Како правилно да поставите запирки

Запирката спасува животи.

Запирката спасува животи

Како правилно да поставите запирки е од суштинско значење за да можете правилно да пишувате (и читате) пишување. Без нив, читањето на текстовите би било целосно рамно и, според тоа, нема никаков ритам или естетско чувство што го олеснува нивното разбирање. Фиксното правило за неговата употреба е следново: запирката мора да се напише веднаш по претходниот збор или знак.

Потоа, мора да се остави празно место помеѓу запирката и зборот, знакот или бројот што ја продолжува содржината. Главно, запирки се користат за означување на кратки паузи во писмена форма. Оние кратки паузи на средно читање се помалку долги од оние означени со периодот (.).

Некои работи што треба да се земат предвид за запирки

Запирка има „моќ“ тотално да го смени значењето на реченицатадури и ако ја покажува истата низа зборови. Најчестиот пример се јавува кај придавките и начинот на кој можете да претворите група предмети во целина. На пример:

 • Ентузијастичките студенти ги завршија аеробните вежби.
 • Ентузијастичките студенти ги завршија аеробните вежби.

Во првата линија, сите студенти ги завршија аеробните вежби и сите беа воодушевени. Во втората изјава, само оние кои беа воодушевени ги завршија вежбите. Друг класичен пример е „запирката што спасува живот“, како што се гледа подолу:

 • Влезете на вечера, деца.
 • Влезете сега на вечера, деца.

Како правилно да поставите запирки во текст

Во двата претходни примери - очигледно - правилен начин за пишување реченицата е втора. (Освен ако не станува збор за сурова наредба или пасус од хорор приказна). Од оваа причина, кога некое лице пишува текст, мора да биде јасно за видовите запирки за да ги постави на соодветното место со нивната намера.

Јадете со вокативна функција

Запирката и вокативот.

Запирката и вокативот.

Треба да се запомни дека вокативот е начин на посочување или обраќање на една или повеќе луѓе по име или со некој карактеристичен поим. Потоа, запирка употребена соодветно го истакнува вокативот на реченицата (без оглед каде во низата подмет-глагол-прирок). На пример:

 • Марио, слези се до метро-станицата во 9 часот.
 • Матуранти, сите извори што ги поставуваат мора да бидат индексирани.
 • Време е за ручек, Каролина, измиј ги рацете со вода и сапун.
 • Нилса, жената која сака да чита Неруда.
 • Фрида, толку долго, како пораснавте!
 • Почитувана публика, пејачот пристигна, останете на вашите места.

Правилна употреба на попишувачка запирка

Попишувачката запирка е онаа што се користи за одделување на секој од членовите на група елементи со слични карактеристики или карактеристики. Овој тип на запирка е исто така корисен за правење низи и, обично, овие зборови се придружени со сврзници (кои немаат запирка пред нив). На пример:

 • Г-ѓа Кармен продава чевли, сандали, чанти, парфеми и средства за лична хигиена во нејзината продавница. (Точно)
 • Г-ѓа Кармен продава чевли, сандали, чанти, парфеми и средства за лична хигиена во нејзината продавница. (Погрешно).
 • Кошарката, фудбалот и пливањето се многу тежок спорт. (Точно)
 • Кошарката, фудбалот и пливањето се многу тежок спорт. (Погрешно).
 • Книгите од тој автор се возбудливи, динамични и полни со изненадувања.
 • Сакам да одам во земјата затоа што можам да дишам чист воздух, да ја чувствувам тревата, да слушам како пеат птиците и да спијам без звуците на големиот град.

Правилна употреба на објаснувачката или случајната запирка

Кога се користи случајната запирка, реченицата мора да биде врамена со запирки на почетокот и на крајот. Овој тип на запирка се користи за додавање дополнителни информации - не се од суштинско значење, затоа може да се отстранат без никаков проблем - за опишаната личност или нешто (предметот) или дејството (глаголот). Иако, во ниту еден момент дополнителните податоци не можат да го изменат значењето на реченицата.

