Каролина Молина. Интервју со авторот на Лос охос де Галдос

Фотографија: Каролина Молина, профил на Фејсбук.

Каролина Молина, новинар и писател на историски роман, е роден во Мадрид, но со години се поврзува со Гранада. Оттаму, неговото прво дело ќе излезе во 2003 година, Месечината над Сабика. Тие ја следат повеќе како Мејрит помеѓу два wallsида, Албајзин сонува, Theивотите на Илибери o Чувари на Алхамбра. Y последниот е Очите на Галдос. Јас навистина го ценам вашето време и nessубезност за ова интервју каде зборува малку за неа и за сè.

Каролина Молина - Интервју 

 • ТЕКОВНА ЛИТЕРАТУРА: Очите на Галдос тоа е вашиот нов роман, каде што се оддалечивте од темите на вашите претходни книги. Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

КО: Од многу мала возраст, читањата на Галдос ме придружуваа секое лето. Тој беше моја референца во мојот дел од Мадрид, како и Федерико Гарсија Лорка во мојот дел од Гранада. Така, пред околу девет или десет години ме зачуди идејата да напишам роман за Дон Бенито Перез Галдос, романсиер од кого научив да пишувам. Мојата намера беше да создадам А. Роман за суштината на Галдосијан. Да понуди целосна визија за светот што го опкружуваше: неговата блискост, неговата личност, неговиот начин на разработка на неговите романи или како се соочил со премиерата на неговите театарски дела. Сега тој е повеќе од референца, тој е имагинарен пријател кај кој секогаш одам.

 • АЛ: Можете ли да ја запомните таа прва книга што ја прочитавте? И првата приказна што ја напиша?

КО: Неодамна, во движење, тој се појави мојата прва приказна. Тоа беше напишано на разни трудови со лепливи белешки. Тоа беше приказна што мајка ми ја раскажа и јас ја прилагодив. Имаше единаесет години. Потоа следуваа други детски приказни, а подоцна и првите романи, поезија и театар. Неколку децении подоцна ќе пристигне историскиот роман. Првата книга што ја прочитав беше Мали жени. Со него научив да читам, ќе го надминев гласно во мојата соба.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

КО: После тоа, без сомнение. Ниту, пак, ќе откривам нешто ново: Сервантес, Федерико Гарсија Лорка и Бенито Перез Галдос. Сите три имаат многу заеднички точки и мислам дека сите тие се рефлектираат во моите книги.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

КО: Marchо марш, на Мали жени. Кога го прочитав романот, се чувствував толку идентификуван со него што ми се чини дека има многу врска со мојата одлука да станам писател. 

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање?

КО: Не сум многу претрупан. Само ми треба тишина, добра светлина и чаша чај.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

КО: До неодамна, најдобро време за пишување беше попладне, кога сите дремнуваат. Сега моите навики се променија Немам фиксен распоред. Не е место, иако генерално тоа е дневната соба (каде што го имам моето биро) или на терасата.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат?

КО: Секако. На приказна (расказот) и театар. Јас сум исто така страстен за историски есеј и биографија, жанрови што ги читам со страст за да се документирам.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

КО:Читам двајца биографии, оној на историчар од Гранада од с. XVI и тоа со многу curубопитен карактер од шпанската ренесанса. Не ги кажувам нивните имиња затоа што тоа ќе ја открие темата на мојот следен роман. Јас, исто така, започна антологија што Ремедиос Санчез го направи за поезијата на Емилија Пардо Базан (Капка изгубена во огромното море).

Што се однесува до она што го пишувам сега, бидејќи сум во фаза на документација, посветен сум подготви резимеа, литературни скици и приказни тогаш помогни ми да се соочам со процесот на изработка на романот. Тоа е долг и макотрпен, но неопходен период. Потоа, на кој било даден ден, ќе се појави потреба за пишување и тогаш започнува најдоброто од литературната игра.

 • АЛ: Што мислите, каква е сцената на објавување? Многу автори и малку читатели?

КО: Кога почнав да пишувам секогаш Бев јасен дека морам да објавам. Роман без читатели нема смисла. Некои автори ќе речат дека тие пишуваат за себе, но креативноста бара да ја споделите. Книга е напишана за да комуницира нешто, затоа мора да се објави. Ми требаа триесет години да објавам. Ако мојата прва приказна беше на единаесет години, го објавив мојот прв роман кога имав четириесет години. Посредно се посветив на новинарството, објавив поезија и раскази, но објавувањето роман е многу комплицирано.

Пејзажот за издаваштво умира. Ако порано не беше во ред, со доаѓањето на пандемијата, многу издавачи и книжарници мораа да се затворат. Toе не чини да се опоравиме. Сè се смени многу. Не гледам многу надежна иднина, навистина.

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

КО: Ја започнав пандемијата со А. тешка семејна болест да се асимилира. КОВИД пристигна и повторно имав уште едно заболување од член на семејство кое беше уште потешко. Тие беа две многу комплицирани години во кои се рефлектирав и решив да живеам на поинаков начин и со други вредности. Тоа влијаеше на мојата литература и моите навики. Позитивно е што тие две лица на кои им се слошило сега се добро, што покажува дека секогаш кога ќе затворат врата ви отвораат прозорец. Можеби истото се случува и во светот на издаваштвото. Е мора да почекаме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)