Гилгамеш

„Епот од Гилгамеш“. Епска поема од 2.500 година п.н.е. Неверојатно актуелно.

Мојот прв контакт со Епот за Гилгамеш беше во раните дваесетти години. Го прочитав по препорака на еден пријател, поточно изданието на „Приказната за кралот на кралевите“. "Отворете го. Подигнете го капакот. Извадете ја таблетата лапис лазули. Прочитајте како Гилгамеш претрпе сè и ги победи сите".

Стивен Кинг

Стивен Кинг, неговата металитература и интертекстуалноста на неговите дела.

Многу луѓе го познаваат Стивен Кинг како господар на хоророт или кој било друг светкав прекар поврзан со вакви приказни. Но, не сè Многумина го познаваат Стивен Кинг како „господар на теророт“, но малкумина го знаат металитерарниот карактер и интертекстуалноста на неговите романи.

Зошто пишуваме?

Зошто пишуваме. Неизвесниот пат на писателот.

„Сигурно бил пекар“, ми рече еден писател пред многу години. До денес, јас сè уште се идентификувам со тие зборови. Сите ние, зошто пишуваме? Прашање што си го поставија сите писатели. Единствената сигурност е дека патот на писателот е неизвесен.

Блок на писателот

Потекло и форма во литературата. Што велиме и како го кажуваме.

Денес ќе разговарам за тема која, иако е важна во сите уметности, во литературата многу повеќе заради своите карактеристики: јас се осврнувам на опозицијата. Денес ќе разговараме за тема која, иако е важна во сите уметности, во литературата многу повеќе: спротивставувањето и односот помеѓу позадината и формата.

Празна книга

Некои митови поврзани со уметноста на пишување романи.

Од сите работни места, онаа на писателот е веројатно еден од најпознатите митови поврзани со него. Огромното мнозинство од нив не се нови, но веројатно се дело на писател е еден од најпознатите митови. Да разгледаме некои поврзани со уметноста на пишување романи.

Избор на читања од Барак Обама

Овој избор на читања на Барак Обама за крајот на летото вклучува некои од најдобрите африкански наслови и други наследнички.

Најдобри европски книги

Овие најдобри европски книги влегуваат во историјата и социолошките промени на стариот континент преку привлечни приказни.

Најдобри футуристички книги

Овие најдобри футуристички книги нè доведуваат до дистописка панорама, гледана од перспектива на различни автори, како што се Хаксли или Велс.

Низ целиот свет во 10 писатели

Од Јапонија до Колумбија, ова патување низ светот во 10 писатели открива некои од највлијателните автори во историјата.

Малиот принц

Книги со најдобри завршетоци

Овие книги со најдобри завршетоци во историјата ја потврдуваат моќта на одредени приказни да нè фатат до нивните последни редови.

Најдобри мексикански книги

Овие најдобри мексикански книги опфаќаат литература обележана со чувството за мексиканската револуција или струи како што е магичниот реализам.

Најдобрите саги за книги

Хари Потер или Денерис Таргариен се некои од ликовите вклучени во овие најдобри саги со книги во историјата во кои треба да се потопите.

Најдобрите книги на XNUMX век

Имиграцијата, реалноста на Блискиот исток или американската параноја се некои од темите што ги обработуваат овие најдобри книги на XNUMX век.

најдобрите американски автори

Најдобри американски писатели

Ернест Хемингвеј или Емили Дикинсон се само некои од следните најдобри американски писатели чии дела се веќе дел од историјата.

Тешко е да се читаат книги

И покрај нивниот статус на одлични литературни дела, овие тешки за читање книги не секогаш ги задоволуваат сите читатели.

Роулинг: Комплицираната хемија на успехот.

K.К.Роулинг: Пример за надминување

Учителката која го направи животот мизерен за anоана Роулинг, г-ѓа Морган, е една од најпознатите злобни ликови во Хари Потер: професорот Северус Снајп.

Пример за сликовница за возрасни

Најдобри сликовници за возрасни

Овие најдобри илустрирани книги за возрасни ги прилагодуваат веќе познатите приказни и ни даваат нови чиј визуелен придонес го обновува наративниот концепт.

# ФеријаДелХило: Прв натпревар во тутература.

Твит: Новиот литературен феномен?

