Портрет на Рубен Дарио

Биографија на Рубен Дарио

Ние ви ја раскажуваме биографијата на Рубен Дарио со неколку кратки белешки за животот на поетот кој со своите прилози обележа пред и потоа во литературата. Дали ја знаете нејзината историја?

Што е трансреализам?

Поетскиот трансреализам е најголемиот израз на овој литературен тренд измислен од чилеанскиот автор Серхио Бадила во 1983 година.

ЈК Рволинг

Литературни трендови за 2016 година

Овие литературни трендови за 2016 година вклучуваат пораст на домашниот ноар, размножување на карипската литература или претпочитање на физичката книга.

Најпродавани книги овој Божиќ

Најпродавани книги овој Божиќ 2015 година во земји како Франција, Шпанија, Мексико, Колумбија, САД, Германија, Аргентина, Бразил, Велика Британија или Португалија.

3 книги за осамени мажи

Овие 3 книги за осамени мажи ќе го израдуваат секој загрижен машки читател за време на есенските и зимските месеци.

Избор на книги од Алисија Гименес Бартлет

Ви го претставуваме овој избор на книги на Алиша Гименес Бартлет, сегашната награда „Планета“ за 2015 година со нејзината книга „Голи Хомбре“. Дали сте прочитале нешто негово?

Нова книга Хари Потер

Нова книга Хари Потер насловена „Хари Потер и проколнатото дете“ од познатиот писател на сагата, Kеј Кеј Роулинг.

Хорор книги за Ноќта на вештерките

Уживајте во читањето на овие 7 хорор книги за Ноќта на вештерките. Дали ви се допаѓа хорор литературата? Ве уверуваме многу се плашите да го изберете оној што ќе го изберете.

Уметноста на читање добро

Уметноста за добро читање е покомплицирана отколку што изгледа; кажувањето збор по збор и пресвртувањето на страниците на книгата не е доволно.

Книжевна игра (јас)

Литературна игра (I): Може ли да ми кажете на која книга припаѓа секој од овие фрагменти? 10 фрагменти, 10 книги. Се осмелуваш?

„Без резервации“, новиот на Ное Касадо

„Без резервации“, новиот на Ное Касадо

„Без резерва“, од Ное Касадо (Есенсија / Планета) го раскажува монотониот живот на жена која е изменета од неверојатна приказна за loveубовта и страствениот секс.

Препорачано читање за ова лето

Препорачано читање за ова лето 2015 година: Ставете ја вашата книга во ранецот кога одите на плажа или базен и покрај релаксирањето, прочитајте!

Интервју со Марван

Интервју со Марван: утре, 19 мај, ќе биде објавена неговата нова книга „Сите мои иднини се со тебе“, издадена од издавачката куќа „Планета“.

На која книга би и дале ...?

На која книга би и дале ...? На сите оние драги луѓе кои се loversубители на читањето како вас: партнер, пријатели, родители, ...

Денешни поети (јас)

Денешни поети (јас): Поезијата не умре и тие никогаш нема да дозволат да умре.

Twitter

Твитер, меч со две острици за писатели

Многу писатели користат Твитер за да се направат познати и да достигнат повеќе читатели. Ние ви даваме неколку совети за добро да ја користите оваа мрежа за микроблогирање.

Најдобрите книги за 2014 година

Најдобрите книги за 2014 година

Во текот на 2014 година, беа објавени одлични наслови. Кои биле најдобрите книги или, барем, најчитаните и најдобро ценетите?

Полица за книги

А ти ... колку книги си прочитал?

На крајот на годината многу луѓе гледаат наназад и ги бројат читаните книги. Денес ве прашуваме колку книги оставиле трага врз вас.

Војна

3 дела за паметење на Големата војна

Пристигна стогодишнината од почетокот на Големата војна и кој подобар начин да се запамети од тоа да прочитате три големи дела за овој историски факт.

Кратки читања за викенд

Ако секогаш се жалите на недостаток на време за читање, еве пет кратки читања за викенд. Исцрпевте изговори!

Добра и лоша литература

Ако мислите дека не постојат важни разлики помеѓу добрата и лошата литература и важно е личниот вкус на секоја од нив, ова е вашата статија.

Читања за летото

„Lecturas para el verano“ е статија каде ви препорачуваме неколку книги со кои ќе можете да уживате во претстојните празници.

три фотографии од Унамуно

Унамуно и „Шекспир“

Денес донесуваме нова литературна анегдота која во овој случај се врти околу Унамуно

Јозефина Манреза, сопруга на Мигел Хернандез

Јозефина Манреза, сопругата на Мигел Хернандез, инспирираше голем дел од неговото литературно творештво. Womanена која целиот свој живот го посвети на ширење на делото на нејзиниот сопруг.

Хорхе Луис Борхес

Борхес и канибализам

Ви донесуваме анегдота на Борхес кој со иронија одговара на новинар кој му кажува за канибализам во неговата земја ...

Уникомична 2013 година

Од 14 до 16 март, на Универзитетот во Аликанте, ќе се одржи XV Стрип конференција, попозната како Unicómic.

