Кинеска Нова година. 8 книги за да се доближите до фасцинантната источна земја

Сега кинеска Нова година на овие датуми, најважната од прославите на оваа ориентална култура. Нашата 2018 година е 4716 за нив и исто така ќе биде Година на кучето Земја. Значи, на сите нас кои сме Chows како да пишуваме, среќна нова година! Денес шетам околу овие 8 книги на различни теми за Кина. Астрологија, криминалистичка фантастика, историја, основна класика и повеќе curубопитства.

2018. Година на кучето Земја - Моника и Бруно Копел

Ајде да одиме со оваа прва титула, а водич заснован на кинеска астрологија и метафизика и Фенг Шуи. Да ви дадам преглед на датумот на почеток на лунарната и сончевата година во кинескиот календар, како и ритуалите на свеченостите, препорачаната храна итн. Претставува предвидувања за годината и за секој месец. Очигледно во 2018 година ќе доминира Земјиниот елемент и тоа ќе биде година полна со важни настани и обележана со прашањето за безбедноста и зголемувањето на социјалните движења.

Уметноста на војната - Сонцето Цу

El квинтесенцијална кинеска класична титула Тоа е најпознатиот трактат за стратегија во светот. Со текот на времето стана култна книга во деловниот свет. И тоа е дека оваа мала книга предлага некои Валидни принципи и за воената и за деловната или политичката стратегија. Старо колку што е модерно, тоа може да помогне да се размисли за кој било вид на проблем и да се предложат соодветни стратегии за нивно решавање.

Кратка историја на Кина - Педро Чемос

Изданието е ревидирано и ажурирано од Ceinos од оваа сега скоро класична, исто така, во рамките на колекцијата на серијата Хисторија на овој издавач. Тура од Марко Поло до Мао Це Тунг, сите ликови поврзани со оваа земја за кои се чини дека имаат секогаш мистериозен и егзотичен ореол за кој понекогаш се мисли толку далеку поради нашето незнаење. Оваа книга е наменета да донесе најзначајни факти на тоа заедничко човечко минато што можеме да го имаме со оваа далечна култура.

Розата на Кина - Хаиме Панкева

на Кина на насловот што е повеќе од метафора на двосмисленост. Авторот го спасува приказна заснована врз реални факти што всушност има врска со Јапонија: доаѓањето на првата јапонска делегација во Нова Шпанија и приказна за потомок на индиски кралски семејство кој стана легенда.

Ние сме во Пуебла де Лос Анџелес Во XVII век. Бендот од пет блаженци е во заседа и само необичните раце на Катарина Сан Хуан можат да ги олеснат смртно ранетите. Исцелителот е доведен до засолништето на разбојниците, каде го чека нејзиниот overубовник Роландо Едмундо, самурај принудени да ја напуштат свитата кон Рим што ќе му ги понуди душите на Јапонија на папата.

Катарина ќе биде решавачко парче во последната борба помеѓу воинот и неговиот непријател, злобниот Маркиз. На флотата. Години подоцна, инквизитор Гонзало Солис тој е испратен да бара докази за ересот на Катарина Сан Хуан. Но, истражувачот не замислува дека откривањето на предмети, документи и оружје што и припаѓаат на „Кина“ ќе значи откривање за кое тој не замислувал дека е можно.

Патувањето на Факсијан - Лауреано Рамирес Белерин

Рамирез Белерин е мандат професор на автономниот универзитет во Барселона, каде предава разни предмети поврзани со Кина. Ова е извештај за аџија по име Факсијан во будистичките кралства на Централна Азија и Индија во XNUMX век. Тој не беше првиот кинески монах што го презеде ова патување, но требаше да го раскаже во писмена форма или, барем, првиот чиј текст - кој е репродуциран на кинески на овие страници - преживеал до денес.

Неговиот подвиг беше многу популарен во тоа време. А, причината за неговото патување беше да ги посети светите места на будизмот. Основно дело за познавање на светилишта, на географија на времето и куриозитети на животот на монасите, покрај учењата на Буда.

Змејот од Шангај - Циу Ксиалонг

Xiaolong (Шангај, 1953) добиен глобален успех со серијалот на криминалистички романи глуми во него Главен инспектор Чен Као. Во овој роман го имаме Одредот за специјални случаи во Шангај, кој се разгореа тие го отуѓија Чен од најделикатните датотеки. Откако ќе потврдите дека сакаат да ве доведат до стапица, Чен одлучува да го напушти градот, но тој нема да престане да присуствува на Убава млада барајќи од вас помош. Чен се меша во случај полн тешкотии, додека ги истражуваше оние што го гонат до степен да стават цена на неговиот живот.

Јадното око - Дајан Веи Лианг

Продолжуваме со повеќе криминалистички роман и друга серија, таа на Меи, истражувач во Пекинг создаден од Веи Лианг. Ова беше прва титула што се одвива во Пекинг на сегашноста. Главниот јунак е Меи, млада и независна жена која има свои приватна агенција за детективи. Клиент ќе ве замоли да пронајдете вреден жад на династијата Тој, и Меи ќе мора да истражува во тој мрачен период во кинеската историја. Но, нејзината истрага открива заговор кој исто така е поврзан со минатото и историјата на нејзиното семејство.

Кинеската кутија - úесус Маесо де ла Торе

Новела историски на а патриотски учител од жанрот како што е Маезо де ла Торе. Ние најдовме одлични ликови, многу интрига y се врти, мистерија, течно раскажување приказни, авантура y amor...

Ни ја раскажува приказната за Родриго силва, кој гледа како неговиот татко умира обесен заради загубата на галеон од англиски пирати. Тоа е неправда и лажна и Родриго ветува одмазда. Но, по обука како картограф во Севилја, ќе станете господар во уметност на пловење и цртање на поморски графикони. Ова го наведува да биде дел од еден од најамбициозните планови на Филип Втори: освојувањето на Кина.

Комо таен емисар на кралот ќе се инфилтрира во источното кралство за можно Населба со шпанска колонија на таа територија. Неговото знаење ќе отвори многу врати, но тој исто така ќе го ризикува својот живот и ќе го достигне. царски двор во Забранетиот град.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)