Уникомична 2013 година

Од 14 до 16 март, на Универзитетот во Аликанте, ќе се одржи XV Стрип конференција, попозната како Unicómic.

Фотографија од Роберт Лудлум

Важноста на ликовите ...

За Роберт Лудлум првото нешто што требаше да се создаде пред да се направи роман беа ликовите

#Annoyomics од Ристо Мехиде или Што имаат заедничко Парис Хилтон и Хуан Мануел Санчез Гордиillо?

Благодарение на неговото време на ОТ и други програми, Ристо Меџиде стана лик што е практично бренд, со незаборавни карактеристики, типичен за брендот што останува врежан во главата. Или ако не, прашајте некој од натпреварувачите кој е жртва на една од нивните досадни критики.

Корица на Висконт Демедијадо

Преглед на „Висконт демедијадо“

„El Vizconde demediadio“, брилијантно дело на Итало Калвино чиј протагонист, Виконтот на Тералба, е поделен на два дела и резултира во две нови суштества

Фотографија од Висенте Риско

Биографија на Висенте Риско

Краток преглед на животот на Висенте Риско, човек чија одбрана на национализмот не била секогаш спроведувана во текот на неговиот живот

Фотографија од Jamesејмс oyојс

Биографија на ејмс oyојс

Краток преглед на животот на писателот Jamesејмс oyојс, кој беше многу разноврсен во однос на жанровите на неговото дело

Фотографија на писателот Азорин

Биографија на Азорин

Преглед на животот на Азорин, писател и новинар, кој прво бил анархист, а потоа и конзервативен

Победници на Харви 2012 година

Најдобар писател Крис Елиопулос, Стравувај се од самиот себе, Маркс Стрип, Лора Ли Гулиџ, Страница од Пејџ, Амулет Книги Тод Клајн, ШИЛД: Архитекти

Номинации за Ајснер 2012 година

Наградите Ајснер во 2012 година веќе имаат свои кандидати. Шпанската репрезентација овој пат одговара на Маркос Мартин, кој сака ...

„Дебора“ од Пабло Паласио

Од издавачката куќа Баратарија го добиваме ова ново издание на делото Дебора, на еквадорскиот писател Пабло Паласио. Тоа е за…

Двојни номинации

НАЈДОБРА КРАТКА ПРИКАЗНА „Кратка историја на уметничката форма позната како хортикулптура“, од Адријан Томин, на Оптички нерв # 12

Список на книги од 2011 година

Можеби некој ќе помисли дека обеснувањето на списокот со книги во 2011 година е многу типична опција. Но, навистина,

Номинации за наградите Харви

Преку „Ентрекомикс“ дознавме за неодамнешните номинации за престижните награди „Харви“, со некои главни моменти. За мене

Експотаку 2011 година

Во текот на три дена, оние што одат од денес петок 20-ти и до следната недела 21-ви ...

CCC (коктел за стрип)

Литературен натпревар CASA EOLO 1. ТЕМА И РОД. Темата и жанрот ќе бидат бесплатни, прифаќајќи секакви дела ...

III стрип саем во Иран

Следниот викенд, фановите на стрипот во Иран имаат среќа, затоа што третото издание на ...

Награди Харви 2010 година

Веќе се познати добитниците на престижните награди Харви, вклучително и оние што ги собраа Киркман и неговите ...

Награди Харви 2009 година

Преку „Ентрекомикс“, со победници со задебелени букви: НАЈДОБРИ СКРИПИСТИК, Кајл Бејкер, НАТ ТАНРЕР, книги за Абрамс, Ед Брубејкер, КЕПТАИН АМЕРИКА, Марвел ...

Илијадата во шемите

Се чини дека Мартин Кристал совршено се усогласува со каноните на добро познатата теорија според која секој добар писател е несомнено прв добар читател.

Маслиново-зелениот фустан

Академските патеки што треба да ги направи студент по Писма како мене (и сака, да одиме ...), понекогаш водат до места ...

Убавината на струјата

Најсовремените теории кои работат, од филозофијата, за концепти релевантни за естетиката и концептот на уметност ...

