Преглед на Моби Дик.

Моби Дик

Моби Дик е ремек-дело. Мелвил навлегува во опсесија и одмазда и во комплицираните работи во врските. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Преглед на вистината за случајот Хари Квеберт.

Вистината за случајот Хари Квеберт

Вистината за аферата Хари Квеберт е романтичен трилер. Ëlоел Дикер приреди добра заговор со големи пресврти. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

како да читате повеќе книги годишно

Како да читате повеќе книги годишно

Постојат многу луѓе кои, една година, не се во можност да читаат повеќе од една книга, а понекогаш дури и помалку. Затоа, ние го предлагаме предизвикот на читање.

Хавиер Маријас.

Хавиер Маријас

Хавиер Маријас, писател со извонредно пенкало и многу длабоко размислување за светот. Дојдете и дознајте повеќе за неговиот живот и дело.

Предава книги.

Книги Офредс

Книгите „Офредс“ се доказ за тоа како талентот и достигнувањето на социјалните мрежи се продуктивна мешавина. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Преглед на островот под морето.

Островот под морето од Изабел Аleенде

Островот под морето ја раскажува борбата за слободата на Тете. Книгата опфаќа четириесет години груби искуства. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Крај на смртта на Сиксин Лиу.

Крај на смртта, од Сиксин Лиу

Крајот на смртта е третата рата во епската трилогија Три тело напишана од Сиксин Лиу. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Книги за случајот Дрејфус.

Книги за случајот Дрејфус

Аферата Драјфус беше историска слава, одраз на антисемитизмот во Европа кон крајот на XNUMX и почетокот на XNUMX век. Дојдете и дознајте повеќе за тоа.

Книгите на Хуан Гомез-Јурадо.

Книгите на Хуан Гомез-Јурадо

Книгите на Хуан Гомез опфаќаат разни жанрови (трилери за возрасни, млади и детски серии). Дојдете и дознајте повеќе за овој автор и неговите дела.

Книгите на Елвира Линдо.

Книгите на Елвира Линдо

Книгите на Елвира Линдо се референца во светската детска литература за нивниот единствен стил. Дојдете и дознајте повеќе за неа и нејзината работа.

Книги од Хавиер Кастиloо.

Книгите на Хавиер Кастиtilо

Книгите на Хавиер Кастиloо станаа светски феномен поради нивните заплети и неочекувани пресврти. Дојдете и дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Преглед на Инес и радост.

Агнес и радост

Инес и радоста е дел од сагата со центар „вечната борба за слобода“ во повоена Шпанија. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Преглед на рурален лекар ".

Рурален доктор, од Франц Кафка

Рурален лекар е текст што се соочува со читателот. Неговиот јазик е толку живописен, остава сомнеж дали бил вистински или не. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Книги од Хозе Сарамаго

Книгите на Хозе Сарамаго

Книгите на Хозе Сарамаго се плоден извор на знаење. Дојдете и дознајте повеќе за работата на писателот, новинарот, историчарот и драматургот.

Книги од Мигел де Унамуно.

Книгите на Мигел де Унамуно

Книгите на Мигел де Унамуно претставуваат големо интелектуално богатство за човештвото. Дојдете и дознајте повеќе за неговиот живот и дело.

Преглед на името на ветрот.

Името на ветерот од Патрик Ротфус

Името на ветрот го наведува читателот да ја разоткрие историјата на Квоте, помеѓу фантазијата и мистериите. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Фаренхајт преглед 451.

Фаренхајт 451

Фаренхајт 451 ве става во дистописка иднина каде се троши моќ со уништување книги. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Рамон дел Вале-Инклан.

Рамон дел Вале-Инклан, биографија и дела

Рамон дел Вале-Инклан беше шпански драмски писател, поет и романсиер, бастион на шпанската литература од XNUMX век. Дојдете и дознајте повеќе за неговиот живот и дело.

Темна шума на Ксиксин Лиу.

Темната шума на Liú Cíxīn

Темната шума е втора книга во трилогијата Три тела создадена од Сиксин Лиу. Дојдете и дознајте повеќе за делото и авторот.

Преглед на Марсовецот.

Марсовецот, од Енди Веир

Марсовецот е прилично флуидна претстава што ве тера да ја отелотворите драмата на човек напуштен на Марс. Дојдете и дознајте повеќе за неговиот заговор и неговиот автор.

Преглед на проблемот со трите тела.

Проблем со три тела

Романот нè носи во реалност каде што се остварува првиот контакт со вонземјани, но со неочекувани резултати. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Книги на Роалд Дал.

Книги Роалд Дал

Делата на овој велшки автор се почит кон инвентивноста и имагинацијата, со свежи и волшебни заплети. Дојдете и дознајте повеќе за неговиот живот и неговите книги.

Книги од Марта Роблес.

Книгите на Марта Роблес

Делата на овој писател се движат од историско истражување до измислени приказни и библиографски компилации. Дојдете и дознајте повеќе за неа.

Книги од Кристијан Галвез.

Книги од Кристијан Галвез

Чистијан Галвез е автор специјализиран за фигурата на Леонардо Да Винчи и прогласен за в loveубен во ренесансата. Дојдете и дознајте повеќе за неговиот живот и дело.

Преглед на ценитал.

