Книги кои се закачуваат

Книги кои се закачуваат

Откријте избор на книги кои се закачуваат за да започнете со читање и не можете да застанете додека не стигнете до крајот.

Хулио Котасар: песни

Хулио Кортасар: песни

Хулио Кортасар беше важен аргентински писател чија поезија се издвои на светската книжевна сцена. Дојдете, дознајте повеќе за него и неговата работа.

Фран Лебовиц

Фран Лебовиц

Фран Лебовиц е американска писателка која се истакна во XNUMX-тите со нејзината книга „Метрополитен живот“. Дојдете, дознајте повеќе за неа и нејзината работа.

Книгата на добрата љубов

Книгата на добрата љубов

Книгата „Добра љубов“ е разновидност од Хуан Руиз, протоереј од Хита од XNUMX век. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Книги на Олдос Хаксли

Олдос Хаксли: книги

Дали знаете кој е Олдос Хаксли? А твоите книги? Откријте ја биографијата на авторот и книгите што ги напишал во неговата книжевна кариера.

Рими и легенди на Бекер

Рими и легенди на Бекер

Ако го познавате Бекер, една од неговите најпознати книги е Rimas y leyendas de Bécquer. Но, за што се работи? Кога го напиша?

Прагот на вечноста

Прагот на вечноста

Прагот на вечноста е историски фантастичен роман на британскиот писател Кен Фолет. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Еретикот

Еретикот

Еретикот е историски роман на познатиот писател од Ваљадолид, Мигел Делибес. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Матилда

Матилда

Матилда е класика на литература за деца напишана од познатиот романсиер Роалд Дал. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Книги на Федерико Мокија

Федерико Мокија: книги

Федерико Мокија е еден од најпознатите светски малолетни автори или млади возрасни автори, но колку книги има напишано? Кои се?

Рамон Гомез де ла Серна

Рамон Гомез де ла Серна

Рамон Гомез де ла Серна беше шпански писател, еден од најголемите претставници на шпанската литература. Дојдете, научете повеќе за него и неговата работа.

Препорачани книги за есен

Препорачани книги за есен

Времето на мртвите лисја пристигна, и размислувајќи за тоа овде оставаме избор на препорачани книги за есен. Дојдете и запознајте ги.

Чекајќи го Годо

Чекајќи го Годо

Чекајќи го Годо (1948) е претстава на апсурдниот театар напишана од Ирецот Семјуел Бекет. Дојдете и дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Хавиер Реверте: книги

Хавиер Реверте: Книги

Хавиер Реверте беше познат шпански писател и новинар. Дојдете и дознајте повеќе за неговата обемна работа и за неговиот живот.

Четвртиот мајмун

Четвртиот мајмун

Четвртиот мајмун е вториот роман на американскиот автор Dеј еј Баркер. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Шумата на четирите ветрови

Шумата на четирите ветрови

Дали сте слушнале за книгата Шума на четири ветрови? Ние ви кажуваме за тоа, неговиот автор и причините зошто треба да го прочитате.

Загатката на просторијата 622

Загатката на просторијата 622

Енигмата на собата 622 е најновиот роман на прекрасниот швајцарски писател ëlоел Дикер. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

снежната девојка

Снежната девојка

Дали сте ја прочитале Снежната девојка? Што знаете за оваа книга од авторот Хавиер Кастиillо? Откријте дали вреди да се прочита, или дали има продолжение

Видови книги

Видови книги

Постојат многу видови книги кои се класифицирани според различни критериуми. Запознајте некои од нив за да видите колку ги има.

Видови приказни

Видови приказни

Според различни критериуми, можете да најдете видови приказни. Дали сакате да знаете што има? Откријте ги подолу.

Алехандра Пизарник

Алехандра Пизарник

Алехандра Пизарник е најчитаната аргентинска поетеса во светот во последните педесет години. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и нејзиното дело.

Сомничавото сомневање

Сомничавото сомневање

Сомнежот на Софија (2019) е историски фантастичен роман на шпанската уметница Палома Санчез-Гарника. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и нејзиното дело.

