Киплинг и срцето на неговото дете

Оваа година се одбележува само еден век од еден од мајсторите на нарацијата во XNUMX век, Рудиард Киплинг, доби Нобелова награда за литература (во 1907 година). 

Со оглед на огромната популарност на Книгата за џунгла - Можеби една од најпознатите приказни во кино благодарение на адаптацијата на Волт Дизни - и Ким, остатокот од делото на Киплинг е пренесен во заборавот на пошироката јавност. Штета од огромното мнозинство на басните на Киплинг, дете на СлонПрвиот Англичанец добитник на Нобелова награда за литература се издвојува, не само по својата убавина, туку по својот доктринарен квалитет, што го прави одличен избор за првиот пристап на децата кон светот на литературата.

 Денес сакам да препорачам Малиот слон. Тоа е вкусна басна која совршено ја отелотворува iosубопитноста на најмалите, кои прашуваат дали да направат пауза, гладни за iosубопитност. Киплинг, особено оригинален и креативен автор, се потпира на невиниот заговор да сака да објасни како слоновите ги добиле своите долги и корисни стебла, кои претходно биле мали и смалени. Приказната веќе започнува со будење на curубопитноста на малиот читател, кој ќе се чувствува ентузијастички за потребата да се знаат причините за ваквата метаморфоза. И, thatубопитноста е најздрава од потребите за задоволување во детството, а исто така и една од најсложените.  

Ненаситна е и theубопитноста на малиот слон протагонист на приказната, кој сака да знае што јаделе крокодилите, и секогаш кога ќе праша, неговите роднини - приказ на фауна од џунгла - му даваат удирање, на кое веќе е навикнат и тој го прифаќа тоа „малку жешко, но воопшто не зачудено“. По препорака на птицата Колоколо, неверојатно образованиот пахидерм патува до местото каде живеат крокодилите за да ги праша директно што јадат. После патувањето и во присуство на двобоен питон, тој го среќава крокодилот во реката Лимпопо, и тој го фаќа за трупот. Малиот слон, кој успева да избега со помош на рептил, е многу тажен со новиот изглед на трупот, па го натопува неколку дена за да се намали. Гледајќи дека тој не, змијата му помага да ги види придобивките од неговиот нов изглед: тој ќе може да јаде без да се наведне или да чека да падне овошјето од дрвјата, а исто така ќе може да даде и трескање пред тоа му е даден!

 „- Што би помислил ако ти дадат ново чукање? - рече змијата.
„Извинете“, рече малиот слон, „но тоа воопшто не би сакал“.
„Како би сакале да поздравите некого? - рече змијата.
„Всушност, многу би го сакал тоа“, рече малиот слон.
- Па, ќе видите дека вашиот нов нос ќе биде многу корисен за да ги камшикувате другите со него -.

Кога пристигнува, неговите роднини му кажуваат дека трупот е грд, и тој се согласува со нив, но ги предупредува дека е исто така многу корисен и го покажува тоа со давање на секој што го заслужува. Конечно сите слонови одат да ги видат крокодилите во езерото и да ја стекнат формата што ја покажуваат денес, истата форма што ја доби малиот слон и никој никогаш не погоди друго животно.

Богатството на приказната, покрај нежноста и чувствителноста со која се раскажува, престојува во трепкањата на хуморот што ги носи за возрасните. Едноставното повторување на некои изрази и целосни фрази, вообичаени и неопходни за тотално разбирање на приказната од страна на детето, сочинуваат елемент на единечна симпатија што го заслепува развиениот читател. Киплинг тргнува по катарза „од детски размери“ што го држи детето во неизвесност, бидејќи откако ќе го камшикуваа, ќе се најде во опасност од забите на крокодилот и ќе се чувствува тажно кога ќе го види своето издолжено стебло, тој конечно ужива во својот нов инструмент, се чувствува посебно и сите тие ги почитуваат. Големината на Киплинг се согледува и со тоталното отсуство на компликации во расправијата, на празни објаснувања во прилог на конкретизацијата и јасноста на значењето на секоја од неговите реченици.

Малиот слон е приказна, многу близу до својата позната Книга за џунгла,  што би можело да биде дел од источната усна традиција. Во оваа идеја победува уште една од особеностите на британскиот писател, неговата независност од литературните движења од тоа време, како и неговата оригиналност и неговата способност да претвори едноставна идеја во прекрасна приказна.

Ако имате деца, нека се сретнат со овој храбар, образован и, пред сè, многу многу veryубопитен слон.  


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   улиси dijo

  Тоа е многу убаво четиво што треба да им го прочитате на сите деца и на сите деца

 2.   Дафне Чакон dijo

  Ги сакам сите киплинг приказни, тие се убави и прекрасни! 😀