Како да напишете есеј

Како да напишете есеј.

Како да напишете есеј.

Процедурите за знаење како да се напише есеј се едноставни. На крајот на краиштата, тоа е организиран начин на изразување на сопствените идеи на една тема. Обично, тоа се прави од критична перспектива. Затоа, есеите претставуваат моќна педагошка алатка поради можноста да предизвикаат полемики или аргументирани дебати.

Исто така, есејот Се смета за литературен жанр напишан во проза што содржи теза заснована врз лични искуства и мислењата на писателот. Исто така, во овој вид текстови употребата на литературни фигури и украсни ресурси е точна. Од оваа причина - во конкретниот случај на литературниот есеј - тој често се опишува како поетски или уметнички.

Видови тестови

Освен литературниот, Постојат и други модалитети на есеи што треба да ги разгледате пред да одлучите да напишете. Подолу, тие се опишани накратко:

Аргументиран есеј

Хозе Марти.

Хозе Марти.

Тоа е еден вид проба многу чести во политички написи или во дискусии поврзани со економијата. Иако сите есеи се аргументирани, овој час е специфично споменат, бидејќи објаснувањата се пообјективни (во споредба со литературниот есеј). Па, есеистот мора да се потпре на прифатените теории на други специјалисти за да ја одбрани својата гледна точка. Во оваа област, тој особено се истакна Хозе Марти.

Научен есеј

Таа се одликува со својата академска строгост и структура заснована на научна методологија. Соодветно на тоа доведува до поголема аргументарна длабочина и индексирана поддршка во моментот на поддршка на секоја презентирана идеја. Целта на научниот есеј е да проучи тема или околност и потоа да се претстави синтеза.

Експезитивен есеј

Тоа е многу соодветен тест модалитет за проверка на тешко разбирливите прашања и објаснувања на дидактичката намера. Потоа, есеистот подготвува прилично описен, педантен текст, способен да ги открие сите детали во врска со одредена тема и да ги остави детално објаснети.

Филозофски есеј

Како што подразбира името, се одразува на различни филозофски размислувања. Следствено, опфаќа теми на егзистенцијални шпекулации, како што се loveубовта, смислата на животот, верата, смртта или осаменоста, меѓу другите. Од овие причини, тоа е еден вид есеј со посубјективна позиција и трансцендентална егзалтација.

Критички есеј

И покрај презентирањето на многу сличности со аргументираниот есеј, критичкото тестирање е построго во однос на постапувањето со доказите. Соодветно на тоа, претходните студии и збирката претходници имплицираат строгост споредлива со онаа на научниот есеј.

Социолошки есеј

Теренци Моикс.

Теренци Моикс.

Тие се текстови во кои есеистот истражува во размислувања поврзани со социјални проблеми и / или културни манифестации. Иако во социолошкиот есеј има простор за расудување со посебните мисли на авторот, тие мора да бидат поддржани од сериозни академски студии. Од оваа причина, на овој вид есеј се гледа како на гранка од научниот есеј. Terenci moix се истакнуваа во овие типови испитувања.

Историски есеј

Во овој вид есеј авторот го искажува своето мислење за некои историски настан од интерес. Обично текстот содржи споредба помеѓу два или повеќе историски извори. Врз основа на нив, есеистот објаснува кој делува поправилно. Единственото неподвижно правило во аргументацијата е да не се коментираат настани што немаат поддршка за проверка (но, можете да појасните кога претпоставувате)

Карактеристики на испитувањето

 • Тоа е разноврсен и флексибилен текст, без тематски ограничувања. Така, можете да комбинирате различни стилови на композиција - сè додека се одржува конзистентноста - како и разни реторички, остри, сатирични, критички, па дури и мелодиски и лирски тонови.
 • Служи за покажување на личното мислење на авторот за дискутираната тема. Обично со убедлива, информативна или забавна цел.
 • Задолжително, авторот треба да ја совлада дискутираната тема пред да ги изнесе своите заклучоци да се доловат точни описи.
 • Секоја идеја мора да има издршка заснована врз истрага.
 • Авторот го задржува начинот на кој се обраќа на темата (иронија, сериозност, незавршена содржина, индивидуални или колективни очекувања, со цел да се произведат контроверзии) ...
 • Есеите не се многу долги текстови, следствено, изразените идеи се што е можно јасни и концизни.