Втор натпревар во Myaku

Оваа година Здружението „Миаку“ организира уште еден стрип натпревар како во 2008 година, и иако на ...

Тиквата што стана Космос

Само затоа што мислам дека тие се работи што сме должни да ги имаме во сеќавање, ви ја давам оваа приказна, која е ...

Четирите сезони на Мануела

   Мануела Саенц беше последната голема loveубов на Ослободителот, Дон Симон Боливар. Го придружуваше во последните осум години, ...

Еротски писма од ејмс oyојс

Нешто што го привлече моето внимание се среќаваше со преписката помеѓу Jamesејмс oyојс и неговата сопруга Нора Барнакл.

Фокнер и неговиот совет

Неискажлив писател за неговиот талент, за неговиот великодушен шарм ставен во употребата на глаголот, Вилијам Фокнер. И тука

За новата литература

Во овие денови, во овие времиња што нè напаѓаат, нè опкружуваат, нè разбираат, литературата даде ...

Македонец на власт?

Една од анегдотите што ми предизвика најмногу забава во тоа време, кога влегов во истражување на овој конкретен лик, ...

XI Стрип конференција на Алмерија

Од Ентрекомикс: ПОСТИГНУВААТ XI ​​МЕERNУНАРОДНИ СТРИПСКИ ДЕНИ НА АЛМЕРÍА Со организација на Андалузиското културно здружение Колективно ...

Реј Бредбери

Реј Бредбери е роден во 1920 година во градот Ваукеган, Илиноис. Неговото детство поминало во овој мал град каде само ...

Новата книга на Мајкл Мур

Во октомври, новата книга на Мајкл Мур, водич за изборите на Мајк 2008 година, ќе се најде во продажба Контроверзниот режисер ...

Доминиканецот го освои Пулицер

Otунот Диаз е првиот доминикански писател кој ја освоил Пулицеровата награда, награда исто толку северноамериканка, како и писателите и ...

Албата на Johnон Гришам

Денес (досегашниот) последен роман на писателот Johnон Гришам, „Апелација“, се продава во Шпанија. Има голема ...

Биографија на Марсел Пруст

Марсел Поруст е роден во Париз во 1871 година и починал во истиот град во 1922 година (така што припаѓал на повеќе ...

Обама и книгите

Објавена е нова книга во која се зборува за Барак Обама. Книгата се вика Нацијата Обама, таа е ...

Биографија на он Апдајк

Он Апдајк е роден во Пенсилванија, САД во 1932 година. Ако треба да ја опишете неговата работа со фраза, би рекле ...

Биографија на Вилијам Фокнер

  Вилијан Фокнер беше американски писател роден во 1897 година во државата Мисисипи. Неговото семејство беше традиционално јужно семејство од ...

Куриозитети за Ернест Хемингвеј

Дали знаевте дека Ернест Хемингвеј е роден во 1899 година? Дали знаевте дека Ернест Хемингвеј имаше страшна врска со неговата мајка? Тие знаеја дека Ернест ...

Акција стрипови 1

II Средби со стрипот Авила

Од „Ентрекомикс“ научивме за другите конференции во нашата земја, овој пат станува збор за II средбите со ...

Дом на вампирот

 Кога ќе се разбудите се чувствувате како нови. Никогаш не сте помислиле дека креветот од XNUMX век може да биде толку удобен. Чај

Едуардо Галеано и 12 октомври

Вчера, на денот на нашиот национален празник, го прославивме доаѓањето на Кристофер Колумбо во Америка, океански подвиг што значеше за ...

Сер Хорас Волпол, Shadowforger

Денес се одбележува 290-годишнината од раѓањето на Хорас Волпол, брилијантен аристократ кој со „Замокот од Отранто“ (1764)

Награди Харви 2007 година

Преку Ентрекомикс можеме да ви го дадеме списокот на наградите Харви 2007. Во рамките на секоја категорија во ...

XI стрип саем на Кангас

И продолжуваме со настани, овој пат XI издание на стрип саемот Кангас, кој меѓу неговите присутни брои ...

Господар на Каге Буншин

Ниту повеќе, ниту помалку од Наруто Узумаки, ако Змејската топка предизвика сензација и беше референтна манга во деценијата ...