Најдобри европски книги

Овие најдобри европски книги влегуваат во историјата и социолошките промени на стариот континент преку привлечни приказни.

Низ целиот свет во 10 писатели

Од Јапонија до Колумбија, ова патување низ светот во 10 писатели открива некои од највлијателните автори во историјата.

најдобрите американски автори

Најдобри американски писатели

Ернест Хемингвеј или Емили Дикинсон се само некои од следните најдобри американски писатели чии дела се веќе дел од историјата.

Тешко е да се читаат книги

И покрај нивниот статус на одлични литературни дела, овие тешки за читање книги не секогаш ги задоволуваат сите читатели.

Роулинг: Комплицираната хемија на успехот.

K.К.Роулинг: Пример за надминување

Учителката која го направи животот мизерен за anоана Роулинг, г-ѓа Морган, е една од најпознатите злобни ликови во Хари Потер: професорот Северус Снајп.

Габриел Гарсија Маркез

Најдобри книги за волшебен реализам

Способноста да се комбинираат магијата и секојдневниот живот ги прават овие најдобри книги за волшебен реализам најдобрите претставници на овој жанр што се појавија во Латинска Америка.

Најдобри книги сместени во морето

Искористувајќи го претстојното доаѓање на летото, овие најдобри книги поставени покрај морето се освежувачко патување низ некои од одличните литературни дела.

Најдобри книги Салман Ружди

Меѓу најдобрите книги од Салман Ружди, наоѓаме не само некои од најдобрите приказни за Индија, туку и совршената анализа на една земја како бурна, така и фасцинантна.

Ана Франк

Најдобри нефантастични книги

Овие најдобри нефантастични книги се движат од манифестот на Заратустра до феминистичката визија на Вирџинија Вулф преку други начини на разбирање на одредено време во историјата.

Слика од Харуки Мураками

Најдобрите книги на Харуки Мураками

Потегнувајќи реализам и фантазија, помеѓу Исток и Запад, овие најдобри книги од Харуки Мураками ја претставуваат суштината на најпопуларниот јапонски автор во светот.

Најдобри феминистички книги досега

Овие најдобри феминистички книги во историјата нè водат да ги анализираме и искусиме сите нијанси на розовата револуција преку различни есеи и романи.

Нордиски богови и книги за митови

Овие најдобри книги за нордиските митови и богови нè потопуваат во универзумот и легендите на воините вооружени со молњи, замрзнати девојки и бесмртни чекани.

Сите книги од Камила Локберг

Истовремено со објавувањето на вештерката во Шпанија, ние се движиме низ расказите за шведската литература овековечена од најдобрите книги на Камила Локберг.

58 март од Nо Несба. Фрагменти од неговите романи и нова книга во април

Норвешкиот мајстор за криминалистички романи има 58 март денес. На 29-ти ја виде својата прва светлина, сигурно доста темна, во Осло. За да прославам, избирам збирка фрази од романите на неговото најпознато суштество, кустосот Хари Хол.

Јубилејна година во Терезија. 5 песни на Тереза ​​де úесус на нејзиниот роденден

Ние сме во средина на терезиската јубилејна 2017-2018 година, која започна на 15 октомври минатата година. Прегледувам 5 од оние песни што ни ги остави светицата на Авила, Тереза ​​де úесус, која е родена на денешен ден во 1515 година.

Сите книги на Матилде Асенси

Booksубителите на историскиот роман ќе најдат во книгите на Матилде Асенси мистерии, заговори и заговори од целиот свет. .

Најдобрите приказни во историјата

Овие најдобри приказни во историјата ја потврдуваат моќта на кратката литература од некои од најуниверзалните писатели во светот на писмата.

Проект Хогарт Шекспир. Големи автори кои ги покриваат делата на Шекспир

Проектот Хогарт Шекспир започна во 2014 година со цел да се преработи англиската бардиска литература за публиката во 400 век. Тоа беше дел од прославата за 2016-годишнината од неговата смрт во XNUMX година. Ова се некои од авторите кои ги покриваат неговите дела.

5 писатели кои влегоа во историјата

Во нашата статија денес ви донесуваме 5 големи писатели кои влегоа во историјата: Глорија Фуертес, Вирџинија Вулф, Розалија де Кастро, ејн Остин и Марија де Зајас.

BCNegra 2018. Ново издание на Фестивалот за црн роман. 29 јануари до 4 февруари

Претстои ново издание на Фестивалот за црн роман во Барселона, БЦНегра 2018, што ќе се одржи од 29 јануари до 4 февруари. Ние ги разгледуваме вашите теми, активности, награди и најистакнати имиња кои ќе ве посетат.

Рупи Каур е феминизам, поезија и Инстаграм

Со само 25 години, канадскиот поет со индиско потекло Рупи Каур стана кралица на таканаречените „инстапоети“ благодарение на некои стихови кои навлегуваат во големите проблеми на нашето време.

Зборуваме со Ана Ривера Мужиз и Фатима Мартин Родригез, награда Торенте Балестер 2017

Зборуваме со Ана Лена Ривера Мужиз и Фатима Мартин Родригез, наградата „Торенте Балестер“ во 2017 година, доделена ex aequo минатиот декември Авторите ни раскажуваат за нивните траектории, очекувања и проекти.

