Полица за книги полна со книги

Како да се напише роман

Совети за пишување роман. Сè што треба да знаете за да започнете да shape давате форма на таа идеја што ја прогонува вашата глава.

Најдобри футуристички книги

Овие најдобри футуристички книги нè доведуваат до дистописка панорама, гледана од перспектива на различни автори, како што се Хаксли или Велс.

Најдобри мексикански книги

Овие најдобри мексикански книги опфаќаат литература обележана со чувството за мексиканската револуција или струи како што е магичниот реализам.

Најдобрите саги за книги

Хари Потер или Денерис Таргариен се некои од ликовите вклучени во овие најдобри саги со книги во историјата во кои треба да се потопите.

Најдобрите книги на XNUMX век

Имиграцијата, реалноста на Блискиот исток или американската параноја се некои од темите што ги обработуваат овие најдобри книги на XNUMX век.

Габриел Гарсија Маркез

Најдобри книги за волшебен реализам

Способноста да се комбинираат магијата и секојдневниот живот ги прават овие најдобри книги за волшебен реализам најдобрите претставници на овој жанр што се појавија во Латинска Америка.

Најдобри книги сместени во морето

Искористувајќи го претстојното доаѓање на летото, овие најдобри книги поставени покрај морето се освежувачко патување низ некои од одличните литературни дела.

Најдобри книги Салман Ружди

Меѓу најдобрите книги од Салман Ружди, наоѓаме не само некои од најдобрите приказни за Индија, туку и совршената анализа на една земја како бурна, така и фасцинантна.

Најдобри книги за Индија

Од авантурите на Рамајана до моменталната состојба на жените во азиската земја, овие најдобри книги за Индија ги анализираат различните лица на една од најуникатните нации во светот.

Слика од Харуки Мураками

Најдобрите книги на Харуки Мураками

Потегнувајќи реализам и фантазија, помеѓу Исток и Запад, овие најдобри книги од Харуки Мураками ја претставуваат суштината на најпопуларниот јапонски автор во светот.

Корица на „Бакемоногата“, од Нисио Исин

„Лесни романи“. Книжевниот феномен што ја зафаќа Јапонија.

„Лесните романи“ или „лесните романи“ се вид на литература типична за Јапонија, и до неодамна е целосно невидлива за Западот, но тоа отвора јаз на пазарот надвор од границите на нивната земја на потекло. Од каде потекнуваат? Дали имаат место надвор од Јапонија?

Најдобри феминистички книги досега

Овие најдобри феминистички книги во историјата нè водат да ги анализираме и искусиме сите нијанси на розовата револуција преку различни есеи и романи.

Американски богови од Нил Гајман

„Американски богови“. Ремек-дело на писателот Нил Гајман.

Што се случува со боговите на Стариот свет кога ќе се најдат без верни, сами и беспомошни на континент кој им е туѓ? Ова прашање е она што Нил Гајман си го постави себеси и тоа беше генезата на неговото најголемо дело: „Американски богови“.

Идеа на март. Книги и други приказни од и за Julулиус Цезар

Тие се иди на март, според римскиот календар. И на таков ден како денес заговорот на Брут и другите членови на Сенатот во Рим заврши со убиството на Гај Јулиј Цезар. Прегледувам некои книги од и за оваа фундаментална фигура во историјата на човештвото.

Гастрономски романи: Литературата на сетилата.

Книги за да ги јадете: приказни меѓу шпорети.

Гастрономски роман со готвачи како протагонисти, биографски или измислени, приказни со кујната како главен амбиент, авантури каде гастрономијата игра водечка улога, па дури и литературни дела кои вклучуваат рецепти за јадењата што се појавуваат на нив на нивните страници.

Проект Хогарт Шекспир. Големи автори кои ги покриваат делата на Шекспир

Проектот Хогарт Шекспир започна во 2014 година со цел да се преработи англиската бардиска литература за публиката во 400 век. Тоа беше дел од прославата за 2016-годишнината од неговата смрт во XNUMX година. Ова се некои од авторите кои ги покриваат неговите дела.

