Каде е Бенито Перез Галдос?

Бенито Перез Галдос и неговата работа исчезнаа од училишната програма. Знаењето околу овој голем писател им се негира на нашите млади луѓе.

Преземете книги легално

На овие веб-страници и апликации можете да преземате книги легално. Themе ги најдете и бесплатни и платени. Вие избирате!

Што е литература за зафаќање?

Литературата „грип“ има промет од 25 милиони продадени книги за една година и се карактеризира со приказни за жени завиткани во парцели со неизвесност.

Омилени книги на папата Фрањо

Едно од хобијата на папата Фрањо е читањето. Откријте овде кои се неговите омилени книги и автори. Можеби ќе ве изненади!

Право да пишувате на вашиот јазик

Право да пишувате на вашиот јазик

Правото да пишувате на ваш јазик е едно од најценетите човекови права во светот каде малцинските култури продолжуваат да се потиснуваат.

Новото лице на Сервантес

Сликарот А. Ферер-Далмау, со своето последно дело, ни го покажува писателот за време на битката кај Лепанто. Ремек-дело со Сервантес како протагонист.

5 книги за имиграција

Овие 5 книги за имиграција се движат од нигерискиот говор на Чимаманда Нгози Адичи до графичкиот роман на Шон Тан.

Совети за пишување ноќе

Овие совети за пишување навечер ќе ви помогнат да ја одделите рутината од вашата голема страст.

Причини за пишување

Во овој блог веќе имаше неколку наврати во кои ви понудивме десетици причини да прочитате ...

Што е ФИЛ 2016?

Неодамна прочитав најмалку два статии поврзани со нешто што се вика ФИЛ 2016. Не го знаев ова име за ...

Воздушни граници

Fronteras de aire е приказна на Алберто Пиернас Медина, напишана за сонувачи во критичните периоди.

5 совети за да сакате да читате

Ако сакате да читате, но не знаете „како да се закачите на книга“, применете ги овие 5 совети за да станете fondубители на читањето.

Што е тоа литература во ЛаПрек?

Литературата ЛаПрек се појави во градот Делхи по успехот на микроата и илустрациите објавени од новинарот Равиш Кумар на Фејсбук.

Дали живеете единствено од пишување?

Малкумина писатели би можеле да кажат дека живеат само од нивното пишување. Дали знаевте дека во Шпанија, Белен Естебан продава повеќе книги од Варгас Лоса?

3 книги за јога за да започнете

Овие книги за јога вклучуваат приказни, техники и некои науки за скептиците и loversубителите на оваа древна дисциплина што се појавија во Индија.

Подготовка на Хари Потер и проколнатото дете

Роулинг ги замолува обожавателите да не ги откриваат информациите за заговорот „Хари Потер и проколнатото дете“

K.К.Роулинг направи видео каде ги прашува своите обожаватели дека кога ќе одат да го видат „проклетото дете“ да не откриваат ништо од неговиот заговор на остатокот од светот.

Пабло Неруда рецитирајќи во радио студио

Стилот на Пабло Неруда

Комплетна анализа на стилот и симболите користени од големиот Пабло Неруда, еден од најдобрите поети на сите времиња.

Најдобри градови за писатели

Овие најдобри градови за писателите го вклучуваат Париз и неговите филозофски кафулиња или градот со најголем број книжарници по глава на жител во светот.

Кои се книжарниците?

Книжарџиите, како буквари или блогери, се читатели кои ги претворија социјалните мрежи во нови изложби за литература.