Детски книги: класични чаеви Стилтон и серии Мартина

Книгите на Чај сталтон - Сега со овие нови ревизии на романтични класици- Ј Martina, на Мартина Д’Антиохија, се две од најпопуларните саги меѓу помладите читатели. Ние ги разгледуваме.

Книгите на срцето - Чај Стилтон

Излезе минатата година и претставува збирка ревидирани наслови на класици на универзална романтична литература. Ни кажуваат Чај сталтон, новинар и специјален пратеник на Ехо на глодарот, која исто така глуми во серија свои со својата банда пријатели од Чај клуб. Сите, покрај тоа, на крајот од секој дадат свои мислења и многу повеќе информации и за авторите и за историскиот, културниот и социјалниот контекст на секое дело.

Секако сите ликови во книгите тие се глувци. И, ние мора да го истакнеме уредно и многу привлечно издание двата текста - со различни фонтови со различни бои и големини - и илустрациите, кои понекогаш се на две страни.

Првата книга е Гордост и предрасуди, сигурно најпознатото дело на ејн Остин. Вториот е можеби најкласичниот наслов во романтичната литература, Ромео и Јулијаод Вилијам Шекспир. Исто така верен на оригиналниот текст, тој е адаптиран во проза што е многу лесна за читање и следење.

И во март излегува третата избрана титула, што е Фантомот на операта, од францускиот писател Гастон Леру, уште едно фундаментално дело на жанрот, многу попознато по неговата музичка верзија.

 1. Гордост и предрасуди
 2. Ромео и Јулија
 3. Фантомот на операта

Забава на Мартина - Мартина Д’Антиоха

El феномен од Марбела, Мартина Д’Антохија е една од најбрилијантните и најуспешните во последните години. На 15 години, Мартина е прилично а комуникациска везда, во која таа започна како многу млада девојка. Прво со видеа што започна да ги поставува на YouTube на многу теми и, оттаму, додаде социјални мрежи и многу повеќе содржина.

Таа не беше задоволна од тоа и стана актерка и во синхронизација и во тоа што е една од протагонистите на Татко има само еден, филмот на Сантијаго Сегура.

Неговата серија на Забава на Мартина не можеше да се објави поуспешно, бидејќи неговите први две книги, Роденденска катастрофа y Авантури во Лондон, што беа бестселер 20 дена по објавувањето. Сега има 10 наслови и сите делат по еден многу внимателно издание, многу лесно за читање и насочена кон повеќе детска публика од 8 или 9 години и повеќе.

 1. Роденденска катастрофа
 2. Авантури во Лондон
 3. Волшебната врата
 4. Крај на секако во рајот
 5. Мистерија во интернат
 6. Магија во шумата
 7. Незаборавен момент
 8. Пат наопаку
 9. Избран за финале
 10. Соништата да се исполнат

И тој не се реши за оваа серија затоа што има уште еден насловен Јас не сум истиоткој пишува и глуми на својот втор канал на ЈуТјуб.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)