Нивес Хереро: книги

Нивес Хереро: книги

Нивес Ереро е успешен шпански новинар и писател со 20-годишна книжевна кариера. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и нејзиното дело.

Инес од мојата душа

Инес од мојата душа

Инес дел Алма Маја (2006) е историски роман на познатата писателка Изабел Аленде. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Каде бевме непобедливи

Каде бевме непобедливи

Каде што бевме невидливи (2018) е криминален роман на шпанската писателка Марија Оруња. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и нејзиното дело.

За кого ellвоно патарините

За кого ellвоно патарините

„За кого патарините“ е роман на американскиот писател и новинар Ернест Хемингвеј. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

спојувањето на сесиите

Соединувањето на сесиите

Откријте сè за книгата „Заплетот на будалите“, од кого е напишано, зошто ја освоил Пулицеровата награда и за што станува збор.

Сеќавања на гејша

Мемоарска книга за гејша

Што знаете за книгата Мемоари на гејша? Откријте кој го напишал, за што станува збор и за кој дел е реален во фикцијата.

Денот кога паѓа небото

Денот кога паѓа небото

Денот кога паѓа небото (2016) е роман на Шпанката Меган Максвел. Дојдете и дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Катедралата на морето Книга

Катедралата на морето Книга

Ја знаете ли книгата Катедрала на морето? Илдефонсо Фалконес го напиша тоа и тоа беше успех, дури и адаптиран во телевизиска серија.

Гробиштата на заборавени книги

Гробиштата на заборавени книги

Гробиштата на заборавените книги е тетралогија напишана од Карлос Руиз Зафон од Барселона. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Степски волк

Степски волк

Волкот степски е психолошки роман на германскиот прозаист, есеист и поет Херман Хесе. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Книги Лусинда Рајли

Книги Лусинда Рајли

Лусинда Рајли беше британска писателка позната ширум светот по серијата Седумте сестри. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и нејзините дела.

Името на розата

Името на розата

Името на розата (1980) е успешен историски роман на италијанскиот писател Умберто Еко. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Janeејн Остин: книги

Janeејн Остин: книги

Janeејн Остин беше позната романсиерка од XNUMX век, нејзините книги се класици на англиската литература. Дојдете, дознајте повеќе за неговиот живот и дела.

Токио блуз

Токио Блуз

Токио блуз (1987) е петти роман на јапонскиот писател Харуки Мураками. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Кен Фоллет: книги

Кен Фоллет: книги

Кен Фоллет е најпродаваниот велшки романсиер, познат по своите историски и неизвесни наративи. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и за неговото дело.

Во чевлите на Валерија

Во чевлите на Валерија

Дали прочитавте во чевлите на Валерија? Дали знаете кој го напишал? И дека има серија на Нетфликс што го адаптира романот? Откријте се!

Хуан Хозе Милаш: книги

Хуан Хозе Милаш: книги

Хуан Хозе Милаш е осветен шпански писател и новинар со скоро пет децении во бизнисот. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Книгите на Jеј еј Бенитез

Книгите на Jеј еј Бенитез

Jеј еј Бенитез е шпански новинар и писател, познат ширум светот со својата сага за Тројански коњ. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Карлос Руиз Зафон: книги

Карлос Руиз Зафон: книги

Карлос Руиз Зафон беше еден од најистакнатите современи шпански писатели на XNUMX век. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Како вода за чоколадо

Како вода за чоколадо

Комо агуа пара чоколадо (1989) е најпознатото дело на мексиканската писателка Лора Ескивел. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Акватанија

Акватанија

Аквитанија е најновата книга на најпродаваната писателка во Шпанија: Ева Гарсија Саенц де Уртури. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Кланот на пештерската мечка

Кланот на пештерската мечка

Кланот мечка од пештери е првата книга на славниот американски автор Jeanан Мари Ауел. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Сето ова ќе ти го дадам

Сето ова ќе ти го дадам

Сето ова што ќе ти го дадам (2016 година) е криминалистички роман на баскиската писателка Долорес Редондо. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Среќно на Роза Монтеро

Среќно (2020) е најновиот роман на истакнатата шпанска писателка Роза Монтеро. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Танцот на лалето

Танцот на лалето

Танцот на лалето е најпродаван трилер на шпанскиот писател Ибон Мартин Елварез. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Денот кога се изгуби wasубовта

Денот кога се изгуби wasубовта

Не сте сигурни дали да ја прочитате Дневната Wasубов беше изгубена откако ја прочитавте првата? Откријте што ќе најдете на крајот од биологијата.

