Фотографија на Хорхе Луис Борхес

Биографија на Борхес

Кратка биографија за Борхес. Дознајте повеќе за Хорхе Луис Борхес со ова резиме на животот на овој писател кој одбележа ера во светот на литературата.

Портрет на Рубен Дарио

Биографија на Рубен Дарио

Ние ви ја раскажуваме биографијата на Рубен Дарио со неколку кратки белешки за животот на поетот кој со своите прилози обележа пред и потоа во литературата. Дали ја знаете нејзината историја?

Избор на книги од Алисија Гименес Бартлет

Ви го претставуваме овој избор на книги на Алиша Гименес Бартлет, сегашната награда „Планета“ за 2015 година со нејзината книга „Голи Хомбре“. Дали сте прочитале нешто негово?

Нова книга Хари Потер

Нова книга Хари Потер насловена „Хари Потер и проколнатото дете“ од познатиот писател на сагата, Kеј Кеј Роулинг.

Интервју со Марван

Интервју со Марван: утре, 19 мај, ќе биде објавена неговата нова книга „Сите мои иднини се со тебе“, издадена од издавачката куќа „Планета“.

Денешни поети (јас)

Денешни поети (јас): Поезијата не умре и тие никогаш нема да дозволат да умре.

Јозефина Манреза, сопруга на Мигел Хернандез

Јозефина Манреза, сопругата на Мигел Хернандез, инспирираше голем дел од неговото литературно творештво. Womanена која целиот свој живот го посвети на ширење на делото на нејзиниот сопруг.

Хорхе Луис Борхес

Борхес и канибализам

Ви донесуваме анегдота на Борхес кој со иронија одговара на новинар кој му кажува за канибализам во неговата земја ...

Фотографија од Роберт Лудлум

Важноста на ликовите ...

За Роберт Лудлум првото нешто што требаше да се создаде пред да се направи роман беа ликовите

Корица на Висконт Демедијадо

Преглед на „Висконт демедијадо“

„El Vizconde demediadio“, брилијантно дело на Итало Калвино чиј протагонист, Виконтот на Тералба, е поделен на два дела и резултира во две нови суштества

Фотографија од Висенте Риско

Биографија на Висенте Риско

Краток преглед на животот на Висенте Риско, човек чија одбрана на национализмот не била секогаш спроведувана во текот на неговиот живот

Фотографија од Jamesејмс oyојс

Биографија на ејмс oyојс

Краток преглед на животот на писателот Jamesејмс oyојс, кој беше многу разноврсен во однос на жанровите на неговото дело

Фотографија на писателот Азорин

Биографија на Азорин

Преглед на животот на Азорин, писател и новинар, кој прво бил анархист, а потоа и конзервативен

„Дебора“ од Пабло Паласио

Од издавачката куќа Баратарија го добиваме ова ново издание на делото Дебора, на еквадорскиот писател Пабло Паласио. Тоа е за…

Список на книги од 2011 година

Можеби некој ќе помисли дека обеснувањето на списокот со книги во 2011 година е многу типична опција. Но, навистина,

Маслиново-зелениот фустан

Академските патеки што треба да ги направи студент по Писма како мене (и сака, да одиме ...), понекогаш водат до места ...

Убавината на струјата

Најсовремените теории кои работат, од филозофијата, за концепти релевантни за естетиката и концептот на уметност ...

Тиквата што стана Космос

Само затоа што мислам дека тие се работи што сме должни да ги имаме во сеќавање, ви ја давам оваа приказна, која е ...

Четирите сезони на Мануела

   Мануела Саенц беше последната голема loveубов на Ослободителот, Дон Симон Боливар. Го придружуваше во последните осум години, ...

Еротски писма од ејмс oyојс

Нешто што го привлече моето внимание се среќаваше со преписката помеѓу Jamesејмс oyојс и неговата сопруга Нора Барнакл.

Фокнер и неговиот совет

Неискажлив писател за неговиот талент, за неговиот великодушен шарм ставен во употребата на глаголот, Вилијам Фокнер. И тука

За новата литература

Во овие денови, во овие времиња што нè напаѓаат, нè опкружуваат, нè разбираат, литературата даде ...

Македонец на власт?

Една од анегдотите што ми предизвика најмногу забава во тоа време, кога влегов во истражување на овој конкретен лик, ...

Реј Бредбери

Реј Бредбери е роден во 1920 година во градот Ваукеган, Илиноис. Неговото детство поминало во овој мал град каде само ...

Новата книга на Мајкл Мур

Во октомври, новата книга на Мајкл Мур, водич за изборите на Мајк 2008 година, ќе се најде во продажба Контроверзниот режисер ...

Албата на Johnон Гришам

Денес (досегашниот) последен роман на писателот Johnон Гришам, „Апелација“, се продава во Шпанија. Има голема ...

Биографија на Марсел Пруст

Марсел Поруст е роден во Париз во 1871 година и починал во истиот град во 1922 година (така што припаѓал на повеќе ...

Биографија на Вилијам Фокнер

  Вилијан Фокнер беше американски писател роден во 1897 година во државата Мисисипи. Неговото семејство беше традиционално јужно семејство од ...

Куриозитети за Ернест Хемингвеј

Дали знаевте дека Ернест Хемингвеј е роден во 1899 година? Дали знаевте дека Ернест Хемингвеј имаше страшна врска со неговата мајка? Тие знаеја дека Ернест ...

Сер Хорас Волпол, Shadowforger

Денес се одбележува 290-годишнината од раѓањето на Хорас Волпол, брилијантен аристократ кој со „Замокот од Отранто“ (1764)