Минатото лето, твитот, во форма на неизвесна приказна создадена од Мануел Бартуал, стана вирален и означи почеток на литературен феномен.

Габриел Гарсија Маркез

Најдобри книги за волшебен реализам

Способноста да се комбинираат магијата и секојдневниот живот ги прават овие најдобри книги за волшебен реализам најдобрите претставници на овој жанр што се појавија во Латинска Америка.

Најдобри книги сместени во морето

Искористувајќи го претстојното доаѓање на летото, овие најдобри книги поставени покрај морето се освежувачко патување низ некои од одличните литературни дела.

Најдобри книги Салман Ружди

Меѓу најдобрите книги од Салман Ружди, наоѓаме не само некои од најдобрите приказни за Индија, туку и совршената анализа на една земја како бурна, така и фасцинантна.

Ксабиер Гутиерез: Автор на тетралогијата Ел Арома дел Кримен.

Интервју со Хабиер Гутиерез, творец на жанрот Гастрономски ноар

Ксабиер Гутиерез, Сан Себастијан, 1960 година, творец на гастрономски ноар, во кој жанрот ноар се одвива помеѓу шпорети и садови со потпис. Ксабиер е еден од најпознатите готвачи во нашата земја и автор на тетралогијата Лос Аромас дел Кримен, во која глуми под-комесарот на Ерцаинца, Висенте Пара.

„Шпанската инквизиција“, Монти Пајтон.

Литература, перверзност и политичка коректност.

Уметноста не постои со цел да биде „исправна“, за тоа веќе го имаме нашето секојдневно социјално лицемерие, туку да ги возвишиме и убавината и ужасот на човечката состојба. Литературата и политичката коректност се како масло и вода.

Најдобри книги од кубанската литература

Магијата настаната како резултат на потребата да се соочиме со реалноста на една земја толку потисната, колку што е оптимистичка, додава на најдобрите книги на кубанската литература.

Сер Тери Прачет

Најдобри книги за фантазија досега

Средната земја, авантурите на еден млад волшебник или универзумот на Прачет се вклопуваат во следниот избор на најдобри книги за фантазија досега.

Ана Франк

Најдобри нефантастични книги

Овие најдобри нефантастични книги се движат од манифестот на Заратустра до феминистичката визија на Вирџинија Вулф преку други начини на разбирање на одредено време во историјата.

Најдобри книги за Индија

Од авантурите на Рамајана до моменталната состојба на жените во азиската земја, овие најдобри книги за Индија ги анализираат различните лица на една од најуникатните нации во светот.

Поезија на Бекер

Најдобри поетски книги досега

Неруда или Дикинсон се само некои од авторите вклучени во овој избор на најдобри поетски книги во историјата натоварени со безвременски и безвременски текстови.

Слика од Харуки Мураками

Најдобрите книги на Харуки Мураками

Потегнувајќи реализам и фантазија, помеѓу Исток и Запад, овие најдобри книги од Харуки Мураками ја претставуваат суштината на најпопуларниот јапонски автор во светот.

Најдобри книги за патувања

Боите на Индија или свеченоста на Сан Фермин се пресекуваат во следната листа на најдобри книги за патување според Хемингвеј, Штајнбек или Керуак.

MenMarías и Ana_Lena Rivera во презентацијата на Пуката, Пескадос и Марискос.

Презентација на наградата Кармен Мартин Гаит во 2017 година: Пуката, од Ман Маријас.

Дали имаат деца? Немај ги. Верувајте ми, нема повеќе мачна болка во овој живот », повторува Габино, главниот јунак на Пуката, Пескадос и Марискос во секое поглавје од приказната. (Мажи Маријас. Награда Кармен Мартин Гаит 2017 година.

Дубровник: Да се ​​чувствувам како еден од протагонистите на „Игра на тронови“.

Литературен туризам: одмори во романи.

Книжевниот туризам е во мода. Понудата за пресоздавање на поставките на вашите омилени романи расте. Од поставените градови на телевизиската сага „Игра на тронови“ до лондонските правци по стапките на Шерлок Холмс.

Најдобри феминистички книги досега

Овие најдобри феминистички книги во историјата нè водат да ги анализираме и искусиме сите нијанси на розовата револуција преку различни есеи и романи.

