Како да го прославиме Денот на книгата дома

Како да го прославиме Денот на книгата дома

Денот на книгата е еден од најценетите од писателите и читателите. Се приближува 23 април, датумот што е утврден според историјата на денот на книгата. И иако оваа година не може да се слави надвор од дома, тоа не значи дека не постојат планови што можат да се направат.

Всушност, мислевме дека ќе ви дадеме малку идеи за тоа како да го прославиме Денот на книгата дома. Некои од нив сигурно ќе бидат извршени.

Ден на книгата дома: 7 + 1 идеи да го поминете истото или подобро отколку на улица

На денот на книгата вообичаено е многумина да доаѓаат на саемите за книги што се организираат околу ова време да купат книга, да разговараат со авторите или едноставно да ја искусат таа околина.

Но, бидејќи оваа година сè треба да биде од дома, плановите се променија. И ние сакаме да предложиме некои оригинални и curубопитни кои можеби не ви поминале низ умот.

Направете обележувачи (обележувачи)

Еден од вообичаените елементи на читателот е обележувачот. Исто така наречена книга точка, тоа е она што се користи за да се посочи на страницата каде што сте читале.

На пазарот има многу видови обележувачи што можете да ги купите, но бидејќи станува збор за тоа да не излегувате од дома, што ако направевте обележувачи? Благодарение на Youtube, можете да најдете одлични упатства што ќе ве охрабрат да ја ослободите вашата имагинација.

Не само тоа, можеш и ти имаат широк избор на обележувачи, по еден за секој литературен жанр: стил на оригами, со фрази од книги, со слики ... што и да помислите.

Препрочитај книги што ти се допаднаа

Прочитајте ги книгите што ви се допаднаа на денот на книгата

Сигурно имате неколку книги дома. И од сите нив, некои ќе ви се допаднат повеќе од другите. Па, идејата е дека, на денот на книгата, можете да потрошите еден час од вашето време да ја препрочитувате таа книга што толку многу ви се допадна.

La Препрочитувањето е изненадувачки затоа што сфаќате работи што претходно беа незабележани. Не само тоа, вие исто така успевате да го запомните чувството што сте го доживеале кога првпат го прочитавте. Совршено е, на пример, ако имате удар за читање и се чини дека ниту една книга не ве фати.

И истото може да се случи со писателите, кои понекогаш треба да ја исклучат и препрочитуваат таа книга што им донесе грешка во пенкалото.

Купете е-книга

Добро, не можеме да ја напуштиме куќата (ниту треба), а купувањето книга за да пристигне на 23-ти може да биде комплицирано, плус ризикувате да го ставите вашето здравје (и тоа на гласниците што треба да ја понесат со вас) во ризик.

Затоа, подобро купете е-книга. На Амазон или на други платформи како што е Нубико, имате можност да купите дигитални книги што веднаш се преземаат на вашиот читач на е-книги за да можете да започнете да ги читате што е можно поскоро.

Значи, иако традицијата вели дека треба да се купи книга од хартија на денот на книгата, за оваа година ќе направите исклучок и дигиталното сепак ќе ужива.

Создадете приказна

Друга идеја за денот на книгата може да биде да станете, за еден ден, автор на една приказна. Всушност, ако имате деца, тоа ќе го сторите повеќе од еднаш. И може да биде активност што секој дома може да ја направи.

Сè што ви треба е еден да започне да раскажува приказна. На крајот, таа личност ја дава приказната на друга личност која мора да продолжи да ја раскажува, земајќи предвид сè што се случило. И така сè додека не заврши.

Малите ја сакаат оваа игра, а тоа е активност што ја поттикнува креативноста, ја подобрува меморијата и е исто така многу забавна. Секако, препорачувам да го снимите затоа што тогаш повеќе од еден сака да ја слушне таа приказна повторно.

Раскажување или читање на глас

Раскажување или читање на глас

Поврзано со горенаведеното, имате раскажувачи. Но, наместо да ја измислите приказната, она што ќе го направите е да ја прочитате веќе напишаната. Покрај тоа, тоа е совршен начин да ги охрабрите децата да читаат и истовремено да ги направи агилни да го прават тоа.

Ако учествува целото семејство, тие нема да го доживеат тоа како нешто досадно, туку како нормална активност што може да биде многу забавна. Секако, бидете внимателни при изборот на книги, бидејќи тие треба да ги сакаат сите во семејството.

Друга опција е да изберете книги што се составени од раскази. На тој начин секој ќе чита од книгата што сака расказ. Ако ја комбинирате со говор за тоа зошто таа книга или за кое читање придонесува, можете да ја гризете грешката на друга, така што тие ќе бидат охрабрени да читаат.

Покрај тоа, ова може да се направи и со видео повик, па затоа би било неверојатно виртуелно раскажување приказна да се направи со семејството, пријателите ...

Посветете ги социјалните мрежи за денот на резервирање

Социјалните мрежи се како прозорец кон надвор сега кога треба да останете дома. Па, зошто да не го прославиме денот на книгата преку нив?

Може да помислите на постови фокусирани на тој ден. На пример: книгите што најмногу ве обележаа, онаа што најмалку ви се допадна, авторот што би сакале да го сретнете лично, додатоците што ви се фетиш кога станува збор за читање (или пишување) ...

Има толку многу работи на кои можете да се фокусирате на денот на книгата, што само треба да испланирате колку објави сакате да направите тој ден.

Разговор со писател

El денот на книгата е совршен за започнување разговор со писател. Всушност, тој ден на многу саеми најпознатите писатели имаат огромни редици за да ги потпишат своите книги и да поминат неколку минути со своите читатели.

Но, дали знаете дека благодарение на социјалните мрежи можете да разговарате со тој писател? Всушност, многумина подготвуваат настани на Интернет за да можат да бидат со своите читатели, така што само треба да одлучите со кого би сакале да разговарате.

Dependе зависи од авторот кој ќе ви одговори тој ден или не, но сигурно е возбуден што ќе добие порака. Исто како што ќе ве натера да го добиете назад.

Посетете виртуелна библиотека

посетете виртуелна библиотека на денот на книгата

Како читател, одењето во библиотека може да биде рај. Проблемот е што во моментов тие се затворени и не можете физички да одите на едно. Но, да виртуелно.

Всушност, можеби библиотеката на вашиот град или вашиот град нема многу што да прави, но истото не се случува со другите во светот. И тие помислија дека ги посетувате од вашиот дом.

Значи, на денот на книгата, можете да потрошите малку на посетете преку компјутерот најубавите библиотеки во светот. Патем, испланирајте го вашето патување кога ова ќе заврши и разгледајте ги библиотеките за да ги видите лично подоцна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.