Како да напишете автобиографија

Како да напишете автобиографија

Замислете дека сте имале исполнет живот. Сте направиле многу работи и не би сакале некој да заборави на тоа. Всушност, можно е и другите генерации да учат од вашите искуства. Но, не е лесно да се знае како да се напише автобиографија. Можеме дури и да кажеме дека тоа е една од најкомплицираните работи со кои можете да се соочите.

И тоа е дека не само што треба да кажете на одреден начин, туку треба да бидете доволно убедливи за да го навлечете читателот на вашите искуства и да сакате да знаете сè што ви се случило. Повеќе имајќи предвид дека можеби не сте никој. Дали ви даваме некој совет?

што е автобиографија

Како прво, треба да знаете што е автобиографија и како таа се разликува од биографијата. Можеби изгледаат исти, но во реалноста не се.

Ако отидеме во РАЕ и бараме автобиографија, резултатот што ни го дава е оној на

„животот на една личност напишан од самата себе“.

Сега, ако го направиме истото со биографијата, ќе видите дека РАЕ зема неколку зборови од горенаведеното. Биографија значи:

„Приказна за животот на една личност“

Всушност, разликата помеѓу еден термин и друг пред се зависи од тоа кој ќе ја напише таа приказна. Ако тоа го прави самиот протагонист, зборуваме за автобиографија; но ако тој што го прави е трето лице, макар и роднина, тогаш тоа е биографија.

Како да напишете автобиографија: практични совети

писател на автобиографија

Појаснувајќи ги разликите помеѓу автобиографијата и биографијата, време е да се нурне во тоа како да се напише автобиографија. И, за ова, ништо подобро од тоа да ви дадеме серија совети кои ќе ви помогнат да го извлечете максимумот од тоа.

читај други

А конкретно, зборуваме за други автобиографии. Така ќе можете да видите како другите го прават тоа и тоа ќе ви даде идеја како треба да го направите тоа.

Да, знаеме дека последното нешто што ќе сакате е да ги „копирате“ другите и ќе сакате да го направите тоа на свој начин. Но, понекогаш читајќи ги другите сфаќате различни гледишта што мора да се земат предвид при пишувањето.

Исто така, ако сакате да влезете во тој литературен жанр, најмалку што треба да направите е да го разберете и да знаете повеќе за тоа. Затоа, ако читате други луѓе кои исто така напишале автобиографии, ќе видите како тие го „освојуваат“ читателот со своите приказни.

Направете компилација од фрагменти, приказни, приказни...

да направи автобиографија првото нешто што ви треба е да погледнете наназад за да ги запомните тие важни делови Што сакате да вклучите во вашата книга? Затоа, користете тетратка и мобилен за да ги запишете сите идеи, ситуации, моменти итн. Што би сакале да кажете во вашата книга?

Не мора да следите наредба. Во моментов тоа е првиот нацрт, бура на идеи што подоцна ќе ја организирате врз основа на приказната. Но, ова е важно затоа што на овој начин ќе знаете што да ставите во книгата и како да го раскажете.

Ако ослепите, шансите се дека додека ја освежувате меморијата, мора да се вратите назад за да додадете повеќе (и тоа е повеќе работа).

Размислете како ќе ја напишете автобиографијата

Личност што ја пишува својата автобиографија

Често погрешно се смета дека автобиографиите треба да следат хронологија. Тоа е, од раѓање, или значајниот датум, до денес. Но, всушност тоа не е вистина. Додека огромното мнозинство од оние во овој жанр се такви, Вистината е дека не мора да се прави вака постојано..

Има повеќе начини.

На пример, можете да почнете од сегашноста и да работите наназад. Можете да создадете фрагменти од вашиот живот кои ве обележале или кои значеле пред и потоа и го одредиле вашиот пат... Или можете да скокнете каде, за одредена тема, раскажувате искуство од вашиот живот.

размислете за ликовите

Во текот на вашата историја, можно е некои луѓе или други да влегле во вашиот живот. Дека некои се дел од ситуациите што ги раскажуваш во книгата, а други не се.

Освен што те имаш како главен лик, треба да имаш уште 2-3 што се поправени и дека ви помагаат да му дадете цврстина на фабулата, бидејќи така читателот ќе ги препознае и нема да се изгуби. Но, мора да вклучите и други, секундарни, терциерни, непријатели, познаници... Не заборавајте и на домашните миленици.

Добрите и лошите

Книга со автобиографија

Животот е полн со добри и лоши работи. Во автобиографијата не можете да се фокусирате само на добрите работи, туку треба да зборувате и за лошите работи. Не само што ве прави почовечки, туку ви дава поголема цврстина кога станува збор за давање кредибилитет. И, патем, ти одзема малку „ароганција“ што можеш да ја дестилираш мислејќи дека животот ти е „розов“ кога реално не мора да биде така.

Сега, не мислиме дека ќе ги броите сите неуспеси или фактот дека од херој станавте негативец; но да оние во кои имало тензии, проблеми и како сте ги решиле, или не.

остави отворен крај

Вашиот живот продолжува, и затоа вашата книга не може да заврши. Вистина е дека кога ќе го објавите нема да знаете што ви носи иднината, но токму поради таа причина мора да го оставите отворено. Она што некои од нив го прават е да кажат како се гледаат себеси во иднина, што ќе се случи со нивните животи, нивните проекти итн.

Тоа, верувале или не, малку ја буди љубопитноста и ако сте успеале да ги придобиете читателите, најверојатно порано или подоцна ќе ве прашаат дали сте постигнале се што кажавте за вашата иднина или имало проблеми во тие соништата.

Речено од друг, создавате очекување.

барај читатели

Откако ќе ја завршите автобиографијата многу е важно да има и други читатели кои можат да ви го дадат своето гледиште. Во ред е да им верувате на семејството и пријателите, но барајте луѓе тотално туѓи за да дознаете дали ве закачуваат, дали тоа што го кажавте е навистина интересно.

И како совет, нека го прочита адвокат. Причината е затоа што можеби сте кажале нешто во вашата книга што вклучува правен проблем и никој подобар од овој професионалец нема да ви го посочи и да ви каже како да го ставите за да избегнете поплаки или проблеми со законот.

Да знаете како да напишете автобиографија е лесно. Извршувањето можеби не е толку многу. Но, важната работа кога пишувате книга е да создадете приказна која стои сама по себе, а исто така ги завлекува другите и извлекува нешто од неа. Дали некогаш сте ја напишале приказната за вашиот живот?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.