Најдобри книги од Хавиер Сиера

Најдобри книги од Хавиер Сиера

Продолжуваме да истражуваме во новата награда „Планета“ за 2017 година и во оваа статија ви ги претставуваме неговите 3 најдобри книги. Дали прочитавте некој од нив?

«4 3 2 1», новата од Пол Аустер

Денес ви го претставуваме синописот на „4 3 2 1“, новата работа на писателот Пол Аустер за Сеикс Барал. Исто така, ве оставаме со интервју со авторот.

5 книги за 5 континенти

Следните 5 книги за 5 континенти предлагаат глобално патување што ни помага подобро да ја разбереме реалноста на ова и на други времиња.

Три книги да се за inубат

Loveубовта никогаш не боли, затоа денес, во Actualidad Literatura, сакавме да препорачаме три книги во кои ќе се за inубите.

Уреднички вести за март

Денешниот напис е за тоа што е ново, поточно за некои уреднички вести за март. Кој од овие 4 предлози ве привлекува најмногу?

Книгите да бидат посреќни

Книгите да бидат посреќни

Во оваа статија се осмелувам да препорачам 3 книги за да бидете посреќни. Тие не се типична самопомош, не се вознемирувајте.

Литература за Божиќ

Денес сакавме да анализираме некои од книгите чиј заговор се одвива во Божиќната сезона, како што во моментов се занимаваме.

5 добри книги за најмалите

Во оваа статија ви претставуваме 5 литературни препораки: 5 добри книги за најмалите во куќата. Visitе посетиме книжарница денес?

Омилени книги на папата Фрањо

Едно од хобијата на папата Фрањо е читањето. Откријте овде кои се неговите омилени книги и автори. Можеби ќе ве изненади!

Дали живеете единствено од пишување?

Малкумина писатели би можеле да кажат дека живеат само од нивното пишување. Дали знаевте дека во Шпанија, Белен Естебан продава повеќе книги од Варгас Лоса?

«Дон Кихот» за деца

„Дон Кихот де ла Манча“ не е само книга за возрасни и тоа е доказ за следниве читања што ...

20 литературни loveубовни цитати

Денес се разбудив романтично! И тоа е дека loveубовта, порано или подоцна, доаѓа кај сите нас и дури и ако се спротивставиме ...

3 книги за верски заговори

На датуми исто толку важни како оние што ги доживуваме (Света недела) и без намера да навредиме барем верски ...

100-те најдобри книги на сите времиња

Откријте ги 100-те најдобри книги во историјата според Норвешкиот клуб на книги. Дали тие се дел од вашата приватна библиотека со најмногу препорачани книги?

74 книги препорачани од Борхес

Во 1985 година, аргентинската издавачка куќа „Хиспамерика“ објави што ќе стане лична библиотека на Борхес. Оваа библиотека би вклучувала ...

Најпродавани книги овој Божиќ

Најпродавани книги овој Божиќ 2015 година во земји како Франција, Шпанија, Мексико, Колумбија, САД, Германија, Аргентина, Бразил, Велика Британија или Португалија.

3 книги за осамени мажи

Овие 3 книги за осамени мажи ќе го израдуваат секој загрижен машки читател за време на есенските и зимските месеци.

Избор на книги од Алисија Гименес Бартлет

Ви го претставуваме овој избор на книги на Алиша Гименес Бартлет, сегашната награда „Планета“ за 2015 година со нејзината книга „Голи Хомбре“. Дали сте прочитале нешто негово?

Хорор книги за Ноќта на вештерките

Уживајте во читањето на овие 7 хорор книги за Ноќта на вештерките. Дали ви се допаѓа хорор литературата? Ве уверуваме многу се плашите да го изберете оној што ќе го изберете.

Книжевна игра (јас)

Литературна игра (I): Може ли да ми кажете на која книга припаѓа секој од овие фрагменти? 10 фрагменти, 10 книги. Се осмелуваш?

„Без резервации“, новиот на Ное Касадо

„Без резервации“, новиот на Ное Касадо

„Без резерва“, од Ное Касадо (Есенсија / Планета) го раскажува монотониот живот на жена која е изменета од неверојатна приказна за loveубовта и страствениот секс.

Препорачано читање за ова лето

Препорачано читање за ова лето 2015 година: Ставете ја вашата книга во ранецот кога одите на плажа или базен и покрај релаксирањето, прочитајте!