Мажи кои не сакале жени

Мажи кои не сакале жени

Мажи кои не ги сакаа жените е трилер-роман напишан од Стиг Ларсон. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Срцето со кое живеам

Срцето со кое живеам

Срцето со кое живеам е историски роман на Хозе Марија Перез, попознат како Перидис. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Денот кога се изгуби разумот

Денот кога се изгуби разумот

Денот кога го изгуби разумот беше првата книга објавена од Хавиер Кастиloо и со голем успех. Дали сакате да знаете дали вреди?

Судбината на хероите

Судбината на хероите

Судбината на хероите е историски роман на истакнатиот шпански писател Чуфо Лоренс. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Ордеса де Мануел Вилас

Ордеса де Мануел Вилас

Откријте ја книгата Ордеса од Мануел Вила, автобиографско дело кое многумина им се допаднало и открива нешто повеќе за самиот автор.

Темнината и зората

Темнината и зората

Црнила и зора е претходница на познатата трилогија на Кен Фоллет „Столбовите на Земјата“. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Приказна за слугинката

Приказна за слугинката

Приказната на слугинката е футуристички дистописки роман на канадската писателка Маргарет Атвуд. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Tierra, од Елој Морено

Tierra, од Елој Морено

Tierra (2020) е роман со јасни современи нијанси на шпанскиот писател Елој Морено. Дојдете, дознајте повеќе за делото и авторот.

Времето помеѓу рабовите

Времето помеѓу рабовите

El tiempo entre costuras (2009) е роман на шпанската писателка Марија Дуењас. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Theолтите очи на крокодилите

Theолтите очи на крокодилите

Yellowолтите очи на крокодилите е бестселер на француската писателка Кетрин Панкол. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Долгиот пат кон дома

Долгиот пат кон дома

Долгиот пат до дома (од Д. Стил) е приказна која отелотворува тешкотии и неправда. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Мајката на Франкенштајн

Мајката на Франкенштајн

Мајката на Франкенштајн е историски роман на шпанскиот писател Алмудена Грандес. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Лажливиот живот на возрасните

Лажливиот живот на возрасните

Лажливиот живот на возрасните покажува што живее една девојка кога ја знае реалноста на постарите лица. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Книги за Шерлок Холмс

Книги за Шерлок Холмс

Шерлок Холмс е популарна икона за култура создадена од Артур Конан Дојл. Дојдете, познајте го авторот и наредбата да го прочитате делото.

Yellowолтиот свет

Yellowолтиот свет

Yellowолтиот свет е внимателно сведоштво за 10-годишната борба на писателот против ракот. Дојдете, дознајте повеќе за делото и авторот.

Книги за шпански историски романи

Книги за шпански историски романи

Шпанскиот историски роман произлегува во деветнаесеттиот век, со делото Рамиро, Конде де Лусена, од Рафаел Хамара. Дојдете и дознајте повеќе за тоа.

Библиотекарот во Аушвиц

Библиотекарот во Аушвиц

Библиотекарот во Аушвиц е историски роман на шпанскиот писател Антонио Гонзалес Итурбе. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Минатото лето на Силвија Бланч

Минатото лето на Силвија Бланч

Последното лето на Силвија Бланч (2020) е една од последните титули на шпанската Лорена Франко. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Најдобрата книга на светот

Најдобрата книга на светот

Подигнете го текстот како „најдобра книга на светот“ е предмет - секако - субјективен. Дојдете и знајте кое е најдоброто дело на човештвото.