Најдобри азиски книги досега

Овие најдобри азиски книги во историјата предизвикуваат изобилство и мистерија во земји како Јапонија, Индија, Кина или Камбоџа.

Нордиски богови и книги за митови

Овие најдобри книги за нордиските митови и богови нè потопуваат во универзумот и легендите на воините вооружени со молњи, замрзнати девојки и бесмртни чекани.

Сите книги од Камила Локберг

Истовремено со објавувањето на вештерката во Шпанија, ние се движиме низ расказите за шведската литература овековечена од најдобрите книги на Камила Локберг.

Најдобрите книги досега

Од Гарсија Маркез до Далечниот исток, ги истражуваме најдобрите книги во историјата што мора да ги прочитате барем еднаш во животот.

58 март од Nо Несба. Фрагменти од неговите романи и нова книга во април

Норвешкиот мајстор за криминалистички романи има 58 март денес. На 29-ти ја виде својата прва светлина, сигурно доста темна, во Осло. За да прославам, избирам збирка фрази од романите на неговото најпознато суштество, кустосот Хари Хол.

Јубилејна година во Терезија. 5 песни на Тереза ​​де úесус на нејзиниот роденден

Ние сме во средина на терезиската јубилејна 2017-2018 година, која започна на 15 октомври минатата година. Прегледувам 5 од оние песни што ни ги остави светицата на Авила, Тереза ​​де úесус, која е родена на денешен ден во 1515 година.

Сите книги на Матилде Асенси

Booksубителите на историскиот роман ќе најдат во книгите на Матилде Асенси мистерии, заговори и заговори од целиот свет. .

Најдобрите приказни во историјата

Овие најдобри приказни во историјата ја потврдуваат моќта на кратката литература од некои од најуниверзалните писатели во светот на писмата.

Идеа на март. Книги и други приказни од и за Julулиус Цезар

Тие се иди на март, според римскиот календар. И на таков ден како денес заговорот на Брут и другите членови на Сенатот во Рим заврши со убиството на Гај Јулиј Цезар. Прегледувам некои книги од и за оваа фундаментална фигура во историјата на човештвото.

Роберто Мартинез Гузман: Автор на црната серија во која игра Ева Сантијаго.

Интервју со Роберто Мартинез Гузман, автор на црната серија во која игра Ева Сантијаго.

Роберто Мартинез Гузман, автор на црната серија со Ева Сантијаго во главната улога „За мене, секој читател што ќе избере една од моите книги е привилегија, бидејќи тој ми го посветува своето време и доверба. Во мои раце сакам да повторам. И да го убедиш е предизвик “.

Естебан Наваро: писател и полицаец.

Интервју со Естебан Наваро: писател на криминалистички романи и полицаец.

Естебан Наваро по потекло е Мурсијан, а по посвојување е од Хуеска, национален полицаец и писател, автор на повеќе жанрови и страстен за жанрот црнец, професор на Канарската школа за литературно творештво, творец на натпреварот за полиција и култура, соработник на Арагон црно Фестивал и соработник на повеќе весници. 

Проект Хогарт Шекспир. Големи автори кои ги покриваат делата на Шекспир

Проектот Хогарт Шекспир започна во 2014 година со цел да се преработи англиската бардиска литература за публиката во 400 век. Тоа беше дел од прославата за 2016-годишнината од неговата смрт во XNUMX година. Ова се некои од авторите кои ги покриваат неговите дела.

5 писатели кои влегоа во историјата

Во нашата статија денес ви донесуваме 5 големи писатели кои влегоа во историјата: Глорија Фуертес, Вирџинија Вулф, Розалија де Кастро, ејн Остин и Марија де Зајас.

Пиратеријата за книги ќе биде историја за 10 години со BlockChain

Зошто пиратеријата за книги ќе умре за 10 години?

Пиратеријата со книги ја убива културата. Преживуваме затоа што веруваме. Општеството постои затоа што постои доверба: секој ден го ставаме нашиот живот и животот на оние што најмногу ги сакаме во рацете на многу луѓе, од кои повеќето дури и не ги познаваме.

