Кафка на брегот

Цитат на Харуки Мураками.

Цитат на Харуки Мураками.

Тековната панорама на светската литература има важно место за наративот на Харуки Мураками, авторот на Кафка на брегот (2002). Сè е кажано за ова дело, без да може да се одрече колку им се допаѓало на читателите на овој јапонски писател. И, дали Мураками има стил кој се карактеризира со апсурдни атмосфери, близу до надреализмот или волшебниот реализам, опиплив во овој роман.

Затоа, може да се зборува за „муракамски“ свет, во кој животот на ликовите е енигматичен и поразителен. Тоа е роман чија заговор се врти околу два лика, едниот млад, а другиот постар, условени од нивните околности.. Во принцип, нивните приказни се чини дека не се поврзани едни со други, сепак, Мураками создава генијален начин да ги поврзе.

Неколку биографски информации за авторот, Харуки Мураками

Харуки Мураками е писател и преведувач роден во градот Кјото на 12 јануари 1949 година, под силно влијание на западната литература. За време на детството, тој добил јапонско и будистичко религиозно образование од неговиот дедо по татко, додека растел со мајка трговец. Подоцна, Влегол во универзитетот Васеда, каде што студирал хеленска литература и драма.

Во гореспоменатата куќа на студии ја запознал својата идна сопруга Јоко. Двојката подоцна одлучи да нема деца, наместо тоа, тие одлучија да основаат свој џез-клуб во Токио, наречен Питер Кат.Исто така, како fanубител на бејзбол, тој присуствуваше на многу игри. Потоа, за време на играта, хит на топката го инспирираше да го напише својот прв роман, Слушнете ја песната на ветрот (1973).

Книжевно осветување

Првите пишани публикации на Мураками имаа прилично ниски уреднички броеви. И покрај оваа околност, јапонскиот човек со писма не беше деморализиран, туку тој продолжи да создава текстови без граници помеѓу реалното и сличното.

Во 80-тите години на минатиот век беше започнат Pinball 1973 (1980) y Лов на дивиот овен (1982). Конечно, во 1987, Токио блуз (Норвегиско дрво)) му дадоа национална и меѓународна слава на Мураками. Од таа година, јапонскиот автор објави девет романи, пет збирки раскази плус бројни текстови од различен вид помеѓу илустрирани приказни, есеи и книги на дијалози.

Други најпродавани романи од Мураками

  • Танц танц танц (1988)
  • Хроника на птицата што го ветрови светот (1995)
  • Смртта на командантот (2017)

Литература во Мураками: стил и влијанија

Харуки Мураками и неговата сопруга живееле меѓу САД и Европа до 1995 година, кога решија да се вратат во Јапонија. Во меѓувреме, неговото признание во книжевниот свет се зголемуваше. Иако, веќе во тие случаи тој беше оцрнет од некои критички гласови, и на исток и на запад.

Покрај тоа, објавувањето на Кафка на брегот во 2002 година го направи писателот на Кјотензе уште пошироко читан и го подигна својот престиж до таа мерка што во неколку наврати беше номиниран за Нобелова награда. Од друга страна, важните влијанија во неговата литература би биле музиката - џез, главно - и нарацијата во Северна Америка од автори како Скот Фицџералд или Рејмонд Карвер.

Резиме на Кафка на брегот

Младиот Тамура живее со нејзиниот татко, со кого имате лоша врска, да ги влошиме работите, нивната мајка и сестра ги напуштиле кога тој беше мал. Во овој контекст, протагонистот бега од дома откако наполни петнаесет години. Да, сега Кафка Тамура оди на југ, во Такамацу.

Во тој момент се поставува неизбежно прашање: зошто главниот јунак бега? Со одговорот, започнуваат надреалните елементи, бидејќи таткото на Кафка Тамура го обвинува неговиот син за, како кралот Едип, дека сака да го убие за да спие со неговата мајка и сестра.

Паралелната приказна

Од друга страна, претставен е Сатору Наката, старец кој живеел необјасниво искуство за време на своето детство. Поточно, тој ја изгуби свеста и, откако се разбуди, ги загуби меморијата и комуникациските способности, како додаток: можеше да разговара со мачки. Поради оваа причина, тој реши да го посвети својот живот на спасување на мачкини материи насекаде и наиде на лик по име nyони Вокен, поврзан со мачки.

Соливот

Кога стигна до Такаматсу, Кафка Тамура најде засолниште во библиотека. Таму, г-ѓа Саеки (режисерот) и Ошима, му помагаат на главниот јунак. Следно, Кафка Тамура има интересни пристапи со овие ликови, откривајќи во Ошима извор на откритија за себе.

Подоцна, Наката открива дека nyони Вокен е, всушност, злобен човек кој убива мачки. Следствено, тој се соочува со него сè додека не го победи (со помош на мачките). После тоа, старецот ја запознава Тамура во Такамацу со влегување во чудна метафизичка рамнина. Значи, сукцесивно, животот на сите членови на приказната е испреплетен без дополнително објаснување до крајот на книгата.

Анализа Кафка на брегот

Релевантноста на вашиот литературен предлог

Наративот на романот Кафка на брегот обидете се да се приклучите на неколку патеки, навидум далеку едни од други, да ја насочи нишката на настаните. На овој начин, theубопитноста на читателот се зголемува како што се изложуваат приказни кои не се многу кохерентни.

Во случајот на овој роман, можеби е малку тешко да се разбере причината за алтернацијата на две приказни - првично - разединети. И покрај ова, читателите се држат околу да дознаат за одвивањето на curубопитните и вознемирувачки настани на ликовите кои стануваат блиски. На крајот, постои неверојатен начин на спојување на приказните, користејќи ја имагинацијата.

Роман помеѓу магијата и реалното

Обично, литературата предложена од Харуки Мураками тоа вклучува мешавина од две димензии содржани во една единствена естетска единица. Со други зборови, пристапот кон приказната може да напредува од совршено реален наратив да се одвива во натприродни ситуации, без никаков проблем. До тој степен што фантастичните факти завршуваат да се претпоставуваат како вистинити.

Критички гласови

Некој критички сектор го опиша наративот за јапонскиот автор како „поп-роман“, вклучувајќи сигурни референци (трговски марки, на пример). Паралелно, реалноста е искривена малку по малку поради поставување невозможни прашања. Вториот е ресурс најмногу се споменува за Муракамјас, и за неговите омаловажувачи и за неговите милиони следбеници.

Длабоко човечки теми

Како и во другите најдобрите продавачи од јапонскиот автор, Кафка на брегот има тематска сложеност (парадоксно) лесна за читање. Во овој момент, пристапот за критичните прашања за човечките суштества (loveубов, осаменост, депресија ...) е клучен за да се закачи читателот.

Всушност, секоја приказна, колку и да е сложена, ја зголемува вознемиреноста да се биде изолиран и сам (Сатору Наката) и излезот. Додека, темата на семејните односи и последиците од нечувствувањето на своето место до заминувањето (Кафка Тамура), укажуваат на самиот човечки живот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.