Врвни бесплатни книги

Врвни бесплатни книги

Следните врвни бесплатни книги содржат многу разновиден избор на дела за сите вкусови. Дојдете, знајте малку повеќе за овие наслови.

Главни дела на Хуан Рамон Хименес

Главни дела на Хуан Рамон Хименес

„главните дела Хуан Рамон Хименес“ е вообичаено пребарување по мрежата според тежината на пенкалото на авторот. Дојдете, дознајте повеќе за писателот и неговите книги.

Современи шпански писатели

Современи шпански писатели

Современите шпански писатели се забележуваат дека се многу плодни. Дојдете, запознајте дел од нив и нивните дела.

Црвена кралица

Црвена кралица

Реина Роха (2018) е трилер напишан од Шпанецот Хуан Гомез-Јурадо. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Александрискиот квартет

Александрискиот квартет

Квартетот Александрија е серијал романи создадени од британскиот писател Лоренс Г.Дарел. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Сагата Господар на прстените

Сагата Господар на прстените

Што знаете за сагата Господар на прстените? Ние разговараме со вас за тоа, за книгите што го сочинуваат и за другите што треба да ги прочитате авторот.

Преглед на психологот

Книга за психолог

Книгата Психологот е роман на норвешкиот истражувач и психолог Хелен Флуд. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Историски книги на Шпанија

Историски книги на Шпанија

Постои обилна библиографија во врска со историјата на Шпанија, еве дел од најрепрезентативните книги. Дојдете и пречекајте ги.

најдобри книги за самопомош

Најдобри книги за самопомош

Откријте кои се најдобрите книги за самопомош што треба да ги прочитате и кои ќе ви помогнат да го промените вашиот начин на размислување и, со тоа, и сопствениот живот.

Песната на Мио Сид

Песната на Мио Сид

Откријте што е El cantar del Mío Cid и зошто е едно од најдобрите дела на шпанската литература што е скоро целосно зачувано.

Најдобри книги за психологија

Најдобри книги за психологија

Студирањето и читањето за психологијата ви овозможува подлабок пристап кон човечкиот ум. Дојдете, запознајте ги најдобрите дела и нивните автори.

Трилогија невестата Циган

Трилогија невестата Циган

Под псевдонимот Кармен Мола, доаѓа возбудливата трилогија на „Циганската невеста“. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Книги на Елисабет Бенавент

Книги на Елисабет Бенавент

Елизабет Бенавент е шпанска авторка на романтични романи, која се издвојува по своето успешно и плодно пенкало. Дојдете, дознајте повеќе за неа и нејзината работа.

Трилогија Кармен Мола

Кармен Мола: нејзината трилогија

Кармен Мола и нејзината трилогија влегоа во жанрот со криминалистички роман со дело полно со грубост и суровост. Ние разговараме со вас за неа (или за него)

Книгите на Борис Изагир

Книгите на Борис Изагир

Изагиер е познат венецуелски писател и аниматор, кој досега има создадено десетина книги. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Книги од Хуан дел Вал

Книги од Хуан дел Вал

Хуан дел Вал е јасен пример за надминување и успех, неговите книги врескаат во секој ред. Дојдете и дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Книги од Пилар Ер

Книги од Пилар Ер

Книгите на Пилар Ер го водат читателот да оди меѓу фикцијата и реалноста, маестрално. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Книгите на Елвира Састре

Книгите на Елвира Састре

Поезијата и наративот за Елвира Састре зазедоа место со кастилијански букви. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Книгите на Артуро Перез-Реверте

Книгите на Артуро Перез-Реверте

Пенкалото на Перез-Реверте ги тера читателите да патуваат во поставки полни со акција, историја и мистерија. Дојдете, дознајте повеќе за него и за неговата работа.

Книгите на Роза Монтеро

Книгите на Роза Монтеро

Роза Монтеро е шпанска писателка со долга кариера и привлечен наратив. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Книгите на Хавиер Церкас

Книгите на Хавиер Церкас

Да се ​​зборува за Хавиер Черкас значи да се зборува, неизбежно, за успех: Солдадос де Саламина (2001). Дојдете, дознајте повеќе за овој автор и неговото дело.