Структура за развој за развој на есеј

Вовед

Во овој дел, авторот му нуди на читателот кратко резиме на темата анализирана со соодветната хипотеза. Вториот може да се постави во форма на прашање или како изјава во очекување на потврда. Во секој случај, тие се одлуки што ја одразуваат оригиналноста и стилот на писателот.

Развој

Изјава за причини, идеи и перспективи. Тука треба да се постават што е можно повеќе (релевантни) податоци и информации. Исто така, авторот мора да разјасни кои се неговите најрелевантни причини да ја поддржат или противречат на хипотезата отелотворена во воведот. Неуспешно, секое мислење е соодветно поддржано.

Заклучок

Последниот дел од есејот е краток преглед на сè што е објаснето во развојот со цел да се претстави решението како завршница. Исто така, заклучок може да покрене нови непознати или - во случај на литературни или критички есеи - да рефлектира саркастичен тон за некое дело. Од друга страна, библиографските препораки се појавуваат на крајот од текстот (кога тоа е потребно).

Чекори за да напишете есеј

Пред пишувањето

Интерес и истражување

Како прво, адресата на темата мора да биде од голем интерес за авторот. Очигледно, добрата документација е неопходна. Во овој момент, нема ограничувања во медиумите: академски текстови, написи во весници, печатени брошури, аудиовизуелен материјал и, се разбира, Интернет.

Како да се оди на Интернет

Огромниот обем на информации достапни на Интернет претставува исклучително вреден и мега-универзум извор среде вртоглавата дигитална сегашност. Сепак, Инхерентната тешкотија во користењето на податоците добиени на Интернет е - поради лажни вести - правилно да се потврди вистинитоста на истите.

Воспоставете гледна точка и составете преглед

Откако темата е избрана и истражена, есеистот мора да воспостави позиција непосредно пред да ја презентира тезата (да биде потврдена или побиена). Потоа, писателот продолжува да развива шема за пишување, што ќе биде корисно да се нареди редоследот на неговата аргументација. Тоа е, за какви идеи ќе се дискутира во воведот, развојот и заклучокот, со нивните соодветни цитати од консултирани извори.

За време на пишување есеи

Постојана проверка

Дали подготвениот текст е разбирлив за читателот? Дали правилно се почитувале сите правила за пишување и правопис? Дали стилот на пишување е во согласност со темата што се обраќа? Решавањето на овие прашања е неизбежно при креирање есеј. Во оваа смисла, мислењето на трети страни (пријател, на пример) може да биде корисно.

Како дополнување, авторот мора да разбере дека лектурата вклучува внимателна анализа на употребениот вокабулар и интерпункција. Бидејќи запирка или збор ставен на погрешно место, може целосно да ја смени оригиналната намера на авторот при изразување на мислење. Поради оваа причина, есејот треба да се преработи онолку пати колку што е потребно.

Публикација

Очигледно непознати писатели немаат непосреден пристап до масовните уреднички медиуми. Како и да е, дигитализацијата го олесни ширењето на списи преку социјални мрежи и ресурси како што се блогови, подкаст или специјализирани форуми. Секако, да се направи објавата видлива во огромноста на сајбер просторот е нешто друго (но има и многу информации за тоа).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Секогаш е добро кога пишувате есеј, да испратите прелиминарна скица на финишот до некој на кој му верувате и со голема проценка да знаете дали централната идеја за тоа е достапна.
  -Густаво Волтман.