Како да напишете песна

Како да напишете песна

Пишувањето поезија не е лесно. Има оние на кои им е полесно, и оние на кои им е нешто посложено да го направат совршено. Но, ако сакате да научите како да се напише песна, постојат одредени совети што можеме да ви ги дадеме и кои ќе ви помогнат да се уверите дека тоа не е проблем.

Дали сакате да знаете кои се клучевите за пишување поезија? Како да напишете песна за loveубов, носталгија или фантазија? Тогаш не двоумете се, подолу ви покажуваме с everything што треба да знаете.

Напишете песна, што треба да знаете пред да го направите тоа?

Напишете песна, што треба да знаете пред да го направите тоа?

Пред да започнете да пишувате песна, постојат некои основни концепти што не можете да ги изоставите, бидејќи на крајот на краиштата тие се суштината на поезијата. Еден од тие концепти има врска со елементите на песната. Дали знаете од што е направено?

На песните се составени од три елементи важно:

 • Стих, кој е секој ред што го има песната.
 • Строфа, која всушност е збир од стихови што може да се прочитаат одеднаш и да личат на став.
 • Рима, на што се совпаѓаат стиховите. Сега, во рамките на римата можете да најдете асонанца, кога се совпаѓаат само самогласките; согласка, кога самогласките и согласките се совпаѓаат; и бесплатен стих, кога не римувате ниту еден стих (ова е најактуелниот). Пример може да биде "Иако мајмунот се облекува во свила / слатки останува". Како што можете да видите, крајот на стихот се совпаѓа во секој, и тоа се нарекува согласка рима. Од друга страна, ако кажеме «Кога дојде полноќ / и Детето се расплака, / стоте beверови се разбудија / и шталата стана жива ... / и тие се приближија / и се испружија на Детето / нивните сто вратови , копнее / како тресена шума. Ако забележите, оваа песна од Габриела Мистрал (романса на шталата во Витлеем) ни дава асонанца Дете, живо и потресено; исто како што се разбудија и се доближија. Тие завршуваат со самогласки, но не и со согласки.

Други елементи што треба да се земат предвид

Друг од основните концепти за тоа како да се напише песна е метрикаНа Ова е збир на слогови во стих и е многу важен бидејќи секој стих мора да има голем број слогови поврзани со последниот збор. Ако тој збор е:

 • Акутен: уште еден слог.
 • Лалана: останува таму каде што имаш.
 • Есдраџула: се одзема еден слог.

Се разбира, тогаш тие можат да се дадат поетски лиценци како што се синалефа, синереза, пауза, итн. што би го променило мерачот на стихот или целата песна.

Конечно, исто така треба да ја земете предвид структурата. Односно, како различни стихови ќе се римираат и конструираат. Мора да се каже дека постојат неколку видови, и секој од нив може да се чувствува поудобно со едниот или со другиот.

Совети за пишување песна

Совети за пишување песна

Кога се соочувате со празната страница, мора да бидете многу јасни за тоа како да напишете песна, и тоа поминува низ следново:

Знајте за што ќе ја напишете песната

Пишувањето loveубовна песна не е исто како песна за омразаНа Ниту, пак, е исто да се напише реална песна отколку песна за фантазија, или онаа со специфична тема. Пред да започнете со работа, мора да знаете за што сакате да пишувате, затоа што ставањето на некои реченици што римуваат без дополнително разговарање го прави секој, но таа рима и кажува нешто е веќе посложена.

Совладување на лирскиот јазик

Поезијата не е роман во кој можете да го проширите она што го сакате, ниту пак е кратка приказна во која раскажувате приказна со ограничен број зборови. Во песната треба да ги направите самите зборови убави, не само поради зборовите, туку и поради ритамот, звукот ...

Бидете јасни за пораката и целта што ја барате

Важно е, покрај тоа што знаете за што да пишувате, да имате и на ум што сакаш да пренесеш, која е целта за пишување на таа песна, или што сакате да чувствува читателот кога ќе ви чита.

Користете метафори ако ви се потребни

Метафорите се а карактеристичен елемент на поезијата, и тие служат за разубавување на јазикот. Сега, одете од оние што се веќе познати и кои секој ги прави и создава свои. Во ред е да се базирате на нив, но „бисерите од роса“ или „воздржаните страсти“ веќе се користеа многу, така што нема да ја израдуваат вашата публика.

Контролирајте ги сите аспекти на песната

поетска книга

Зборуваме конкретно за рима, метар, број на стихови, структура ... Пред да се симнете, утврдете како сакате да биде песната за да се држите до неа. Така, можете да дадете поголем акцент на дел или да кажете што сакате во песната како да има почеток, средина и крај.

Пазете се од интерпункциските знаци

Дека пишуваш песна не значи дека интерпункциските знаци не треба да се почитуваат. Иако може да има поголема флексибилност, вистината е дека и вие треба да ги користите, особено за да направите паузи помеѓу стиховите и строфите.

Во спротивно, може да откриете дека вашата порака е толку долга што читателот дури и не се сеќава како започнал, или дека паузира да дише и го прекинува целокупното значење на поезијата.

Откако ќе завршите, рецитирајте ја песната

Тоа е најлесниот начин да види дали песната навистина „има живот“. Што е тоа? Па, станува збор за да знаете дали е звук, дали има ритам, интонација, значење и дали навистина ве тера да евоцирате нешто. Ако, кога ќе го прочитате, изгледа дека нема живот или не чека, не се обесхрабрувајте и обидете се повторно.

Важната работа и она што треба да се обидете е да кажете во тие неколку редови с everything што сакате, и дека секој збор носи товар од чувство што е она што го прави целиот „поетски“.

Проучувајте поезија

Последниот совет што ви го даваме е тоа проучувајте с everything што има врска со книжевниот жанр на поезијата. Единствениот начин да се подобрите во вашите песни и да бидете научник на оваа тема е да научите за тоа. Затоа, не е доволно само да читате песни и да гледате како другите автори од минатото и сега правеле поезија, туку треба да знаете кои се основите, историјата и трансформациите што ги претрпела за да го откриете вашиот сопствен пат.

Дали сега се осмелувате да напишете песна?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.