fariña“ значи „брашно“ на галициски јазик (еден од разговорните начини за упатување кокаин). Корицата е исто така изјава за намера: симулира отворен пакет лекови.

Начо Каретеро.

Начо Каретеро.

Други книги од Начо Каретеро (обете објавени во 2018 година):

  • Ни се чини подобро (Libros del KO), каде што прави историски осврт и се осврнува на спортската и институционална криза во Депортиво де Ла Коруња.
  • На смртна казна (Уредничка Еспаса), осврнувајќи се на случајот со Пабло Ибар, Шпанец осуден на смрт во САД во 2000 година. Но, во 2016 година Врховниот суд на Флорида заклучи дека нема правично судење, односно мора да се повтори.

Историски контекст на шверцот во Галиција

Направете безброј скриени енклави, сложени водни патишта и ќошиња Галиција идеален регион за процветање на криумчарски групи. Секој криминалец со доволно познавање на областа има големи шанси да се скрие и да избега. Во овој поглед, Каретеро заврши одлична хронологија на традицијата основана неколку века.

„Оправдан“ начин на живот

Историското запоставување од страна на органите на централната влада создаде „совршени“ услови за социјален долг за да процвета шверцот. Од оваа причина, трговијата со луѓе - не само со забранети лекови - е добро видена на галицискиот брег. Едноставно, се перципира како алтернативна постапка за добивање пари.

Вклучените обично ги оправдуваат своите постапки со тврдење дека „нивните активности никому не му штетат“. Тие сметаат дека шверцот е „руба“ што ги придвижува другите сектори во економијата, „повеќе деловни активности, повеќе инвестиции, повеќе работа за секого“. Значи, сообраќајот што започна со велосипеди во средината на 70 век и продолжи со тутун во 80-тите години, доведе до дрога во текот на 90-тите и XNUMX-тите години.

Книгата на Фарина докажува културен проблем

Книгата можете да ја купите тука: Фарина

Самоизмама

„Сообраќајот не влијае на локалното население“ е фраза што се повторува за да се прикријат следните трагедии. Тоа е извинување воспоставено во земјите каде што е вообичаено одгледување и преработка на растенија како што се листот на кока или марихуана.. Во овој момент, сведочењата добиени од наркозависници во Галиција се исклучително важни.

Со навлегувањето во проблемот со зависноста од дрога во тој регион, Каретеро целосно го демонтира митот за „потрошувачка што се случува на друго место“. Но, кратките нозе изговори не се единствените врски со земјите што произведуваат лекови. Па, врските со јужноамериканските картели - главно со Пабло Ескобар - беа многу цврсти.

„Нова Сицилија“

Очигледно воспоставувањето на вистинска мрежа за трговија со дрога од големи размери бара неспособност и / или соучество на властите. Политичарите, полицијата, војската ... во поголема или помала мера, сите тие имаат свој дел од одговорноста. Инаку, на криминалните кланови не би им било место. Уште повеќе, Каретеро не го исклучува галициското општество како дел од проблемот.

Цитат на Начо Каретеро. во Фариша.

Цитат на Начо Каретеро. во Фариша.

Затоа, истрагата заврши со одземање на секоја од врските во трговијата со дрога во Галиција. Тогаш, многу, многу луѓе навикнати на неказнивост завршија „расфрлани“. Всушност, добиената тужба беше „нормална“ последица; повеќе веројатно нема да се појават во не толку далечна иднина.

Врвно новинарство

Каретеро (и издавачот) ја покажаа својата храброст правејќи работа што е толку ризична колку што е потребна. En Фарина Се појавуваат декларации за капоси, полицајци, судии, новинари и локални жители кои ја демонстрираат трајноста на проблемот со трговија со дрога до денес.

Од друга страна, информациите се појавуваат многу добро шематизирани, што го олеснува разбирањето на големината на сообраќајот со соодветните рабови. Исто така, лтој инфографик обезбедува веродостојни податоци за клановите, маршрутите и методите на транспорт. Особено импресивни се деталите за макро-едрилици кои се користат за движење на товар преку утоките.

Силен повик за будење до шпанското општество

Аудиовизуелните медиуми се делумно виновни за генерирање емпатија кон големите мексикански или колумбиски шверцери на дрога. Денес, на мрежите како Нетфликс или Фокс, телевизиските серии фокусирани на овие ликови се доста чести и успешни. Така, Каретеро појаснува дека воодушевувањето на обичните луѓе за шверцерот на дрога е огромен проблем.

Шпанците вообичаено ги сметаат вестите за насилни судири меѓу гангстерите како странска работа.. Истото се случува со алармантната статистика на потрошувачката. Кога реалноста е многу поинаква, „тие го имаат чудовиштето дома“. Покрај тоа, таа е поврзана со низа несреќи како што се трговија со луѓе, корупција и деградација на општеството.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.