7-те причини зошто не пишуваш

Недостаток на време или доверба во добрите идеи се некои од следниве 7 причини зошто не ја пишувате таа приказна или роман.

5 книги за 5 континенти

Следните 5 книги за 5 континенти предлагаат глобално патување што ни помага подобро да ја разбереме реалноста на ова и на други времиња.

Рефлексии на Марсел Пруст

Во денешниот напис му оддаваме мала почит на Марсел Пруст, кој го направи ова размислување за читањето како хоби.

Три книги да се за inубат

Loveубовта никогаш не боли, затоа денес, во Actualidad Literatura, сакавме да препорачаме три книги во кои ќе се за inубите.

91 писател се натпреварува за наградата расказ за шпанско-американско потекло Габриел Гарсија Маркез

91 писател се натпреварува за наградата Габриел Гарсија Маркез, шпанско-американска кратка приказна, која се смета за најнадарен натпревар за кратки раскази во шпанскиот свет.

Роман од шпанска провинција

Во денешниот напис ви донесуваме неколку романи објавени во XNUMX век, сместени во некои шпански провинции (скоро сите).

Нешто едноставно како да си со тебе

Нешто едноставно како да си со тебе

Ви ја претставуваме прегледот на најновата книга од авторот Сини фармерки. „Нешто едноставно како да си со тебе“ става крај на оваа сага. Дознајте повеќе на овој пост.

Книжевна игра: Кој што напишал?

Во денешната статија, Актуелидад Литература предлага литературна игра: Кој што напишал? Колку писатели ќе добиете во право?

Градот Алмерија е полн со стихови

Од денес, 26 април, градот Алмерија живее полн со стихови што се нарачани од областа на културата, образованието и традициите на градскиот совет.

7 книги за осамени души

Разновидните перспективи на човечкото суштество пред светот ги решаваат овие 7 книги за осамени души кои не треба да изостануваат на вашата полица за книги.

Библиотека-хотел, 2 во 1, Северен Велс

Запознајте ја библиотеката-хотел, 2 во 1, во Северен Велс: Библиотека на Гладстон во книжевните вести. Книги, курсеви, настани и бесконечен број други предлози.

Напиши

Зошто пишуваме?

Понекогаш некои прашања можат да бидат едноставни колку и незгодни, а она за тоа зошто пишуваме може да скрие колку одговори сакаме.

Свештеникот што заштедува книги

Денешните книжевни вести се многу добри: свештеник кој помина 30 години од својот живот спасувајќи книги од ѓубре и сега има своја книжарница.

Литературни курсеви во хотел Кафка

Ако сте писател и барате и зафаќате добар курс за пишување (расказ, роман, креативност, итн.), Ви ја препорачуваме веб-страницата на оваа работилница.

Уреднички вести за март

Денешниот напис е за тоа што е ново, поточно за некои уреднички вести за март. Кој од овие 4 предлози ве привлекува најмногу?

Литература за лоши денови

Литература за лоши денови

Денес сабота ви донесуваме два дела од двајца великани на литературата: Волт Витман и Пабло Неруда. Литература за лоши денови!

15 цитати од Чарлс Дикенс

Во денешниот напис собираме вкупно 15 фрази на Чарлс Дикенс, познатиот автор на познатото дело „Божиќна песна“.

Писателите веќе заборавени

Денешниот напис зборува за заборавени писатели, вклучително и добитник на Нобелова награда за литература: Вики Баум, Ерскин Калдвел и Перл С. Бак.

Зошто сакаме книги?

Патувајте без да се движите, научете без да сакате, уживајте без потреба од ништо друго ... Нашите причини за lovingубов кон книгите се премногу.

Денес е роденден на Пол Аустер

Денес е роденден на Пол Аустер, американски писател и режисер на филмови. Со 70 години под појас, тој е еден од најдобрите писатели на криминалистички романи.

Фрази за паметење на Хозе Луис Сампедро

Авторот на „Етрурската насмевка“, Хозе Луис Сампедро, е роден на овој ден и сакаме да го потсетиме со оваа посебна статија посветена на неговата работа и личност.