Фотографија од Роберт Лудлум

Важноста на ликовите ...

За Роберт Лудлум првото нешто што требаше да се создаде пред да се направи роман беа ликовите

#Annoyomics од Ристо Мехиде или Што имаат заедничко Парис Хилтон и Хуан Мануел Санчез Гордиillо?

Благодарение на неговото време на ОТ и други програми, Ристо Меџиде стана лик што е практично бренд, со незаборавни карактеристики, типичен за брендот што останува врежан во главата. Или ако не, прашајте некој од натпреварувачите кој е жртва на една од нивните досадни критики.

Корица на Висконт Демедијадо

Преглед на „Висконт демедијадо“

„El Vizconde demediadio“, брилијантно дело на Итало Калвино чиј протагонист, Виконтот на Тералба, е поделен на два дела и резултира во две нови суштества

Фотографија од Висенте Риско

Биографија на Висенте Риско

Краток преглед на животот на Висенте Риско, човек чија одбрана на национализмот не била секогаш спроведувана во текот на неговиот живот

Фотографија од Jamesејмс oyојс

Биографија на ејмс oyојс

Краток преглед на животот на писателот Jamesејмс oyојс, кој беше многу разноврсен во однос на жанровите на неговото дело

Фотографија на писателот Азорин

Биографија на Азорин

Преглед на животот на Азорин, писател и новинар, кој прво бил анархист, а потоа и конзервативен

Победници на Харви 2012 година

Најдобар писател Крис Елиопулос, Стравувај се од самиот себе, Маркс Стрип, Лора Ли Гулиџ, Страница од Пејџ, Амулет Книги Тод Клајн, ШИЛД: Архитекти

Номинации за Ајснер 2012 година

Наградите Ајснер во 2012 година веќе имаат свои кандидати. Шпанската репрезентација овој пат одговара на Маркос Мартин, кој сака ...

„Дебора“ од Пабло Паласио

Од издавачката куќа Баратарија го добиваме ова ново издание на делото Дебора, на еквадорскиот писател Пабло Паласио. Тоа е за…

Двојни номинации

НАЈДОБРА КРАТКА ПРИКАЗНА „Кратка историја на уметничката форма позната како хортикулптура“, од Адријан Томин, на Оптички нерв # 12

Список на книги од 2011 година

Можеби некој ќе помисли дека обеснувањето на списокот со книги во 2011 година е многу типична опција. Но, навистина,

Номинации за наградите Харви

Преку „Ентрекомикс“ дознавме за неодамнешните номинации за престижните награди „Харви“, со некои главни моменти. За мене

Експотаку 2011 година

Во текот на три дена, оние што одат од денес петок 20-ти и до следната недела 21-ви ...

CCC (коктел за стрип)

Литературен натпревар CASA EOLO 1. ТЕМА И РОД. Темата и жанрот ќе бидат бесплатни, прифаќајќи секакви дела ...

III стрип саем во Иран

Следниот викенд, фановите на стрипот во Иран имаат среќа, затоа што третото издание на ...

Награди Харви 2010 година

Веќе се познати добитниците на престижните награди Харви, вклучително и оние што ги собраа Киркман и неговите ...

Награди Харви 2009 година

Преку „Ентрекомикс“, со победници со задебелени букви: НАЈДОБРИ СКРИПИСТИК, Кајл Бејкер, НАТ ТАНРЕР, книги за Абрамс, Ед Брубејкер, КЕПТАИН АМЕРИКА, Марвел ...

Илијадата во шемите

Се чини дека Мартин Кристал совршено се усогласува со каноните на добро познатата теорија според која секој добар писател е несомнено прв добар читател.

Маслиново-зелениот фустан

Академските патеки што треба да ги направи студент по Писма како мене (и сака, да одиме ...), понекогаш водат до места ...

Убавината на струјата

Најсовремените теории кои работат, од филозофијата, за концепти релевантни за естетиката и концептот на уметност ...

Втор натпревар во Myaku

Оваа година Здружението „Миаку“ организира уште еден стрип натпревар како во 2008 година, и иако на ...

Тиквата што стана Космос

Само затоа што мислам дека тие се работи што сме должни да ги имаме во сеќавање, ви ја давам оваа приказна, која е ...

Четирите сезони на Мануела

   Мануела Саенц беше последната голема loveубов на Ослободителот, Дон Симон Боливар. Го придружуваше во последните осум години, ...

Еротски писма од ејмс oyојс

Нешто што го привлече моето внимание се среќаваше со преписката помеѓу Jamesејмс oyојс и неговата сопруга Нора Барнакл.

Фокнер и неговиот совет

Неискажлив писател за неговиот талент, за неговиот великодушен шарм ставен во употребата на глаголот, Вилијам Фокнер. И тука

За новата литература

Во овие денови, во овие времиња што нè напаѓаат, нè опкружуваат, нè разбираат, литературата даде ...

Македонец на власт?

Една од анегдотите што ми предизвика најмногу забава во тоа време, кога влегов во истражување на овој конкретен лик, ...