Книгата за џунгла. Класиката на Рујард Киплинг која секогаш се враќа

Книга за џунглаод Рудиард Киплинг, е една од оние класици што никогаш не излегувај од мода. И во наредните датуми може да биде добро подарок за сите видови читатели, од најмалите до стогодишниците. Во нивните повеќе изданија и адаптации едиторијали на една или друга публика и исто така оние направени за филм или телевизија.

Само што го видов последниот Могли, легендата на џунглата, на Енди Serkis, Нов пресврт потемна од претходните. Прашањето е повторно дали овие адаптации се неопходни. И одговорот би можел да биде тоа секоја ревизија, ако ја одржува суштината на ова универзално дело, добредојдена е. Ова е преглед на некои од нив со текот на времето, со што завршувам некои фрази на работата на Киплинг.

Сите сакавме да бидеме Могли на едно или друго време. Детето прифатено од стадо од волците со одличните Акела како водач. И сите сакавме мечка како Baloo или пантер како Багера. Се разбира, мала шега со хипнотички, мудар и мистериозен Каа. И дека секогаш можеме да одиме Хати или повикајте ги сите да се соочат со најлошиот кошмар и теророт на џунглата, страшниот Шере Кан.

Киното им стави лица на сите, но без сомнение, оние во колективната имагинација се анимираните редови на верзијата пар екселанс: онаа што создаде Волт Дизни во 1967 година. Исто така е најслатко, како и брендот на куќата. Но, има многу повеќе.

Книга за џунгла (1942)

Тоа беше прво значење што беше донесено во кино и потпишано од британските браќа со унгарско потекло Золтан, Александар и Виктор Корда. Тоа е едно од тие одлични заборавени класични класици дека се сеќаваме на повеќето кинефили и дека веќе ја имаме возраста на саботното кино и слична телевизија. Во него игра еден од најпопуларните актери во тоа време, Индиецот Саби. Неговото прегледување е едно од оние искуства што треба да се имаат од време на време за да се цени едно од најдобри авантуристички филмови на сите времиња.

Книга за џунгла (1967) - Волт Дизни

Најпрепознатлив и препознатлив, оној што можевме да го направиме најмногу гледај и пеј и исто така онаа што ја омекнува најзначајната приказна што Киплинг ја напишал некогаш. Можеби е исто така оној што може најмногу да ги подобри тие вредности на пријателство и лојалност, особено за помалата публика кон која е насочена. Но, тоа е белег на куќата и исто така е уште една од неговите најпопуларни класици.

Книга за џунгла - авантурата продолжува (1994)

Ние правиме скок во времето и ја наоѓаме оваа верзија што го обновува реална слика. Овој пат е многу бесплатно толкување од оригиналот каде што имаме Млада маугла кој се враќа во цивилизацијата за loveубовта кон ќерката на еден англиски воен човек. Во него играше тогаш популарниот американски актер Asonејсон Скот Ли и британските актери сакаат Кери Елвес o Џон Клиз.

Книга за џунгла (2016)

Друг преглед многу неодамнешна и препорачана, кој режираше Jon Favreau. Исто така, со реална слика и огромни специјални ефекти што направија доста добар авантуристички филм со многу ритам. Непознатото дете Нил Сети како Могли. А, филмот, особено во неговата оригинална верзија, веќе ја има атракцијата на познати актери (Идрис Елба или Скарлет Јохансон) кои ги даваат своите заеми гласови главните животни.

Могли, легендата на џунглата (2018)

И последниот, објавен пред неколку дена на телевизиската платформа Нетфликс. Енди Serkis направи верзија многу личен и прилично потемен од сите горенаведени. И точно е дека жртвувајте визуелна сметка на специјалните ефекти и рекреацијата на протагонистите од а поголема длабочина во неговиот идентитетски конфликт, особено во Могли, игран од А. многу експресивно дете Рохан Чанд.

И, се разбира, за originalубители на оригинална верзија, суштинско значење за да се ценат гласовите на Кристијан Бејл (Багера), самиот Серкис (Балоу), Кејт Бланшет (Каа) или Бенедикт Cumberbatch (Шере Кан).

Некои фрази од класиката на Рудиард Киплинг

 • Бескорисно е да се биде маж ... Ако не го разбирам јазикот што го користат мажите.
 • Лажго лаже само кога верува дека ќе му поверуваат.
 • Во џунглата дури и најмалите суштества можат да бидат плен.
 • Имате толкава доверба во себе што сте апсолутно невнимателни. Уште еден доказ дека припаѓате на човечката раса. Треба да бидете претпазливи.
 • Theверовите знаат дека човекот е најнеодбранливото животно во природата. Не е плен достоен за ловец кој може да се пофали дека е еден.
 • Вие сте навистина маж сега. Вие повеќе не сте човечко младенче. Веќе нема место за вас во џунглата. Нека течат солзите, Могли.
 • Законот за џунгла, кој никогаш не нарачува ништо без причина, забранува сите животни да јадат човечко месо ... Иако вистинската причина зошто е забрането е убиството на мажи значи, порано или подоцна, доаѓање на бели мажи на грбот од слонови, вооружени со пушки и стотици темнокожи мажи со гонгови, ракети и факели. Тогаш страдаат сите жители на џунглата.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.