кинески поговорки

кинески поговорки

Според Кралската шпанска академија, поговорка е „реченица, поговорка или изрека“. Тие не се ексклузивни за Истокот, иако кинеските или јапонските поговорки се добро познати.. Она што се случува е дека на шпански ги нарекуваме оние од нашата култура или западната култура како велејќи, генерално. Иако е точно дека поговорките обично се анонимни и на многу поговорки може да им се припише авторство.

Што знаете за нив? Дали ви се допаѓаат неговите учења? Дали ги сметате за инспиративни? Во оваа статија ќе ги разгледаме кинеските поговорки, ќе ви кажеме повеќе за нивните карактеристики и ќе ви дадеме неколку добри примери.

кинески поговорки

Тие се составени од кратка фраза која наведува порака. Пораката е учење, вистина, која често има морален карактер. Оваа поучна или осудувачка референца може да нè поттикне кон оптимално морално однесување. Тие можат да ни послужат да не инспирираат, да научиме или да ја промениме нашата перспектива и визија за нештата. Постојат многу видови, па затоа е лесно да се најде применливост за различни ситуации.

Тие се многу стари, познати со векови и милениуми и се пренесуваат од колено на колено. покажувајќи некои варијации, но тие никогаш не ја губат суштината на својата порака. Оваа порака обично содржи реченица способна да се преведе на други јазици, па оттука и универзалноста и важноста на изјавата. Може да се каже дека поговорката е ист тип на локуција како поговорка или афоризам.

Источните поговорки се многу поврзани со будистичката филозофија. Тие го отелотворуваат учењето и учењата со крајна едноставност за да ги пренесат големите човечки вистини. Во секој случај, сите тие се полни со мудрост и се способни да ја шират оваа мудрост на сите слоеви на општеството и нивните генерации.

Заеднички карактеристики на ориенталните поговорки воопшто и на кинеските особено се особини на труд, посветеност, дисциплина, почит или понизностшто ги споделуваат овие култури. Сите морални вредности се вродени во кинеската култура и во некои земји од Далечниот Исток.

Игла во стог сено

25 примери

 • Големите души имаат волја; слабите само желби. Не е доволно да сакаш нешто, треба да работиш напорно за да го добиеш. Волјата ги постигнува целите, желбите можат да останат само фантазии.
 • Кој се плаши од страдање, веќе страда од страв. Непропадливиот страв од страв. Постојаната грижа веќе создава сопствен проблем или згрозеност.
 • Полесно е да се смени текот на реката отколку карактерот на човекот. Ова кажува многу за човечкиот карактер. Тешко е да се промени, особено глупавите личности.
 • Ископајте го бунарот пред да ожедите. Како класиката на скакулецот и мравката. Предвидувањето е од клучно значење; ако сакате да се справите со некој проблем кога ќе се појави, може да биде предоцна или двојно потешко.
 • Мудриот не го кажува тоа што го знае, а будалата не знае што вели. Будалата зборува за другите и без да знае; Од друга страна, интелигентниот, бидејќи е, многу работи молчи, па ја покажува својата проникливост и расудување.
 • Пред да бидеш змеј, треба да страдаш како мравка. Не се преправајте дека сте најсилни или зачинети од самиот почеток; Мора да почнете од дното, да научите многу работи и да правите многу помалку пријатни работи, на кое било поле, за да завршите да бидете вистински змеј.
 • Водата го плива чамецот, но може и да го потопи.. Ниту едно прашање не е добро или лошо само по себе, зависи од тоа како се гледа или како се користи.
 • Ништо не му е подобро на телото од растот на духот. Тоа е, се разбира, сврзник и едното не може да функционира без другото. Умот во хармонија се претвора во тело кое е во благосостојба.
 • Кој попушта, го проширува патот. Ние се зголемуваме во акцијата на гледање за другиот.
 • Правилните патишта не водат далеку. Многупати не е возможно да се постигнат големи цели со избирање на лесен начин на извршување на работите. Треба да ги извалкате рацете.
 • Никој не се капе двапати во иста река, бидејќи таа е секогаш друга река и друга личност. Класично учење кое го коментирал и Хераклит; за промената на животот, ситуациите и луѓето, кои се обликувани со нив.
 • Ако правите планови за една година, посејте ориз. Ако ги правите две децении, засадете дрвца. Ако ги правиш доживотно, образувај човек. За вредноста на времето и цврстината на постапките, од кревкоста до робусноста на семето.
 • Ако ми дадеш риба, ќе јадам денес, ако ме научиш да ловам риба, утре ќе можам да јадам. Неопходно е да се обезбеди поддршка со ресурси за да се создаде автономија; мора да се бега од зависност (леб за денес...).
 • За оние кои не знаат каде сакаат да одат, сите патишта служат. Кога целта не е дефинирана, или затоа што не е позната, или затоа што не е барана, се оди по илјада излишни патишта, а ништо не се постигнува.
 • Снегулката никогаш не паѓа на погрешно место.. Со други зборови, среќата не постои.
 • Победете го непријателот без да го извалкате грбот. За да се победи, не е неопходно ниту да се допре противникот; доволно е интелигенција и итрина.
 • Невиноста на глувчето може да придвижи слон. За силата на невиноста.
 • Мудриот човек може да седи на мравјалник, но само будалата седи на неа.. Секој може да згреши, но само неуките би ја задржале својата грешка.
 • ако паднеш седум пати, стани осум. Тоа е вредноста на постојаноста.
 • Обрнете внимание на вашиот ентериер колку што посветувате на вашиот имиџ. Директна врска помеѓу телото и умот. Непобедлив пример за денешното општество.
 • Преземете ги вашите обврски и решете го проблемот кога вие сте тој што го создал. Односно, грижете се за она што е во вас, што зависи од вас.
 • Кога сте преплавени со огромна радост, не ветувајте никому ништо. Кога сте совладани од голем гнев, не одговарајте на ниту едно писмо. Не дозволувајте да бидете доминирани од вашите емоции; тоа е вредноста на воздржаноста.
 • Ако не се плашите, не треба да се грижите. Грижата доаѓа само кога илјада пати размислуваме за проблемите (стравот, стравот ве напаѓа). Ако наместо тоа се справувате со проблемите, грижата исчезнува.
 • Не барајте љубов, заработете ја. Фокусирајте се на продуцирање и предизвикување љубов, а не само на нејзино примање.
 • Работата и упорноста се она што ќе ве наведе да бидете она што го сакате. Треба уште малку. Има многу поговорки и поговорки од овој тип, некои додаваат истрајност, труд, дисциплина, посветеност..., и покрај тоа, сите се согласуваат дека клучот се наоѓа во работата.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.