Зборуваме со Ана Ривера Мужиз и Фатима Мартин Родригез, награда Торенте Балестер 2017

Зборуваме со Ана Лена Ривера Мужиз и Фатима Мартин Родригез, наградата „Торенте Балестер“ во 2017 година, доделена ex aequo минатиот декември Авторите ни раскажуваат за нивните траектории, очекувања и проекти.

68 години без Georgeорџ Орвел

Во нашата статија денес сакавме да му оддадеме почит на Georgeорџ Орвел, автор кој се осмели да зборува за глобалната корупција од тоа време.

Едгар Алан По. 209 години по неговото раѓање. Некои од неговите фрази

Сега се 209 години од раѓањето на Едгар Алан По, па уште еднаш е време да му честитам за неговата вечност како голем меѓу великаните на романот, приказната, поезијата и, пред сè, на теророт, страст и најзаситено чувство. Денес се некои од неговите фрази.

Франкенштајн. Класиката на Мери Шели полни 200 години

Беше на 1 јануари 1818 година кога беше објавен _ Франкенштајн или современиот Прометеј_, дело што ја воздигна нејзината авторка, британката Мери Шели. Повторно ја посетуваме класичната пар екселанс во литературата.

Познати фрази на Емилија Пардо Базан

Во нашата литературна статија денес се сеќаваме на Емилија Пардо Базан, најрелевантната авторка на шпанскиот натурализам. Фрази и малку од неговата работа.

Три книги да се за inубат

Loveубовта никогаш не боли, затоа денес, во Actualidad Literatura, сакавме да препорачаме три книги во кои ќе се за inубите.

Роман од шпанска провинција

Во денешниот напис ви донесуваме неколку романи објавени во XNUMX век, сместени во некои шпански провинции (скоро сите).

Кога фудбалот станува литература.

„Проклетниот Јунајтед“ на Дејвидс Пис се смета за најдобра книга со спортска тематика. Ја отсликува приказната за фудбалскиот тренер Брајан Клиут.

3 книги за верски заговори

На датуми исто толку важни како оние што ги доживуваме (Света недела) и без намера да навредиме барем верски ...

Избор на книги од Алисија Гименес Бартлет

Ви го претставуваме овој избор на книги на Алиша Гименес Бартлет, сегашната награда „Планета“ за 2015 година со нејзината книга „Голи Хомбре“. Дали сте прочитале нешто негово?

Војна

3 дела за паметење на Големата војна

Пристигна стогодишнината од почетокот на Големата војна и кој подобар начин да се запамети од тоа да прочитате три големи дела за овој историски факт.

Мајка

Мајката на Максимо Горки

Горки во оваа приказна го раскажува будењето на работничката класа, преку ликовите на Пелагија, Мајката, заедно со нејзиниот син, Власов, револуционер.

Фотографија од Роберт Лудлум

Важноста на ликовите ...

За Роберт Лудлум првото нешто што требаше да се создаде пред да се направи роман беа ликовите

Корица на Висконт Демедијадо

Преглед на „Висконт демедијадо“

„El Vizconde demediadio“, брилијантно дело на Итало Калвино чиј протагонист, Виконтот на Тералба, е поделен на два дела и резултира во две нови суштества

„Дебора“ од Пабло Паласио

Од издавачката куќа Баратарија го добиваме ова ново издание на делото Дебора, на еквадорскиот писател Пабло Паласио. Тоа е за…

Список на книги од 2011 година

Можеби некој ќе помисли дека обеснувањето на списокот со книги во 2011 година е многу типична опција. Но, навистина,

Четирите сезони на Мануела

   Мануела Саенц беше последната голема loveубов на Ослободителот, Дон Симон Боливар. Го придружуваше во последните осум години, ...

Доминиканецот го освои Пулицер

Otунот Диаз е првиот доминикански писател кој ја освоил Пулицеровата награда, награда исто толку северноамериканка, како и писателите и ...

Албата на Johnон Гришам

Денес (досегашниот) последен роман на писателот Johnон Гришам, „Апелација“, се продава во Шпанија. Има голема ...