Ценитал, од Емилио Буесо

Ценитал е иновативен роман кој припаѓа на жанрот опишан како „научно-климатски роман“. Дојдете и дознајте повеќе за ова дело и за неговиот автор.

Патрија, од Фернандо Арамбуру.

Татковина на Фернандо Арамбуру

Ова книжевно дело е најблискиот и груб одраз на чувствителниот конфликт што го грчеше баскискиот народ. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Книги од Вирџинија Вулф

Книгите на Вирџинија Вулф се авангардни дела со голема литературна тежина што одбележаа една ера. Дојдете и дознајте повеќе за неговиот автор и неговата содржина.

Бура.

Бура

„Бура“ е драма на прошка и откуп со многу добро измислени ликови плетени заедно. Дојдете и дознајте повеќе за неговиот заговор и неговиот автор.

Силмарилион.

Силмарилион

Силмарилион дојде да ја објасни космогонијата на Господарот на прстените; тоа е прекрасна и сложена книга. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Бесконечна приказна

Бесконечна приказна

Бесконечната приказна е роман што истражува во важноста на имагинацијата и штетноста на тагата. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Книги на Ајрине Вила, ел Либроабразо.

Ајрин Вила: книги

Ајрин Вила е преживеана од тероризам, јасен знак дека, без оглед на сè, може да продолжите понатаму. Дојдете и дознајте повеќе за неговата работа и неговиот живот.

Книги на трилогијата Базант.

Трилогија Базант

Трилогијата Базант е сага од Долорес Редондо која раскажува чудни злосторства што Амаја Салазар мора да ги реши. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Долорес Редондо, опремен книги, трилогија Базант.

Долорес Редондо: Избрани книги

Книгите на Долорес Редондо направија вибрации во светот на литературата, особено по нејзиното пристигнување во кино. Дојдете и дознајте повеќе за неговиот живот и дело.

Палми во снегот од Луз Габас

Егзотично и различно, Палмерас ен ла Ниве од Луз Габас е романтичен роман сместен во Фернандо Пу, во старата шпанска Гвинеја.

Боречки клуб на Чак Палахинук

За што станува збор за Fight Club? Внесете и знаете сè за овој роман што ја анализира моделот на современиот човек заснован на омраза и потрошувачка.

Мигел де Унамуно, писател за историја.

Мигел де Унамуно, писател за историја

Делото на Мигел де Унамуно е, неспорно, едно од најкомплетните и најобемните во литературата што зборува шпански. Дојдете и знајте малку повеќе за него.

Фотографија на читање на Пабло Неруда.

Неруда и неговите основни Оди

Елементарните Оди се јасен пример за тоа како сè може да се поетизира. Неруда нуди мастер клас по поезија. Дојдете, знајте малку повеќе за оваа книга.

Стивен Кинг, господар на теророт

Зборувајќи за Стивен Кинг зборува за еден од најзначајните писатели на хорор во светот, неговите дела се култни парчиња. Дојдете и прочитајте малку повеќе за тоа.

Фотографија на Стенли Кјубрик.

Сјајот на Кјубрик

Сјаењето, во режија на Стенли Кјубрик, се смета за култен филм. Но, на писателот на филмот не му се допадна. Прочитајте тука зошто не му се допадна на Кинг.

Гордост и предрасуди од Janeејн Остин

Ние длабоко разговараме со вас за Гордоста и предрасудите, едно од најголемите дела на универзалната литература што пристигна во 1913 година за да ја редефинира улогата на жените.

Избор на читања од Барак Обама

Овој избор на читања на Барак Обама за крајот на летото вклучува некои од најдобрите африкански наслови и други наследнички.

Најдобри европски книги

Овие најдобри европски книги влегуваат во историјата и социолошките промени на стариот континент преку привлечни приказни.

Најдобри футуристички книги

Овие најдобри футуристички книги нè доведуваат до дистописка панорама, гледана од перспектива на различни автори, како што се Хаксли или Велс.

Малиот принц

Книги со најдобри завршетоци

Овие книги со најдобри завршетоци во историјата ја потврдуваат моќта на одредени приказни да нè фатат до нивните последни редови.

Најдобри мексикански книги

Овие најдобри мексикански книги опфаќаат литература обележана со чувството за мексиканската револуција или струи како што е магичниот реализам.

Најдобрите саги за книги

Хари Потер или Денерис Таргариен се некои од ликовите вклучени во овие најдобри саги со книги во историјата во кои треба да се потопите.

Најдобрите книги на XNUMX век

Имиграцијата, реалноста на Блискиот исток или американската параноја се некои од темите што ги обработуваат овие најдобри книги на XNUMX век.

Тешко е да се читаат книги

И покрај нивниот статус на одлични литературни дела, овие тешки за читање книги не секогаш ги задоволуваат сите читатели.

Пример за сликовница за возрасни

Најдобри сликовници за возрасни

Овие најдобри илустрирани книги за возрасни ги прилагодуваат веќе познатите приказни и ни даваат нови чиј визуелен придонес го обновува наративниот концепт.

Сер Тери Прачет

Најдобри книги за фантазија досега

Средната земја, авантурите на еден млад волшебник или универзумот на Прачет се вклопуваат во следниот избор на најдобри книги за фантазија досега.

Најдобри книги за Индија

Од авантурите на Рамајана до моменталната состојба на жените во азиската земја, овие најдобри книги за Индија ги анализираат различните лица на една од најуникатните нации во светот.