68 години без Georgeорџ Орвел

Во нашата статија денес сакавме да му оддадеме почит на Georgeорџ Орвел, автор кој се осмели да зборува за глобалната корупција од тоа време.

Најдобрите книги на Изабел Аleенде

Критика, жени, магичен реализам ... Најдобрите книги од Изабел Аleенде ни овозможуваат да влеземе во универзумот на најчитаната жива шпанска писателка во светот.

Едгар Алан По. 209 години по неговото раѓање. Некои од неговите фрази

Сега се 209 години од раѓањето на Едгар Алан По, па уште еднаш е време да му честитам за неговата вечност како голем меѓу великаните на романот, приказната, поезијата и, пред сè, на теророт, страст и најзаситено чувство. Денес се некои од неговите фрази.

Вашата најслатка лага: Тешка приказна меѓу гастрономските задоволства

Марија Гудин Писателка на една драма?

Марија Гудин ни ја даде твојата најслатка лага во 2013 година. Во овој досега роман, таа го испразни своето срце и своето искуство како волонтер во центар за ментални болести.  

Гелбензу: dedicatedивот посветен на литературата.

Лицата на Хозе Марија Гуелбензу

Две реда пишување за Хозе Марија Гуелбензу: Длабок и критички социјален роман и Роман на интриги во серијата во која глуми судијката Маријана де Марко. Дали се толку различни?

Z на Сју Графтон оди со неа

Оној З. на Сју Графтон

Азбуката на криминалот остана без З по смртта на нејзиниот автор, Сју Графтон, творец на криминалистичкиот роман со Кинзи Милхоне во главната улога.

Франкенштајн. Класиката на Мери Шели полни 200 години

Беше на 1 јануари 1818 година кога беше објавен _ Франкенштајн или современиот Прометеј_, дело што ја воздигна нејзината авторка, британката Мери Шели. Повторно ја посетуваме класичната пар екселанс во литературата.

Биографија на Октавио Паз

Краток преглед на живописот на Октавио Паз, мексикански поет кој е добитник на Нобелова награда за литература

Неруда не умре од рак

Неруда не умре од рак

Неколку дена знаевме дека Нерудо не умрел од рак како што наведува неговиот извештај за смртта. За неколку месеци резултатите ќе бидат познати.

Најдобри книги од Хавиер Сиера

Најдобри книги од Хавиер Сиера

Продолжуваме да истражуваме во новата награда „Планета“ за 2017 година и во оваа статија ви ги претставуваме неговите 3 најдобри книги. Дали прочитавте некој од нив?

Цитира Казуо Ишигуро

Најдобри фрази на Казуо Ишигуро

Во денешната статија повторно зборуваме за Нобеловата награда за литература во 2017 година: Најдобрите фрази на Казуо Ишигуро. Некои се земени од неговите книги ...

Познати фрази на Емилија Пардо Базан

Во нашата литературна статија денес се сеќаваме на Емилија Пардо Базан, најрелевантната авторка на шпанскиот натурализам. Фрази и малку од неговата работа.

5 совети за пишување расказ

Употребата на елипса или уметноста да се биде суптилен се вклучени во следниве 5 совети за пишување микро-приказна.

7-те причини зошто не пишуваш

Недостаток на време или доверба во добрите идеи се некои од следниве 7 причини зошто не ја пишувате таа приказна или роман.

Рефлексии на Марсел Пруст

Во денешниот напис му оддаваме мала почит на Марсел Пруст, кој го направи ова размислување за читањето како хоби.

15 цитати од Чарлс Дикенс

Во денешниот напис собираме вкупно 15 фрази на Чарлс Дикенс, познатиот автор на познатото дело „Божиќна песна“.

Писателите веќе заборавени

Денешниот напис зборува за заборавени писатели, вклучително и добитник на Нобелова награда за литература: Вики Баум, Ерскин Калдвел и Перл С. Бак.

Денес е роденден на Пол Аустер

Денес е роденден на Пол Аустер, американски писател и режисер на филмови. Со 70 години под појас, тој е еден од најдобрите писатели на криминалистички романи.

Фрази за паметење на Хозе Луис Сампедро

Авторот на „Етрурската насмевка“, Хозе Луис Сампедро, е роден на овој ден и сакаме да го потсетиме со оваа посебна статија посветена на неговата работа и личност.

150-годишнина од раѓањето на Рубен Дарио

Денес се сеќаваме на Рубен Дарио, кога се слави 150-годишнината од неговото раѓање. Ние го правиме тоа со сеќавање на она што го направи одличен: неговите композиции.

На овој ден се роди Исак Асимов

Денешната статија нè води накратко да ги разгледаме животот и делото на големиот Исак Асимов откако е роден на денешен ден во Петровичи, Русија.

Почит на големиот Леонард Коен

Музичар, поет, писател, според неговите синови добар татко, и за нас, на прв поглед, тој се чинеше привлечна личност: Почит на Леонард Коен.