Најдобри книги од Јеел Дикер

Најдобри книги од Јеел Дикер

Исто така наречен „Малиот принц на современата црна литература“, неговите книги се успешни. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и за неговото дело.

Најдобри хорор книги (втор дел).

Најдобри хорор книги (втор дел)

Бидејќи е невозможно да се лоцираат најдобрите хорор книги во една статија, еве го вториот дел. Дојдете, запознајте ги делата и нивните автори.

Книги од Сонсолес Енега

Книги од Сонсолес Енега

Книгите „Сонсолес Енега“ нè водат низ 16-годишно писмо кое истражува во груби човечки заговори. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и нејзините дела.

Најдобри книги за филозофија

Најдобри книги за филозофија

Најдобрите книги за филозофија го одразуваат размислувањето на големите интелектуалци во историјата. Дојдете, дознајте повеќе за делата и нивните автори.

најдобри еротски книги

Најдобри еротски книги

Постојат илјадници еротски книги кои може да се сметаат за најдобри. Затоа, тука ви прикажуваме компилација од некои.

Најдобри книги од Перез-Реверте

Најдобри книги од Перез-Реверте

Перез-Реверте е шпански писател и новинар високо признат по својата плодна и беспрекорна кариера. Дојдете и видете ги неговите најдобри дела.

Најдобри книги за трилер

Најдобри книги за трилер

Книгите за трилер, поради силните емоции што ги имаат и пренесуваат, фатија многумина. Дојдете, запознајте ги најдобрите дела од жанрот.

Најдобри книги со неизвесност

Најдобри книги со неизвесност

Неизвесноста, напнатоста, стравот ... се елементи на најдобрите книги за неизвесност. Дојдете, запознајте ги најистакнатите дела и нивните автори.

Најпродавани книги.

Најпродавани книги

Авторот да го направи своето дело бестселер е сон на многумина. Дојдете, запознајте ги најпродаваните книги во историјата и 2020 година.

најдобри книги досега

11-те најдобри книги досега

Откријте кои се најдобрите книги во историјата препорачани од меѓународни експерти. Колку од овие сте прочитале?

Чарлс Буковски

Чарлс Буковски

Чарлс Буковски беше германско-американски писател кој се карактеризира со неговиот директен и не украсен стил. Дојдете и дознајте повеќе за него и за неговата работа.

Книги од Луз Габас

Книги од Луз Габас

Книгите на Луз Габас претставуваат живописна и свежа неправилност на шпанската книжевна сцена. Дојдете и дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Книги од Рејес Монфорте

Книги од Рејес Монфорте

Книгите на Рејес Монфорте, заради нивните искуствени заговори, воодушевија илјадници читатели ширум светот. Дојдете и дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Книги од Бенито Перез Галдос

Книги од Бенито Перез Галдос

Наследството што Бенито Перез Галдос го остави со своите книги е еднакво на оној на Мигел де Сервантес. Дојдете и дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

препорачани книги за жени

Препорачани книги за жени

Откријте избор на препорачани книги за жени, така што ќе имате избор во зависност од темата или жанрот што ви се допаѓа.

Стивен Кинг

Најдобри книги Стивен Кинг

Откријте ги Стивен Кинг и најдобрите книги на авторот за да поминете некое време со квалитетно читање и дека експериментирате со протите.

Најдобрите полициски книги

Најдобрите полициски книги

Обидот да се изберат најдобрите книги за криминал низ историјата не е лесна задача. Но, тука останува добро хранета серија.

Најдобри детективски книги

Најдобри детективски книги

Добивањето најдобри книги за детективи е сон на многу fansубители на овој жанр, затоа, тука направивме избрана листа.

Препорачани романи за 2021 година

Препорачани романи за 2021 година

Размислувајќи за читателите кои сакаат goodубители на добри романи, еве избор за оваа 2021 година. Дојдете и изберете го оној кој најмногу ви се допаѓа.