BCNegra 2018. Ново издание на Фестивалот за црн роман. 29 јануари до 4 февруари

Претстои ново издание на Фестивалот за црн роман во Барселона, БЦНегра 2018, што ќе се одржи од 29 јануари до 4 февруари. Ние ги разгледуваме вашите теми, активности, награди и најистакнати имиња кои ќе ве посетат.

Рупи Каур е феминизам, поезија и Инстаграм

Со само 25 години, канадскиот поет со индиско потекло Рупи Каур стана кралица на таканаречените „инстапоети“ благодарение на некои стихови кои навлегуваат во големите проблеми на нашето време.

Зборуваме со Ана Ривера Мужиз и Фатима Мартин Родригез, награда Торенте Балестер 2017

Зборуваме со Ана Лена Ривера Мужиз и Фатима Мартин Родригез, наградата „Торенте Балестер“ во 2017 година, доделена ex aequo минатиот декември Авторите ни раскажуваат за нивните траектории, очекувања и проекти.

68 години без Georgeорџ Орвел

Во нашата статија денес сакавме да му оддадеме почит на Georgeорџ Орвел, автор кој се осмели да зборува за глобалната корупција од тоа време.

Најдобрите книги на XNUMX век

Нашиот избор на најдобри книги на XNUMX век вклучува сè, од долгото патување на руса момче до можеби не толку измислениот колумбиски град.

Најдобрите книги на Изабел Аleенде

Критика, жени, магичен реализам ... Најдобрите книги од Изабел Аleенде ни овозможуваат да влеземе во универзумот на најчитаната жива шпанска писателка во светот.

Тихаванако, Боливија. Патувањето и пишувањето се дел од истата страст. Романот е секогаш патување

Интервју со Габриел Мартинез, автор на „Ел Асесино де ла Виа Лактеа“.

Задоволни сме што го имаме Габриел Мартинез на нашиот блог денес, со девет објавени романи, сите на Амазон, еден од нив, Ел Азесино де ла Виа Лактеа, врвна продажба на Амазон и Ла Естирп дел Кондор, финалист на наградата Азорин во 2014 година.

Едгар Алан По. 209 години по неговото раѓање. Некои од неговите фрази

Сега се 209 години од раѓањето на Едгар Алан По, па уште еднаш е време да му честитам за неговата вечност како голем меѓу великаните на романот, приказната, поезијата и, пред сè, на теророт, страст и најзаситено чувство. Денес се некои од неговите фрази.

Вашата најслатка лага: Тешка приказна меѓу гастрономските задоволства

Марија Гудин Писателка на една драма?

Марија Гудин ни ја даде твојата најслатка лага во 2013 година. Во овој досега роман, таа го испразни своето срце и своето искуство како волонтер во центар за ментални болести.  

Гелбензу: dedicatedивот посветен на литературата.

Лицата на Хозе Марија Гуелбензу

Две реда пишување за Хозе Марија Гуелбензу: Длабок и критички социјален роман и Роман на интриги во серијата во која глуми судијката Маријана де Марко. Дали се толку различни?

Познати раскази

Овие 16 славни (и не толку славни) раскази се патување низ најкратката (и сублиминална) верзија на литературата. Дали сакате да научите како да направите микро приказни? Следете го нашиот совет.

Z на Сју Графтон оди со неа

Оној З. на Сју Графтон

Азбуката на криминалот остана без З по смртта на нејзиниот автор, Сју Графтон, творец на криминалистичкиот роман со Кинзи Милхоне во главната улога.

Франкенштајн. Класиката на Мери Шели полни 200 години

Беше на 1 јануари 1818 година кога беше објавен _ Франкенштајн или современиот Прометеј_, дело што ја воздигна нејзината авторка, британката Мери Шели. Повторно ја посетуваме класичната пар екселанс во литературата.

Кратка анализа на „Hopscotch“ од Julулио Кортазар

Денес ви донесуваме статија посветена на фундаменталното дело на Хулио Кортазар, „Рајоела“. Тоа е книга различна од сите други ... Ние ги решаваме и најчестите сомнежи во врска со ова дело: За кој жанр станува збор? Кој е главниот јунак? А волшебникот? Внесете и оставете сомнежи.

Дали знаеше…? Божиќ и книги ...

Во нашата статија денес, на Бадник, ви донесуваме книжевна curубопитност што се јавува на Исланд. Дали знаевте за оваа традиција?