На пример:

 • Лопез, освен што е огромен спортист, тој е многу добар танчер. (Може да се напише: Лопез е многу добар танчер).
 • Маријана и Едуардо пристигнаа, иако беше студено, рано во канцеларијата. (Може да се напише: Маријана и Едуардо пристигнаа рано во канцеларијата).
 • Мојот телефон, иако не е од најновата генерација, прави одлични фотографии со дефиниција. (Може да се напише: Мојот телефон фотографира со одлична дефиниција).

Правилна употреба на елипсовидна запирка

Правилната употреба на овој вид запирка е замена за претходно споменатиот глагол и / или именка. Од оваа причина, елиптичната запирка се користи како идеален ресурс за да се избегнат неуспеси на вишок и поткрепете го стилот на пишување. На пример:

 • Маркос ја покри утринската смена и Аурелиано, ноќната смена. (Запирката по „Аурелиано“ го заменува сегментот „покриен пресврт“).
 • Роберта купи камера; Марио, неколку чаши. (Запирката по „Марио“ го заменува „купениот“).
 • Мануел бараше спокојство; Игнасио, забавно. (Запирката по „Петар“ го заменува „барање“).

Точна употреба на позитивна кома

Овој тип на запирка се користи кога предметот е познат под друго име или алијас. Овој псевдоним мора да биде затворен со запирки. На пример:

 • Ianанис, грчкиот феномен, ја освои наградата за најкорисен играч на НБА во 2020 година.
 • Нубија, програмерот, е многу ефикасна во отстранувањето на протекување на мрежата.
 • Антонио Рубиалес, писателот, остро го критикуваше претседателот на клубот за читање.

Правилна употреба на конјуктивната кома

Сврзничката запирка е неопходна кога во реченицата има пауза со некоја прилошка фраза или сврзници. Правилен начин за поставување е по врската присутна во реченицата. Најчести изрази во овие случаи се следниве:

 • Тоа е
 • На пример,
 • Тоа е
 • На прво место

Неколку примери може да се видат подолу:

 • Минатата недела ја завршив целата рута, сепак беше многу трнлив.
 • Утре ќе свират најдобрите бендови, односно ќе дојдат многу луѓе.
 • Во кошарката потребно е прво да се вежба дриблинг.

Точна употреба на хипербатска кома

Во овој случај, запирката мора да се стави по настан или настан. Па, хипербатичката запирка се користи за изменување на заедничкиот редослед на елементите на реченицата (низата, подметот, глаголот и прирокот). Слично на тоа, служи за реафирмирање на акција среде одредени околности. На пример: - Во согласност со вредностите на нашата компанија, Хозе заслужува признание од сите.

 • И покрај недостатокот на капитал, проектот беше успешно реализиран.
 • Додека заостануваме, мора да останеме фокусирани на нашата цел.

Други употреби на запирка

Како децимален сепаратор

Во математиката, на сите децимални вредности им претходи запирка. Затоа, служи за разликување на цели броеви од децимални броеви. Од друга страна, во некои земји периодот се користи за оваа намена наместо запирка. (И запирката и периодот важат за РАЕ).

Примери

 • 17.515,5
 • 20.072.003,88

На програмските јазици

Запирката во компјутерите се користи за разни намени. Сепак, скоро секогаш се користи за одделување на вредностите или за назначување опсези на една или повеќе променливи. На ист начин, служи за означување на елементите на формулата или командата.

На пример:

 • [On (a, b)] (функција).
 • [int a, b, sum] (декларација на променливи).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис Фелипе Ортиз Рејес dijo

  Одлично појаснување!

 2.   Густаво Волтман dijo

  Многу е пријатно да се најдат информации какви што се, секогаш помага да се поправат грешките или деталите за пишување.
  -Густаво Волтман.

 3.   Енрике Нава dijo

  Одлични информации, ви благодарам.